PRZETARG OGRANICZONY

Na świadczenie usług asystenta menadżera projektu Lokomotywa.

1. Informacje ogólne

1.1.            Galeria Bielska BWA ul. 3 maja 11, zaprasza do złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym na świadczenie usług asystenta menadżera projektu Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów. Zamawiającym jest Galeria Bielska BWA ul. 3 maja 11, Bielsko Biała.

1.2.            Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest na podstawie art. 47 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm) w trybie przetargu ograniczonego.

1.3.            Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania oferty wariantowej i oferty częściowej.

1.4.     Termin realizacji zamówienia: Od października 2010 do marca 2011 r.

1.5.     Osobą upoważnioną do bezpośredniego kontaktowania się ze składającymi wniosek jest Fabiola Switalla - Korczyk lokomotywa@galeriabielska.pl, tel. 608 114 590.

1.6.            Wszelkie oświadczenia i zawiadomienia będą przekazywane Wykonawcom składającym wniosek, za pomocą poczty elektronicznej na adres podany przez Wykonawcę. Oświadczenia i zawiadomienia przekazane za pomocą poczty elektronicznej zostaną niezwłocznie potwierdzone na piśmie przez Zamawiającego. Za datę doręczenia oświadczenia lub zawiadomienia uważać się będzie datę nadania poczty elektronicznej.

2. Opis Warunków udziału w postępowaniu

2.1. O zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy:

2.1.1. Spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych,

2.1.2. Posiadają doświadczenie i przygotowanie fachowe do realizacji zamówienia, w tym wykażą, że w okresie ostatnich dwóch lat wykonywali usługi związane z zarządzaniem projektami finansowanym ze środków Unii Europejskiej lub Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wymiarze co najmniej trzech miesięcy na rzecz każdego z projektów.

2.1.3. Posiadają wyższe wykształcenie.

2.1.4. Dysponują prawem jazdy. 

2.2. Opis sposobu dokonywania oceny spełniania warunków.

Zamawiający zbada czy wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym złożone przez Wykonawców spełniają podane w ogłoszeniu wymagania, tzn. czy zawierają wymagane oświadczenia i dokumenty oraz czy załączone oświadczenia i dokumenty odpowiadają warunkom Zamawiającego.

2.3. Ograniczenie liczby Wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert.

a) Przewidywalna liczba Wykonawców - 5.

b) Kryteria wyboru ograniczonej liczby Wykonawców:

  • Wykonawca, który świadczył usługi związane z zarządzaniem projektem na rzecz podmiotów realizujących projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej lub Norweskiego Mechanizmu Finansowego spełnia w stopniu minimalnym warunek o którym mowa w pkt 2.1.2. Za każde rozpoczęte trzy miesiące świadczenia powyższych usług Wykonawca otrzyma jeden punkt z tym zastrzeżeniem, że podwójnie liczą się punkty za świadczenie usług na rzecz projektów dotyczących problematyki klastrów bądź projektów realizowanych przez instytucje kulturalne natomiast poczwórnie liczą się punkty za świadczenie usług na rzecz instytucji kulturalnych realizujących programy dot. budowy i rozwoju klastrów. Dopuszczona zostanie grupa 5 osób z najwyższą ilością punktów.
  • W przypadku uzyskania jednakowej ilości punktów, o kolejności będzie decydować sumaryczna wartość świadczonych usług brutto wykazanych w załączonym przez Wykonawcę wykazie.

3. Dokumenty i oświadczenia jakie mają dostarczyć Wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu.

Do wniosku o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym Wykonawca winien załączyć następujące dokumenty oraz oświadczenia:

a) oświadczenie, że spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych

b) wykaz usług związanych z zarządzaniem projektami w okresie ostatnich dwóch lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia z podaniem czasu i miejsca wykonania i załączeniem dokumentów potwierdzających, że usługi zostały wykonane należycie (na potwierdzenie warunku, o którym mowa w pkt 2.1.2) - załącznik nr 2,

4. Kryteria oceny ofert

4.1. Kryteria oceny ofert.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty Zamawiający będzie się kierował następującym kryterium: cena - 100%.

4.2. Zostanie wybrana oferta z najniższą ceną.

5. Opis sposobu przygotowania wniosku o dopuszczenie do przetargu ograniczonego.

5.1 Wniosek należy złożyć na formularzu „Wniosek o dopuszczenie do przetargu ograniczonego na świadczenie usług asystenta menadżera projektu Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów w terminie do dnia 10.10 2010 r.  r. do godz.10.00, w siedzibie Zamawiającego,

5.2. Do wniosku należy dołączyć wszystkie dokumenty i oświadczenia wymienione w pkt. 3 niniejszego Formularza. „Wniosek o dopuszczenie do przetargu ograniczonego" oraz wszystkie załączniki.

5.3. Wszystkie oświadczenia i dokumenty stanowiące integralną część wniosku powinny być przedstawione w formie oryginałów lub kserokopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez Wykonawcę ( zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać Zamawiający od Wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane - Dz. U. Nr 87, poz. 605). Poświadczenie za zgodność z oryginałem powinno być dokonane na stronie zawierającej treść dokumentu.

5.4. Wniosek powinien być sporządzony w języku polskim, na maszynie do pisania, komputerze, ręcznie długopisem lub nieścieralnym atramentem. Wnioski nieczytelne nie będą rozpatrywane. Dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

5.5. W przypadku podpisania wniosku przez osoby posiadające pełnomocnictwa, pełnomocnictwa te muszą być dołączone do wniosku.

5.6. Poprawki powinny być naniesione czytelnie oraz opatrzone podpisem osoby uprawnionej.

5.7. Wniosek należy złożyć w jednym egzemplarzu. Ponadto koperta musi posiadać pieczątkę firmową Wnioskodawcy oraz oznaczenie: „Wniosek o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym na świadczenie usług asystenta menadżera projektu Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów.

  

6.         Opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem  zamówienia jest:

6.1 Świadczenie usług asystenta menadżera projektu Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów.

W ramach niniejszego zamówienia  Wykonawca zobowiązany będzie do:

1.      Prowadzenie dokumentacji Projektu (formularze, druki, korespondencja - przygotowanie i archiwizacja).

2.      Gromadzenie oraz opisywanie dokumentów poświadczających wydatki poniesione w projekcie, zgodnie z wymogami opisu dokumentów finansowych dotyczącymi przygotowania wniosku o płatność oraz z budżetem i harmonogramem Projektu.

3.      Współpraca w przygotowywaniu wniosków o płatność oraz dokumentów załączanych do niego.

4.      Przygotowanie dokumentacji wyboru dostawcy sprzętu, usług, materiałów promocyjnych etc (notatki służbowe z rozeznania cenowego, zamówienia, umowy dostawy, protokoły odbioru stwierdzające zgodność dostarczonych materiałów/usług z zamówieniem), ewentualnie współpraca w przygotowaniu dokumentacji przetargowej zgodna z ustawą Prawo Zamówień Publicznych.

5.      Przygotowanie dokumentacji spotkań organizowanych w ramach realizacji projektu oraz sporządzanie notatek ze spotkań.

6.      Współpraca w pracownikami Projektu (szczególnie z Księgową), wykonywanie dodatkowych powierzonych zadań.

&

Bielsko- Biała, dnia 28 września 2010 r.

  PRZETARG OGRANICZONY

Na realizację warsztatów wyjazdowych dla pracowników sektora publicznego
w zakresie związanym z przygotowaniem współpracy sektora kultury
 i przedsiębiorstw komercyjnych, realizowanych w ramach projektu Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów oraz świadczenie usług noclegowych dla 20 uczestników wyjazdowego podsumowania Targów Sztuki ‘Sfera Sztuki" zorganizowanych przez Galerię Bielską BWA.

  

1. Informacje ogólne

1.1.            Galeria Bielska BWA w Bielsku Białej ul. 3 maja 11, zaprasza do złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym na realizację warsztatów wyjazdowych dla pracowników sektora publicznego w zakresie związanym z przygotowaniem współpracy sektora kultury i przedsiębiorstw komercyjnych, realizowanych w ramach projektu Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów oraz świadczenie usług noclegowych dla 20 uczestników wyjazdowego podsumowania targów sztuki organizowanych przez Galerię Bielską BWA.

Zamawiającym jest Galeria Bielska BWA ul. 3 maja 11 Bielsko - Biała, www.galeriabielska.pl

1.2.            Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest na podstawie art. 47 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm).

1.3.            Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania oferty wariantowej i oferty częściowej.

1.4.     Termin i miejsce realizacji zamówienia: 04.11.2010-05.11.2010 r., na terenie województwa śląskiego. 

1.5.     Osobą upoważniona do bezpośredniego kontaktowania się ze składającymi wniosek jest Paweł Składowski (lokomotywa@galeriabielska.pl, Tel. 602 187 875)

1.6.            Wszelkie oświadczenia i zawiadomienia będą przekazywane Wykonawcom składającym wniosek, za pomocą poczty elektronicznej na adres podany przez Wykonawcę. Oświadczenia i zawiadomienia przekazane za pomocą poczty elektronicznej zostaną niezwłocznie potwierdzone na piśmie przez Zamawiającego. Za datę doręczenia oświadczenia lub zawiadomienia uważać się będzie datę nadania poczty elektronicznej.

2. Opis Warunków udziału w postępowaniu

2.1. O zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy:

2.1.1. Spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych,

2.1.2. Posiadają doświadczenie i przygotowanie fachowe do realizacji zamówienia, w tym wykażą, że w okresie ostatnich 2 lat zrealizowali co najmniej trzy szkolenia o podobnym charakterze. Przez szkolenie o podobnym charakterze należy rozumieć szkolenie dotyczące bądź współpracy z mediami lub pozyskiwania środków finansowych na prowadzenie działalności (w szczególności działalności kulturalnej) lub szkolenie związane z funkcjonowaniem klastrów. Za szkolenie podobne należy także uznać inne szkolenia kierowane do osób zatrudnionych w administracji publicznej i samorządowej.

2.1.3. Do realizacji zamówienia skierują co najmniej:

a) Trzech prelegentów/trenerów z dziedzin (jeden trener na jedną dziedzinę szkolenia) : współpraca z mediami, problematyka klastrów, fundrising w kulturze.

2.1.4 Posiadają polisę lub inny dokument ubezpieczenia potwierdzające, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

2.1.5 Posiadają w zakresie organizacji szkoleń powszechnie uznany certyfikat jakości.

2.1.6. Złożą oświadczenie, iż dysponują wystarczającą bazą hotelową dla przeprowadzenia szkolenia w terminie wykonania usługi dla 70 osób a baza hotelowa spełnia poniższe wymogi:

            - hotel o standardzie co najmniej trzygwiazdkowym

            - sale konferencyjne na terenie hotelu, wyposażone w klimatyzację

            - hotel oferuje usługi typu Spa, lub na terenie hotelu znajduje się basen.

2.2. Opis sposobu dokonywania oceny spełniania warunków.

Zamawiający zbada czy wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym złożone przez Wykonawców spełniają podane w ogłoszeniu wymagania, tzn. czy zawierają wymagane oświadczenia i dokumenty oraz czy załączone oświadczenia i dokumenty odpowiadają warunkom Zamawiającego.

2.3. Ograniczenie liczby Wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert.

a) Przewidywalna liczba Wykonawców - 5.

b) Kryteria wyboru ograniczonej liczby Wykonawców:

  • Wykonawca, który zrealizował trzy szkolenia o podobnym charakterze spełnia w stopniu minimalnym warunek, o którym mowa w pkt 2.1.2. Wykonawca, który zrealizował najwięcej szkoleń o podobnym charakterze otrzyma 10 pkt. Pozostałym Wykonawcom Zamawiający przyzna punkty w trybie malejącym za kolejne pozycje w liście rankingowej ustalonej według ilości zrealizowanych szkoleń.
  • W przypadku uzyskania jednakowej ilości punktów, o kolejności będzie decydować sumaryczna wartość wykonanych szkoleń brutto wykazanych w załączonym przez Wykonawcę wykazie.

3. Dokumenty i oświadczenia jakie mają dostarczyć Wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu.

Do wniosku o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym Wykonawca winien załączyć następujące dokumenty oraz oświadczenia:

a) oświadczenie, że spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych

b) aktualny odpis z właściwego rejestru albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu,

c) pełnomocnictwo, w przypadku podpisywania Wniosku przez osoby, których uprawnienie do występowania w imieniu Wykonawcy nie wynika z dokumentów, o których mowa w pkt. 3 b)

d) wykaz zrealizowanych szkoleń (minimum 3) w okresie ostatnich dwóch lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem i wartością szkoleniom stanowiącym przedmiot zamówienia  z podaniem ich wartości oraz daty i miejsca wykonania i załączeniem dokumentów potwierdzających, że szkolenia zostały wykonane należycie (na potwierdzenie warunku, o którym mowa w pkt 2.1.2) - załącznik nr 2,

g) oświadczenie, że Wykonawca posiada polisę lub inny dokument ubezpieczenia potwierdzający, że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, a w przypadku wybrania jego oferty przedłoży Zamawiającemu polisę lub inny dokument potwierdzający, że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej do wartości nie mniejszej niż wartość złożonej oferty (na potwierdzenie warunku, o którym mowa w pkt 2.1.4).

h) oświadczenie, że Wykonawca posiada w zakresie organizacji szkoleń powszechnie uznany certyfikat jakości.

i) oświadczenie iż wykonawca dysponuje niezbędną bazą hotelową dla przeprowadzenia szkolenia w terminie wykonania usługi dla 70 osób a baza hotelowa spełnia poniższe wymogi:

            - hotel o standardzie co najmniej trzygwiazdkowym

            - sale konferencyjne na terenie hotelu, wyposażone w klimatyzację

            - hotel oferuje usługi typu Spa, lub na terenie hotelu znajduje się basen.

4. Kryteria oceny ofert

4.1. Kryteria oceny ofert.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty Zamawiający będzie się kierował następującym kryterium: cena - 100%

4.2. Zostanie wybrana oferta z najniższą ceną.

5. Opis sposobu obliczania ceny

Zaoferowana cena będzie ceną ryczałtową za całkowity koszt szkolenia obejmujący obok kosztu samego szkolenia, zapewnienie transportu oraz niezbędnej bazy hotelowej.

6. Opis sposobu przygotowania wniosku o dopuszczenie do przetargu ograniczonego.

6.1 Wniosek należy złożyć na formularzu „Wniosek o dopuszczenie do przetargu ograniczonego na realizację warsztatów wyjazdowych dla pracowników sektora publicznego w zakresie związanym z przygotowaniem współpracy sektora kultury i przedsiębiorstw komercyjnych, realizowanych w ramach projektu Lokomotywa -strategia rozwoju klastrów oraz świadczenia usług noclegowych dla 20 uczestników wyjazdowego podsumowania Targów Sztuki „Sfera Sztuki" zorganizowanych przez Galerie Bielska BWA w terminie do dnia 7 października 2010 r. do godz.1000, w siedzibie Zamawiającego.

6.2. Do wniosku należy dołączyć wszystkie dokumenty i oświadczenia wymienione w pkt. 3 niniejszego Formularza. „Wniosek o dopuszczenie do przetargu ograniczonego" oraz wszystkie załączniki i oświadczenia muszą być podpisane przez upoważnionego przedstawiciela Wykonawcy.

6.3. Wszystkie oświadczenia i dokumenty stanowiące integralną część wniosku powinny być przedstawione w formie oryginałów lub kserokopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez Wykonawcę ( zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać Zamawiający od Wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane - Dz. U. Nr 87, poz. 605). Poświadczenie za zgodność z oryginałem powinno być dokonane na stronie zawierającej treść dokumentu.

6.4. Wniosek powinien być sporządzony w języku polskim. Wnioski nieczytelne nie będą rozpatrywane. Dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

6.5. Wszystkie strony wniosku powinny być kolejno ponumerowane i parafowane przez osobę (osoby) uprawniona do występowania w imieniu Wykonawcy. Nie spełnienie tego wymagania nie będzie skutkowało odrzuceniem wniosku, jednak wszelkie negatywne konsekwencje mogące wyniknąć z niezachowania tego wymagania, będą obciążały Wykonawcę.

6.6. W przypadku podpisania wniosku przez osoby posiadające pełnomocnictwa, pełnomocnictwa te muszą być dołączone do wniosku.

6.7. Poprawki powinny być naniesione czytelnie oraz opatrzone podpisem osoby uprawnionej.

6.8. Wniosek należy złożyć w jednym egzemplarzu.

Ponadto koperta musi posiadać pieczątkę firmową Wnioskodawcy oraz oznaczenie: „Wniosek o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym na realizację warsztatów wyjazdowych dla pracowników sektora publicznego w zakresie związanym z przygotowaniem współpracy sektora kultury i przedsiębiorstw komercyjnych, realizowanych w ramach projektu Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów oraz świadczenia usług noclegowych dla 20 uczestników wyjazdowego podsumowania Targów Sztuki „Sfera Sztuki" zorganizowanych przez Galerie Bielska BWA.

7.         Opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem  zamówienia jest:

7.1 Realizacja warsztatów wyjazdowych dla pracowników sektora publicznego w zakresie związanym z przygotowaniem współpracy sektora kultury i przedsiębiorstw komercyjnych, realizowanych w ramach projektu Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów.

W ramach niniejszego zamówienia  Wykonawca zobowiązany będzie do:

- Zapewnienia transportu z siedziby Zamawiającego na i z konferencji dla 50 uczestników i 5 przedstawicieli Zamawiającego oraz 20 uczestników spotkania podsumowującego organizowane przez Zamawiającego Targi Sztuki.

- Zapewnienia noclegu oraz wyżywienia dla 50 uczestników konferencji i 5 przedstawicieli zamawiającego oraz 20 uczestników spotkania podsumowującego organizowane przez Zamawiającego Targi Sztuki

- Zapewnienia szkolenia poprowadzonego przez wykwalifikowanych trenerów ustalonej tematyce dla 50 osób.

&

Agata Smalcerz pisze o malarstwie Alexandra Andrzeja Łabińca z okazji wystawy artysty w Galerii Bielskiej BWA w sierpniu 2004 roku.

W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych studiował malarstwo u kolorystów (Pronaszko, Rzepiński), co niewątpliwie miało znaczenie dla jego sztuki. Równie silna jest jego fascynacja abstrakcją, ale nie geometryczną, zimną, lecz tzw. ciepłą, liryczną; pokrewieństwo z takimi malarzami, jak Hans Hartung, Pierre Soulages, Georges Mathieu, Zao Wou-Ki.
Koloryści wywarli na niego wpływ w sensie warsztatu malarskiego, taszyzmem zapewne zaraził się sam - poprzez kontakty z Francją. Duże znaczenie miał dla niego egzystencjalizm, który zaistniał w latach 50.; idące za nim lewicujące poglądy i orientacja na kulturę francuską, a także ulubiony kolor: czerń. W tym czasie Łabiniec zetknął się również z Tadeuszem Kantorem, który - zachwycony jego malarstwem - zainicjował jego wystawę w sali teatru Cricot 2 i wygłosił dwugodzinny speech na ten temat.

 

Alexander A. Łabiniec, Informel 83, 2006-2007, akryl, olej

 

Alexander A. Łabiniec zawsze dążył do zmian, łamania konwencji i poszukiwania tego, co nowe. Jest to myślenie awangardowe i artysta jest wierny tym ideom do dziś.
Tworząc scenografię często używa przedmiotów codziennych, a więc w pewnym sensie wyprzedza to, co artyści instalacji czy environment czynią na polu czystej sztuki od lat 70. i 80. Angażując najwięcej energii w uprawianie teatru, w dodatku teatru lalek, który daje olbrzymie możliwości scenografowi, był niejako zwolniony z obowiązku „posługiwania się" przedmiotem gotowym - objet trouvé Duchampa, który dał początek wielkiej fali „użytkowników" tych realnych, mających swoją historię i symbolikę przedmiotów. Łabiniec odczytuje we właściwy sobie sposób znak plastyczny, którym jest stół, krzesło, dłoń, kula, linia sznurka.
Eksperymentalnie wprowadził do swego malarstwa przedmiot (cykl pastiszów malarstwa historycznego), ale zasadniczo pozostał wierny ekspresjonizmowi abstrakcyjnemu, przynajmniej w zakresie techniki. Jego formy przybierały jednak zawsze kształty realne, nie rozpływały się, jak u typowych abstrakcjonistów w przestrzeni bez dominanty. Łabiniec zawsze znajduje pretekst dla budowanej formy, kształtując ją w postać kobiecego aktu, pejzażu czy innego elementu natury. Wytrawnie dobiera kolory, rozpraszając drobne plamy barwne lub - jak Pierre Soulages - maluje silny znak - postać-ideogram, używając grubego pędzla.
Alexander A. Łabiniec własne wystawy urządza rzadko, choć aranżuje wystawy innych artystów, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Jana Dormana. Kazimierza Mikulskiego, Józefa Wilkonia, Jerzego Zitzmana. Zajmuje się również projektowaniem graficznym. Ta wielostronna działalność sprawia, że jest on w ciągłym ruchu, ciągle aktywny. Energii dostarcza mu z jednej strony malowanie, z drugiej - kontakt z naturą.
Malarstwo, projekty, scenografie - te trzy dziedziny wypowiedzi plastycznej mogą znaleźć swoje miejsce na wystawie. Prawdziwego ducha awangardowego myślenia Łabińca trzeba szukać w jego spektaklach teatralnych, w których ożywają nie tylko lalki, ale i elementy scenografii. Te utwory wprowadzają nas w pełni w świat jego niezwykłej wyobraźni.

wróć >>

&

Alexander Andrzej Łabiniec (14.11.1930-23.09.2010)

Urodził się w Goraju na Lubelszczyźnie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. prof. Karola Frycza, Andrzeja Stopki i Zbigniewa Pronaszki; studia uzupełniające z psychologii barwy kontynuował w Centre de Recherches d'Ambiances w Paryżu; dodatkowo studiował grafologię. Dyplom reżysera teatralnego uzyskał składając egzamin przed komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki (1954).
Z krakowskiego środowiska trafił do Bielska-Białej i zaznaczył się w życiu miasta bardzo mocno, zarówno jako twórca, jak i organizator. W latach 1954-1996 był scenografem i reżyserem w Teatrze Lalek „Banialuka" w Bielsku-Białej; w latach 1958-1962 był dyrektorem artystycznym „Banialuki". Jako scenograf pracował także m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (w latach 1967-1974). Od 1960 roku blisko współpracował z telewizją, a zwłaszcza z Ośrodkami TVP w Katowicach i Krakowie, dla których przygotowywał programy kulturalne i artystyczne, rozrywkowe, dokumentalne i informacyjne, a także scenografię dla Teatru Telewizji.

Alexander A. Łabiniec podczas wernisażu swojej wystawy, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2004, fot. archiwum galerii

W latach 1976-1980 był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej.
Wykładał z dziedziny teatru i scenografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Instytucie Sztuki UŚ W Cieszynie (w latach 1975-1990) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w 2010 roku).
W 2010 roku, roku 55-lecia swojej pracy twórczej - choć już jako emertyt - był wciąż aktywny zawodowo; malował, rysował, tworzył scenografie, wydawał swoje wiersze, wykładał scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
"Ponad 55 lat związany z Teatrem Lalek „Banialuka" w Bielsku-Białej jest współtwórcą artystycznej formuły tego teatru - teatru dla dzieci, zmierzającego ku teatrowi plastycznemu. Reżyserując spektakle i tworząc scenografie dla 150 widowisk „Banialuki" - statystycznie rzecz biorąc, zrealizował tu co drugi spektakl - w dużym stopniu jest autorem sukcesów tego teatru w Polsce i za granicą" - pisała o artyście tuż przed planowanym jubileuszem Lucyna Kozień, dyrektorka Teatru Lalek „Banialuka".

W ciągu 55 lat pracy zawodowej Alexander Andrzej Łabiniec zrealizował około 200 scenografii dla różnych teatrów, wyreżyserował ponad 50 widowisk teatralnych. Był autorem kilkunastu sztuk teatralnych lub scenariuszy teatralnych i filmowych (dla filmu animowanego), a także autorem adaptacji dla potrzeb teatru. W 2009 roku wydał tomik wierszy z własnymi ilustracjami.
Teatr był najważniejszym, ale nie jedynym miejscem jego artystycznej działalności. Wciąż szukał nowych sposobów i form artystycznej wypowiedzi, łatwo rozstawał się z wypracowanymi wcześniej konwencjami i stylistykami na rzecz ciągłych poszukiwań i eksperymentów. Pociągały go nowe artystyczne wyzwania i nowe obszary twórczego poznania. Poza teatrem aktywnie zajmował się malarstwem - ono było punktem wyjścia w całej twórczości artysty. Pierwszą ważną dla Alexandra Andrzeja Łabińca wystawę malarstwa zorganizował mu Tadeusz Kantor w Galerii Cricot-2, w latach 60. XX wieku. Potem artysta brał udział w wielu okręgowych i ogólnopolskich wystawach, eksponował też swoje prace poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii, na Węgrzech, w Czechosłowacji, Francji, Danii i Niemczech. Jest współautorem wielkiej, zorganizowanej pod auspicjami UNIMA (Międzynarodowej Unii Lalkarskiej) wystawy polskiej scenografii „Świat polskiej szopki", eksponowanej w wielu ośrodkach w Polsce i za granicą. W obrazach artysty - niezależnie od tego czy jest to malarstwo abstrakcyjne, pejzaże, portrety, akty czy historyczne pastisze - ważny jest nade wszystko kolor, nastrój i poetycka atmosfera, czasem także dowcip i zaskakująca gra skojarzeń. Liczy się proporcja barw i linii, ruch i przestrzeń oraz osobiste doznania w trakcie procesu twórczego.
W Bielsku-Białej indywidualne wystawy prac Andrzeja Łabińca prezentowane były m.in. dwukrotnie w Galerii Bielskiej BWA (1997, 2004) w Bielskim Centrum Kultury (2002), w Muzeum w Bielsku-Białej (2006), w salach Akademii Techniczno-Humanistycznej (2008).
W 2009 roku wystawa scenografii telewizyjnej artysty pokazywana była w Bielsku-Białej w ramach projektu „Bakcyle. Młodzież-Artyści".

Otrzymał wiele odznaczeń, m.in.:

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1986

- Dyplom uznania i Nagroda Wojewody Bielskiego za całokształt działalności artystycznej, 1992

- Dyplom uznania i Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej za działalność artystyczną (jubileusz 45-lecia Teatru „Banialuka"), 1992

- Złota Maska - Nagroda Artystyczna za całokształt pracy twórczej a w szczególności za realizację spektaklu „Pory roku", 1993

- IKAR - Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki, 1993

- Dyplom Honorowy Wojewody Bielskiego za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury, 1995

- Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki, 1997

- List Gratulacyjny Prezydenta Miasta Bielska-Białej 1997, 2000

- List Gratulacyjny Ministra Kultury i Sztuki, 2000

- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 2003

- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2005

- Srebrny Medal „Gloria Artis", 2007

wróć >>

&

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>