Fotorelacje >>
8 marca - 2 kwietnia 2017
____________________________________________________________________________
Wystawa rzeźb Agaty Agatowskiej z lat 2008-2015, wykonanych z nowoczesnych tworzyw, takich jak mastik czy colatec. Artystka eksperymentuje z żywicami, ale używa też innych materiałów, jak beton, brąz czy aluminium. Jednak nawet tradycyjne techniki wykorzystuje w sposób nietypowy, np. lakieruje na czerwono odlew z brązu. Poszukując idealnej gładkości długo poleruje odlewy, dzięki czemu jej rzeźby zachwycają oczy, ale też zachęcają do dotykania.
Ulubionym motywem artystki jest postać ludzka, zwykle dziewczęca, w uproszczonej, opływowej formie. W futurystycznych kostiumach bohaterek widać inspiracje współczesną mitologią: kulturą masową, japońską mangą, komiksem. Jej poszukiwanie idealnej formy i proporcji, sprawia, że prace artystki przypominają także hieratyczne rzeźby egipskie. Ich nieruchome, wyprostowane półpostacie, umieszczone na metalowych postumentach, wyglądają jak zaczątek fantastycznej armii z gwiezdnych wojen.
Agata Smalcerz
Agata Agatowska urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom obroniła w 2001, doktorat – w 2012 roku) oraz rzeźbę i scenografię w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech (dyplom w 2012 roku). W latach 2002–2006 współpracowała z teatrem lalek Velvets Black&Light Theater w Wiesbaden. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku, obu w 2008 roku. Była kilkakrotnie stypendystką miasta Oświęcim oraz fundacji niemieckich z Düsseldorfu: Hedwig und Robert Samuel Stiftung i Friedrich H.J. Schneider Stiftung.
Agata Agatowska jest autorką 17 wystaw indywidualnych. Brała udział w 65 wystawach zbiorowych, w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Chinach. W Galerii Bielskiej BWA prezentowała swoje prace w 2001 roku, biorąc udział w drugiej edycji wystawy „Kobieta o kobiecie” oraz w 2010 roku, kiedy odbyła się indywidualna wystawa jej rzeźb i rysunków. W 2014 roku podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych zainaugurowała projekt „Infinity – Shadow of the Hand. Nieskończoność – Cień ręki”, mający charakter pracy w procesie / work in progress.
W 2016 roku miasto Oświęcim uświetniło 20-lecie pracy artystycznej Agaty Agatowskiej prezentacją jej rzeźb w kilku instytucjach kultury oraz w przestrzni miasta, tworząc okazję do poznawania historycznej części Oświęcimia, w kontekście dialogu przeszłości ze sztuką nowoczesną.
Kurator wystawy - Krzysztof Morcinek. Czytaj tekst >>
______________________________________________________________
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
środa, 8 marca 2017 roku:
17.00 - oprowadzanie kuratorskie
18.00 - wernisaż
18.45 - Dzień Kobiet w Galerii, Klubokawiarnia Aquarium:
- inauguracja muralu kredowego autorstwa Mery Jabłońskiej
- poczęstunek w stylu eko, degustacja smakołyków ze zdrowych produktów wykonanych przez Mery Jabłońską
czwartek, 9 marca, 17.00 - "Noc na Marsie" - zwiedzanie w ciemności wystawy Agaty Agatowskiej "Dzień na Marsie"
wtorek, 14 marca, 14.00 - oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych i niedowidzących
_________________________________________________________________________
Noc na Marsie - zwiedzanie w ciemności wystawy Agaty Agatowskiej
czwartek, 9 marca, godz. 17.00 (wstęp wolny, obowiązują zapisy)
Galeria zaprasza widzów do poznawania w niecodzienny sposób rzeźb Agaty Agatowskiej prezentowanych na wystawie "Dzień na Marsie / One Day on Mars" - tylko poprzez dotyk, przy zgaszonym świetle, z "kosmiczną" muzyką w tle.
Idealnie gładkie, dopracowane prace artystki zachęcają wręcz do ich dotykania. Zwiedzanie w ciemności będzie wyjątkową możliwością doświadczenia innego sposobu odbioru sztuki, odrzucenia ich wizualnego charakteru na rzecz wrażeń dotykowych. Po zapaleniu światła będzie można podzielić się wrażeniami z uczestnikami zwiedzania, a także posłuchać kuratora, który opowie o wystawie i prezentowanych rzeźbach Agaty Agatowskiej.
Do zwiedzania w ciemności galeria zaprasza wyłącznie osoby, które nie widziały wcześniej prac w oświetleniu.
Wstęp wolny. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona - obowiązują wcześniejsze zapisy w sekretariacie galerii, osobiste lub telefoniczne: 33 812 58 61.
_____________________________________________________________________
Czas trwania wystawy: 8 marca - 2 kwietnia 2017 roku.
_______________________________________________________________________
Dzień Kobiet w galerii - program obchodów >>
_______________________________________________
O wystawie w mediach:
TVP Katowice, "Z kulturą", realizacja: Ireneusz Kaznocha, emisja:25.03.2017 (od 18'42'') >>
Dzień na Marsie, TV Regionalna, red. i realizacja Paweł Fejkisz, publikacja: 10.3.2017 >>
Wystawa dla niewidomych. Sztuka przez dotyk, Telewizja Katowice, "Aktualności", realizacja Ireneusz Kaznocha, emisja: 14.3.2017 (od 18'29") >>
Jeden dzień na Marsie, Serwis Telewizyjny Ratusza, realizacja Ryszard Wesołowski, emisja: 13.3.2017, od od 9'15" >>
Teleexpress, TVP 1, redakcja i realizacja: Ireneusz Kaznocha, Monika Owczarek; zdjęcia: Michał Duczymiński, emisja: 15.3.17 (od 10'19")
Wystawa Agaty Agatowskiej w Galerii Bielskiej BWA, Radio Zet Gold, red. Igor Kaleta >>
Dzień Kobiet w BWA. Wystawy, spotkania i premiery, Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza Katowice >>
Magdalena Nycz, Kobiety z mastiku, Kronika Beskidzka Nr 12 (3137), 23 marca 2017, s. 32 (pdf. >>)
Maria Trzeciak "Oni mają zamknięte oczy, a nam to oczy otwiera", W Bielsku-Białej. Magazyn Samorządowy, kwiecień 2017, s.21 (pdf. >>)
Rzeźby z przyszłości, z Agata Agatowską rozmawia Jaromir Jedliński, Polski Portal Kultury O.pl/ Magazyn (publikacja 28.03.2017) >>
Relacja z wernisażu oświęcimskiej artystki Agaty Agatowskiej "Dzień na Marsie / One Day on Mars" który miał miejsce w bielskim BWA 8 marca 2017.Zaprasza Tomasz Klimczak >>
Agata Agatowska - Dzień na Marsie, Artinfo.pl >>
Jak wygląda dzień na Marsie?, Polski Portal Kultury O.pl >>
Wystawa Agaty Agatowskiej, portal Silesiakultura.pl >>
Rzeźby z przyszłości, portal Silesion.pl >>
Dzień na Marsie, Notes na 6 Tygodni >>
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony