Stefan Gierowski - LINIA W MALARSTWIE

Klasyka polskiej abstrakcji

Fotorelacja z wernisażu >>

English version


_______________________________________________________________

Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela współczesnej awangardy malarskiej, określanego mianem klasyka polskiej nowoczesności.

"Stefan Gierowski tworzy nieustannie od lat 50. XX wieku; uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców nurtu abstrakcji w Polsce. Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt prac artysty, powstałych od lat 60. XX wieku aż po pierwszą dekadę XXI. Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego pokazuje jeden ze szczególnych aspektów zainteresowania malarza - linię. Linia przez wiele lat towarzyszy rozważaniom artysty na temat malarstwa abstrakcyjnego - niesie w sobie zarówno spokój, jak i emocje; linia może poruszać przestrzeń, ale także ją uspokajać. Może być elementem zamykającym kompozycję bądź otwierać ją na inną przestrzeń. Linia określa kontury kształtów, stanowi granicę między plamami barwnymi. Obrazy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA pokazują, jak przez lata na płótnach artysty zmienia się jej charakter i znaczenie. W latach 60. i 80. linia jest głównym elementem budowy obrazu; staje się nośnikiem energii - jest światłem, gdzieś biegnie, ma jakaś drogę, do czegoś trafia, w coś uderza. Obrazy z tych lat to myślenie o linii jako zagadnieniu fizycznym, niosącym ze sobą ładunek energii. W następnych latach zaczyna dominować kolor. Artysta bada sposób, w jaki poszczególne barwy na siebie oddziałują. Żeby móc je ze sobą skonfrontować, maluje szerokie pasma kolorów na jednej przestrzeni, linię obok linii. Przestrzeń na tych płótnach nieomal się porusza. Z czasem kolor częściowo ustępuje miejsca bieli, szarości i czerni. Na jednych obrazach można dostrzec rodzaj walki o dominację nad przestrzenią. Na innych barwne linie tworzą różne kształty, są miękkie, jakby straciły swą dynamiczną ostrość. Dzięki temu, że na wystawie pokazany zostanie wybór prac z niemal całego dorobku artysty, odbiorcy będą mogli w jednym miejscu prześledzić sposób tworzenia i jeden z aspektów poszukiwań wielkiego polskiego abstrakcjonisty".

Karolina Jezierska-Pomorska, kurator wystawy

 

Stefan Gierowski, Obraz CCCXLII, 1975, olej, płótno, 110 x 110 cm

 

Stefan Gierowski, Obraz DCCXVI, 1997, olej, płótno, 161 x 130 cm

 

Stefan Gierowski, Obraz DCCCXC, 2011, olej, płótno, 92 x 92 cm

________________________________________________________________

 

 

Stefan Gierowski w swojej pracowni, 2010, fot. Włodzimierz Wasyluk_Reporter, źródło Internet

 

Stefan Gierowski urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. W latach 1945-1948 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Karola Frycza i Zbigniewa Pronaszki. Równolegle ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Wojsława Mole. W 1949 roku przeprowadził się do Warszawy. W latach 1956-1961 współpracował z Marianem Boguszem i Galerią Krzywe Koło. W 1962 roku został wykładowcą w warszawskiej ASP, gdzie w latach 1975-1981 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. W 1983 roku wybrany przez Senat warszawskiej ASP na Rektora Elekta. W latach 1986-1988 był przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego i członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Związany z kręgiem kultury niezależnej lat 80. XX w. Za dorobek naukowy uzyskał w 1986 roku tytuł profesora zwyczajnego.
Jest laureatem nagrody im. Jana Cybisa przyznawanej za całokształt twórczości (1980) oraz Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa (2005). Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2005 roku.

Mieszka w Konstancinie-Jeziornie.

 

Kuratorki wystawy: Karolina Jezierska-Pomorska, Grażyna Cybulska

 

„Sztuka patrzenia" - o wybranych wątkach twórczości Stefana Gierowskiego opowiedziała podczas wernisażu prof. Anna Węgrzyniak, kulturoznawczyni z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

 

Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Stefana Gierowskiego.

Fundacja Stefana Gierowskiego

Czas trwania ekspozycji: 12 kwietnia - 13 maja 2018 roku.

Na wystawę wstęp wolny.

_______________________________________________________________________

"Najmniejsza ilość środków, żeby coś wyrazić..." - ze Stefanem Gierowskim w kontekście bielskiej wystawy rozmawia Karolina Jezierska-Pomorska >>

_________________________________________________________________

Język kształtów i kolorów - warsztaty artystyczne

W czasie trwania wystawy galeria zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach, dla których inspiracją będzie wystawa Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej.
Więcej o warsztatach >>

 

____________________________________________________________

Zobacz film wideo w realizacji Marzanny Grdeń dla programu TVP Bzik Kulturalny; dostęp na Culture.pl 2011/12/14: Bzik Kulturalny: Stefan Gierowski >>

Więcej o artyście w tekście Ewy Gorządek oraz w zakładkach tematycznych poświęconych twórczości artysty na Culture.pl >>

____________________________________________________________

W mediach o wystawie: 

Łukasz Karkoszka, "Inspirująca przyroda i intrygująca awangarda", Gazeta Wyborcza. Katowice, 24 kwietnia 2018, str. 6 (pdf.>>)

"Światło, emocje, czas", Kronika Beskidzka, 26 kwietnia 2016, str. 13 (pdf.>>)

"Życie w linie", Bazar, maj 2018, str. 52 (pdf.>>)

Weranda, maj 2018 (pdf>>)

Bazar

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>