Robert Bubel - SPOKOJNE DNI, SPOKOJNE NOCE

English version
__________________
Fotorelacja z wernisażu >>


__________________________________________________________________

Wystawa łączy dwa cykle malarskie artysty: „Królestwo" - poświęcony wątkom osobistym, dotyczący utraty, skupiony na przedmiotach, wnętrzach, pamięci i przeszłości oraz „Spokojne dni, spokojne noce..." - obrazy, które wbrew tytułowi odnoszą się do nieustannego poczucia zagrożenia towarzyszącego naszym czasom. Oba cykle powstały w 2017 roku, na wystawie będą uzupełnione kilkoma obrazami wcześniejszymi, z lat 2014-2016, niejako antycypującymi obecną tematykę.

Malarstwo Roberta Bubla rozpięte jest między abstrakcją a realizmem. Ekspresja i gwałtowny ruch pędzla używane są przez autora w sposób kontrolowany, a rysunek, choć bardzo swobodny, nie pozostawia wątpliwości co do przedstawianych treści. Ograniczona paleta barwna, z przewagą błękitów oraz czerni i bieli, czasem przerywana jest ostrym akcentem czerwieni lub ciepłej ochry.

Dla autora ważna jest kompozycja, gdyż, jak twierdzi: „podkreśla znaczenie ładu wewnątrz malarskiej wypowiedzi, bo intuicyjny proces pracy malarskiej to logiczny wybór elementów znaczących z chaosu".

Nastrój melancholii wypełniający płótna z cyklu „Królestwo", przenosi się na widza, wywołując wspomnienia opuszczonych miejsc, zapomnianych przedmiotów, minionego dzieciństwa.

W cyklu „Spokojne dni, spokojne noce..." autor obrazuje swoje rozterki i niepokoje egzystencjalne, nazywając je wprost: „Fenomen zagrożenia - przeżycia, które teraz właśnie dotyka mnie ze zdwojoną siłą, jest doświadczeniem bezpośrednim. Przeraża mnie zachwyt nad urokiem technologii, która stwarza przedmioty mordu. To lęk przed zagładą świata zarówno moich wspomnień - tych przywoływanych w obrazach - jak i wspólnoty cywilizacyjnej".

 

                                                                                                            Agata Smalcerz

 

Robert Bubel, Aurora, 2017,100x130 cm, oil on canvas

 

Robert Bubel, Cerberus, 2017, 90x110 cm, oil on canvas

 

Robert Bubel, The Last Photo of Ikar, 2017, 80x100 cm, oil on canvas

 

"Interesuje mnie to, by opowiadając historie z bliskiego otoczenia - dosłownego, czy mentalnego; z tego, co mnie otacza, czego doświadczam - w szerokim sensie i rozumieniu; by wychodząc od tego bliskiego, dotknąć czegoś uniwersalnego. By porozumieć się z widzem, znaleźć coś, co jest wspólne nam, ludziom, niezależnie czy wychowaliśmy się na tych samych podwórkach jakiejś części świata.
To się udaje, albo i nie. Tak jak obraz - działa, albo też nie działa. I to jest określenie-worek, wiele się w nim mieści. Ale przecież jest komunikatywne, i wiemy co to znaczy, co się za tym kryje. Podobnie jak w tym rozumieniu, spotykamy się w doświadczaniu malarstwa, jak w jakiejś wspólnej części pola intuicji.
I w niej upatruję narzędzie i twórczości, i odbioru".

                                                                                                            Robert Bubel

 

Robert Bubel, from artist's archive

Robert Bubel - urodzony w 1968 roku w Żarkach. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom w Pracowni Malarstwa prof. ASP Zbigniewa Grzybowskiego (1997). Laureat II nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy (2016) oraz wyróżnienia Pisma Artystycznego „Format" w 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

Autor wystaw indywidualnych, m.in. „Okruchy lustra" w galerii Fundacji 4 Style w Krakowie, „Spojrzenia" w Zofia Weiss Gallery w Krakowie, „Magazyn cudów" w Galerii ZPAP Pro Arte w Zielonej Górze (2017) oraz „To, co szczelnie nas otacza" w klubie Piękny Pies w Krakowie, „W drodze" w Galerii Szklanej w Zatorze, a także w Galerie Sandhofer w Salzburgu w Austrii (2016). Uczestnik wystawy finałowej 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Galerii Bielskiej BWA (2017).
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz fotografią.

Wystawa trwa od 1 do 25 lutego 2018 roku.

__________________________________________________________________

„Światło i cień" - warsztaty malarskie z Robertem Bublem
sobota. 10 lutego, godz. 11.00 -13.00

Kontrasty światła, ekspresja, kolor i gest - to środki malarskiego obrazowania, które uczestnicy będą starali się ukazać, tworząc własny obraz na podstawie obserwacji przedmiotów i elementów natury.

 

Warsztaty malarskie z Robertem Bublem_Bielska Jesień 2015, fot. archiwum galerii

 

Materiały: farby akrylowe, pędzle i podłoże malarskie zapewnia galeria.

Uczestnikami zajęć mogą być dzieci, młodzież i dorośli. Koszt udziału wynosi 10 zł. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy w sekretariacie galerii pod nr tel. 33 812 58 61 lub mailowo: info@galeriabielska.pl

_____________________________________________________________________

"Sztuka w moim życiu" - spotkanie z Robertem Bublem
czwartek, 15 lutego 2018 r., w godz. 12.15–13.30

Kolejne spotkanie w scenerii wystawy w cyklu spotkań dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, bielskiej Akademii Seniora oraz wszystkich osób zainteresowanych kontaktem ze sztuką i twórcami.
Bohaterem spotkanie będzie Robert Bubel .
Wstęp wolny.

____________________________________________________________

Zapowiedzi wystawy w mediach:

Najnowsze obrazy Roberta Bubla, portal silesion.pl, 28.01.2018 >>

Dwie nowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA, O.pl Polski Portal Kultury, 31.01.2018  >>

Wystawa malarstwa Roberta Bubla, www.zpap.pl, 31.01.2018 >>

Łukasz Karkoszka, "Zagrożenia i wspomnienia", Cojestgrane24. Gazeta Wyborcza, 9 lutego 2018, str. 17 (pdf.>>)

Gazeta Beskidzka, "Malarskie wspomnienia i zagrożenia", styczen 2018, str. 5 (pdf. >>)

 

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>