EWA JUSZKIEWICZ - UPADEK KUSI

4 września - 11 października 2015


Fotorelacja z wernisażu >>
Zdjęcia z ekspozycji >>
Fotorelacja z promocji książki >>

Wystawa na Google Open Gallery >>

Ewa Juszkiewicz liderką Kompasu Młodej Sztuki 2015
Czytaj w culture.pl >>

_______________________________

English version

_________________________________________________________________________

Dokumentacja fotograficzna wystawy: reprodukcje prac, zdjęcia z ekspozycji na platformie Google Open Gallery >>

Wystawę najnowszych obrazów Ewy Juszkiewicz - laureatki Grand Prix 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013", tworzą dwa cykle realizowane przez artystkę w ostatnim czasie. Tytuł wystawy „Upadek kusi" - zaczerpnięty z wiersza amerykańskiego poety modernistycznego Williama Carlosa Williamsa - łączy oba cykle wspólną nicią interpretacyjną.

Pierwszy cykl prac, z których artystka jest już znana, to obrazy, których charakterystyczną cechą jest inspiracja portretem, przede wszystkim portretem kobiecym. To właśnie za dwa portrety: „Girl in Blue" oraz „Bez tytułu. Według Rogiera van der Weydena" Ewa Juszkiewicz otrzymała przed dwoma laty Grand Prix „Bielskiej Jesieni 2013". Prace te, jak cały cykl, zdefiniowały dialektykę tworzenia i niszczenia obecną w twórczości Ewy Juszkiewicz od 2012 roku.

 

  Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu, 2015, olej na płótnie     Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu, 2014, olej na płótnie, praca z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Szczecinie, fot. materiały prasowe


- „Artystka reinterpretuje, a zarazem niszczy i tworzy na nowo znane z historii sztuki wizerunki kobiet. Bazuje na klasycznych dziełach malarskich, dokonuje ich przetworzenia, odbiera im oczywistość i znany nam porządek, tworząc galerie nowych wizerunków. Juszkiewicz, poddając wybrane przez siebie obrazy przekształceniu, fragmentaryzacji czy też zmieniając ich kontekst, buduje na ich podstawie nową narrację" - mówi o wcześniejszym cyklu portretów kuratorka wystawy Agnieszka Rayzacher.

 

     Ewa Juszkiewicz, „Odpoczynek”, 2014, olej na płótnie, 180 x 125 cm, dzięki uprzejmości galerii lokal_30 Warszawa, fot. materiały prasowe     Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu, 2014, olej na płótnie, 100 x 80 cm, dzięki uprzejmości artystki i galerii lokal_30 Warszawa, fot. materiały prasowe

 

Inspiracją dla obrazów z najnowszego cyklu Ewy Juszkiewicz, który w Galerii Bielskiej BWA będzie miał swój premierowy pokaz, były zaginione dzieła sztuki. Temat destrukcji i tworzenia powraca w nich ze zdwojoną siłą. Dobór prac-pierwowzorów nie był przypadkowy. Artystka wybrała obiekty będące ilustracją jej własnych wspomnień: sytuacji, miejsc lub osób, które gdzieś po drodze utraciła i za którymi tęskni.

 

Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu, 2015, olej na płótnie, 50 x 70 cm, fot. materiały prasowe


- „Drugi cykl prac malarskich powstał specjalnie z myślą o wystawie w Galerii Bielskiej BWA, a jest oparty na dziełach sztuki, które zostały uznane za zaginione z powodu kradzieży, zniszczenia w czasie pożaru, czy wreszcie w czasie wojny. Tak jak w przypadku wcześniejszych obrazów, w trakcie pracy Ewa Juszkiewicz bazuje wyłącznie na fotografii, która jednak w przypadku tej serii jest zazwyczaj fotografią czarno-białą, słabej jakości, znalezioną w liczących często kilkadziesiąt lat materiałach archiwalnych. Daje to artystce swobodę w kwestii doboru kolorów, sprawiając, że te uwspółcześnione wersje zaginionych dzieł stanowią ich swobodne interpretacje i, tak jak w przypadku serii portretów, stają się zaczynem, materiałem, na bazie którego rozwija swoje poszukiwania" - zapowiada nowy cykl Agnieszka Rayzacher.

Ewa Juszkiewicz, Upadek kusi, 2015, Galeria Bielska BWA

Ewa Juszkiewicz, Upadek kusi, 2015, Galeria Bielska BWA

Scenografia wystawy w Galerii Bielskiej BWA, przywołująca dadaistyczny „Merzbau" Kurta Shwittersa - konstrukcję budowaną z odrzutów codzienności - staje się metaforą nietrwałości materialnych obiektów, które, ustępując, dają miejsce nowym znaczeniom i ideom.
- „Wystawa Ewy Juszkiewicz stawia pytanie o sens rekonstrukcji zniszczonych lub zaginionych dzieł sztuki. Nie ukazuje braku zasadności takiego działania, nie podważa nawet tęsknoty za utraconym. Te naturalne emocje stanowią przecież niezwykle ważny element kultury, a sama wystawa ukazuje nostalgię jako swoisty motor aktywności artysty - mówi Agnieszka Rayzacher.

Ewa Juszkiewicz, Upadek kusi, 2015, Galeria Bielska BWA

Ewa Juszkiewicz, Upadek kusi, 2015, Galeria Bielska BWA

Ewa Juszkiewicz, Upadek kusi, 2015, Galeria Bielska BWA

 

Dzieła utracone przewodnik po wystawie >>

 

Na zdjęciu Ewa Juszkiewicz, fot. Marcin Gierat

Ewa Juszkiewicz urodziła się w 1984 roku w Gdańsku. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku obroniła w 2009 roku. Laureatka Grand Prix 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013", organizowanego przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej; była też laureatką wcześniejszej edycji konkursu: 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011" oraz 3. Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg" w Szczecinie (2011). Zajmuje się rysunkiem, kolażem, rzeźbą oraz animacją, ale jej głównym żywiołem jest malarstwo. Tworzy również projekty kuratorskie - w 2011 roku wraz z Pauliną Ołowską przygotowała wystawy „Brudna woda" i „Piękna pogoda" pokazywane w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Brała udział w wystawie „Co widać" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2013). Jako jedna z pięciorga Polaków została włączona do książki „100 Painters of Tomorrow" wydanej jesienią 2014 roku w Londynie przez Thames&Hudson. W 2014 roku została też zaproszona do powodującej spore poruszenie w środowisku sztuki wystawy Maurizio Cattelana „Shit and Die" w Palazzo Cavour w Turynie. W 2015 roku brała udział w międzynarodowych wystawach prezentujących aktualny dorobek sztuki polskiej: „Procedures for the Head" w Kunsthalle Bratislava oraz „Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym" w Narodowym Muzeum Sztuki w Pekinie.
Zajęła I miejsce - ex aequo z Bartoszem Kokosińskim (także laureatem „Bielskiej Jesieni 2013") - w ważnym rankingu młodych polskich artystów Kompas Młodej Sztuki 2014, odbywającym się pod egidą dziennika „Rzeczpospolita", którego inicjatorami są Kama Zboralska i Piotr Cegłowski.
Artystka współpracuje z warszawską galerią lokal_30, gdzie na przełomie roku 2013 i 2014 odbyła się jej wystawa indywidualna.

Zobacz stronę internetową artystki >>

Kuratorka wystawy - Agnieszka Rayzacher.

____________________________________________________________

 

Okładka kataloguPromocja katalogu wystawy z udziałem Ewy Juszkiewicz i Agnieszki Rayzacher odbędzie się w piątek, 9 października 2015, godz. 19.00 >>

Prowadzenie: Wojciech Szymański. Wstęp wolny.

 

Wystawa trwa od 4 września do 11 października 2015.

 

_______________________________________________

Uwaga! Ograniczony wstęp na wystawę:

- w dniach 11-13.09 wystawa jest niedostępna dla widzów z powodu odbywającej się na sali górnej międzynarodowej konferencji „Pokręcone sny historii..."

- w weekend 19 - 20 września galeria będzie zamknięta z powodu obrad jury "Bielskiej jesieni 2015"

_________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Wojciech Szymański, "Ewa Juszkiewicz, Upadek kusi", "Szum" nr 11 zima 2015 - wiosna 2016, str. 167 - 169 (pdf.)

Agnieszka Rayzacher, "Reinterpretacje przeszłości", "Artluk", nr 1(33) 2015, str. 71-72; Jolanta Ciesielska, "Kogo kusi upadek?", "Artluk" 1(33) 2015, str. 72-73 (pdf.)

Galeria Bielska BWA, Ewa Juszkiewicz "Upadek kusi". Zaginione dzieła sztuki na płótnach Ewy Juszkiewicz, fotorelacja Krzysztof Morcinek, format-net >>

"Upadek kusi", fotorelacja Krzysztof Morcinek, "Magazyn Sztuki" / Krótko (aktualizacja 14.09.2015) >>

"W aurze utraconych dzieł", Artinfo.pl / Relacje, fotorelacja, galeria zdjęć, fot. Krzysztof Morcinek >>

Magdalena Nycz, "Hubrydy i nostalgia w Galerii Bielskiej BWA. Obrazy-duchy", "Kronika Beskidzka", nr 36. 9.09.2015, str. 41 (pdf)

PAP, "Upadek kusi" - dwa cykle prac Ewy Juszkiewicz w bielskiej galerii BWA, wyborcza.pl (aktualizacja 4.09.18.04) >>

Relacja z otwarcia wystawy, TVP 2, "Panorama", wydanie główne 5.09.2015, godz. 18.00 (relacja od 24'16'') >>

mn, "Obrazy odkrywane na nowo, czyli Ewa Juszkiewicz w BWA, tekst i fotorelacja, portal Beskidzka24 (aktualizacja 4.09.2015, godz. 21.58) >>

Iwona Sobczyk, "Wystawa w Galerii Bielskiej BWA. Mroczne pokusy Ewy Juszkiewicz", portal katowice.wyborcza.pl (aktualizacja 1.09.2015) >>

także: Iwona Sobczyk, "Wędrując w przeszłość. Laureatka biennale znów w Galerii Bielskiej BWA", „Gazeta Wyborcza" Katowice, Bielsko-Biała, dodatek „Co Jest Grane", 4-10.09. 2015, str. 17(pdf)

Z kraju. Aktualia. Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA - Ewa Juszkiewicz, „Upadek kusi" 4.09-11.10.2015, „Magazyn o Sztuce. Arteon", nr 9 wrzesień 2015, str. 39 (pdf)

"Upadek kusi". Ewa Juszkiewicz, "Przegląd" nr 36 31.08-6.09.2015, str. 66 (pdf)

"Upadek kusi - malarstwo Ewy Juszkiewicz w Galerii Bielskiej BWA", strona internetowa TVP Kultura/Patronaty >>

Galeria dnia. Ewa Juszkiewicz, portal Kulturaonline (aktualizacja 17.07.2015) >>

Ewa Juszkiewicz - Upadek kusi - Malarstwo, portal  Artinfo.pl (aktualizacja 3.08.2015) >>

„Upadek kusi. Malarstwo Ewy Juszkiewicz", O.pl/News (aktualizacja 10.07.2015) >>

„Upadek kusi" - wystawa prac Ewy Juszkiewicz, "Głos Bielski", nr 8, sierpień 2015, str. 7 (pdf)

Kultura > Wydarzenia, Wystawa Ewy Juszkiewicz "Upadek kusi", Magazyn Zwierciadło, nr 9 (2027), wrzesień 2015, str. 130 (pdf)

"Surrealistyczne preludium", Na dobry początek 1-13 września, magazyn "Szum" online >>

"Panorama", relacja filmowa (od 24'16'')>>

________________________________________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

________________________________________________________________

Patronaty medialne:

    artinfo.pl          artluk.pl         format

 

  magazyn sztuki        obieg.pl         relacje-interpretacje     

 

   szum          TVP kultura            Gazeta Wyborcza dodatek Co Jest Grane

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>