15 kwietnia - 11 maja 2014
Spotkanie z artystą YouTube >>
_____________________
_________________________________________________________________________
Wystawa prezentująca twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego - wybitnego reżysera, operatora filmowego, autora eksperymentalnych filmów animowanych, prac wideo i wideoklipów, nowatora w dziedzinie techniki filmowej. Artysta znany jest przede wszystkim jako twórca "Tanga", nagrodzonego w 1983 roku Oscarem - nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej - za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Był to pierwszy Oskar dla polskiej produkcji filmowej.
To niejedyny film Rybczyńskiego cieszący się uznaniem i nagradzany na światowych festiwalach. Artysta otrzymywał nagrody za filmy zrealizowane w technikach komputerowych, m.in. nagrodę Emmy i Prix Italia za „Orkiestrę" czy The Golden Gate Award za „Kafkę". Obsypany nagrodami był także teledysk jego autorstwa pt. „Imagine" (1986) do muzyki Johna Lennona.
- Wystawa „Traktat o obrazie" jest niezwykłym zbiorem dokumentów pokazujących drogę artysty do końcowego rezultatu, jakim jest film. Zawiera szkice, rysunki, wykresy, zapis pomysłów i rozwiązań technicznych, prace bardziej naukowca niż artysty. Zbigniew Rybczyński porównywany jest nie bez racji do Leonarda da Vinci, który był wynalazcą, rozwiązywał problemy i stawiał sobie zadania, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał.
Wystawa zawiera kilkaset prac na papierze oraz cztery wielkoformatowe prace malarskie, a także projekcję słynnych filmów artysty, w tym kultowego „Tanga". Wystawa „Traktat o obrazie", przygotowana przez Centrum Sztuki WRO jest depozytem Art Stations Foundation. Była prezentowana w ADK (Akademie der Künste) w Berlinie, ZKM (Zentrum für Kunst und Medientechnologie) w Karlsruhe, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, a na przełomie 2013/2014 roku w galerii Atlas Sztuki w Łodzi - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej
Galeria kadrów z wybranych filmów Zbigniewa Rybczyńskiego >>
Zbigniew Rybczyński - urodzony w 1949 roku w Łodzi, jest reżyserem filmów eksperymentalnych, operatorem i wykładowcą. Po ukończeniu liceum plastycznego w Warszawie pracował w Studiu Miniatur Filmowych. W 1969 r. podjął studia w PWSFTviT w Łodzi, gdzie uczestniczył w działaniach Warsztatu Formy Filmowej. Wszystkie swoje najważniejsze filmy, łącznie z „Tangiem", za które jako pierwszy polski twórca otrzymał Oscara (1983), zrealizował w SE-MA-FORze w Łodzi. Po przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych tworzył prace techniką wideo i High Definition.
Niezwykłą popularność i przydomek Big Zbig zdobył jako autor wideoklipów do muzyki m.in. Simple Minds, Micka Jaggera czy Johna Lennona oraz innowacyjnych i urzekających wirtuozerią filmów „Steps" (1986), „Czwarty wymiar" (1988) i „Orkiestra" (1990), które przyniosły mu wielkie uznanie światowej krytyki i publiczności. Od 1987 do 1994 roku prowadził własne studio, które wyposażył w najnowocześniejszą wówczas aparaturę HDTV. Oprócz Oscara, Rybczyński ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. Emmy, The Golden Gate Award na Festiwalu Filmowym w San Francisco, nagrody Electronic Cinema Festival w Tokio i w Montreaux, MTV, American Video Awards, Monitor Awards czy The Billboard Music Video Award. Za „Orkiestrę" otrzymał nagrodę Prix Italia przyznawaną produkcjom telewizyjnym za najwyższe wartości artystyczne.
Pracował na wielu uczelniach: PWSFTviT w Łodzi, Columbia University w Nowym Yorku, Akademii Sztuki Medialnej (KHM) w Kolonii, obecnie jest profesorem na Yoshiba University of Art and Design w Tokio.
Jednocześnie Rybczyński prowadził badania nad obrazem i efektami specjalnymi, które doprowadziły go do własnych rozwiązań w sferze obrazu elektronicznego, zastosowanych w przemyśle filmowym i telewizyjnym i przyniosły autorowi amerykańskie patenty techniczne.
Rybczyński w roku 2008 otrzymał od Ministra Kultury medal Gloria Artis, Łódzka Szkoła Filmowa przyznała mu tytuł doktora Honoris Causa, otrzymał również przyznawaną przez kolegium artystów prestiżową nagrodę im. Katarzyny Kobro.
Więcej o artyście i jego twórczości
na stronie artysty Zbig Vision >>
oraz
Fotorelacja - spotkanie autorskie za Zbigniewem Rybczyńskim >>
Fotorelacja - wernisaż wystawy "Traktat o obrazie" >>
Wystawa trwa od 15 kwietnia do 11 maja 2014.
______________________________________________________________________
Dzięki uprzejmości:
________________________________________________________________________
Patronat medialny:
___________________________________________________________________
Monitory na wystawę "Traktat o obrazie" udostępniły:
oraz
Bielskie Centrum Kultury i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
_________________________________
Wystawę zapowiadają i opisują media (wybór):
"Albo dobrze albo wcale". Rozmowa ze Zbigniewem Rybczyńskim. Rozmawia Łukasz Kałębasiak, "Relacje-Interpretacje" nr 2 czerwiec 2014, str. 1 - 5 (.pdf>>)
"Zdobywca Oscara: Kino 3D bez przyszłości", ze Zbigniewem Rybczyńskim rozmawia Łukasz Kałębasiak, "Gazeta Wyborcza" Katowice, str. 5, pdf>>
czytaj także na Gazeta.pl >>
Zbigniew Rybczyński, "O eksperymentowaniu z obrazem...", "Artinfo.pl", fotorelacja, fot. Krzysztof Morcinek >>
TVP KULTURA, "Informacje Kulturalne", 18.04.2014, emisja od 8'12'' >>
TVP Katowice, Aktualności, 17.04.2014, godz. 22.00, emisja od 10'40'' >>
"Traktat o obrazie " Zbigniewa Rybczyńskiego w Bielsku-Białej, Culture.pl >>
Artinfo.pl >>
O.pl /News >>
"Proces twórczy Zbigniewa Rybczyńskiego na wystawie w Bielsku-Białej", PAP/TVP.pl >>
"Dziennik Zachodni"/PAP >>
Agnieszka Obszańska, "W telefonicznym skrócie"/ Radiowy Dom Kultury, "Trójka", Polskie Radio Program 3, 5.04.2014, wystawę zapowiada Agata Smalcerz (emisja od 6' 33'') >>
"Gazeta Wyborcza" Katowice, "Co Jest Grane", 11-17.04.2014, str. 13, a także na gazeta.pl >>
Wydarzenia, o których będzie głośno w najbliższych dniach. Jeśli nawet nie dotrzecie, to powinniście o nich wiedzieć.
Wybiera Ania Luboń, szef Działu Kultury ELLE (10.04.2014) elle.pl >>
_____________________________________________________________________
Wiosenne prezentacje sztuki filmowej i multimediów w Galerii Bielskiej BWA
"Wystawa prac Zbigniewa Rybczyńskiego - osławionego Oscarem za kultowe już „Tango" wielkiego nowatora w dziedzinie sztuki filmowej - stała się dla Galerii Bielskiej BWA pretekstem do szerszego zajęcia się tematem filmu, animacji i nowych technologii multimedialnych. Bielsko-Biała jest przecież miastem, gdzie w 1947 roku powstało najstarsze w Polsce studio filmów animowanych, produkujące filmy dla dorosłych! W tym samym roku w Łodzi, w prywatnym mieszkaniu zostało założone Studio Filmów Kukiełkowych, w 1960 roku przekształcone w Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For (z którym przez wiele lat związany był Zbigniew Rybczyński).
Prezentacje filmowe w Galerii Bielskiej BWA obejmują zarówno międzynarodowe festiwale: filmów krótkometrażowych - dokumentalnych, eksperymentalnych i animowanych czy sztuki wideo, jak i unikatowe pokazy artystyczne i warsztaty. Pozwoli to widzom na szerszy i głębszy kontakt z obrazem ruchomym tworzonym w najnowocześniejszych technologiach oraz z najciekawszymi dokonaniami artystycznymi w dziedzinie sztuki filmowej (krótki metraż)".
Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA
Galeria proponuje wiosną 2014 roku:
- 22. Europejski Festiwal Filmowy Euroshorts 2013 (18-20 marca) >>
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy StopTrik 2013 (animacja poklatkowa, 3 kwietnia) >>
- Objazdowy Festiwal Etiuda&Anima, czyli prezentacja filmów nagrodzonych i wyróżnionych podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2013 (16 maja) >>
- Międzynarodowy Przegląd Sztuki Wideo THE 02 (8 maja) >>
- 30 maja odbędzie się w galerii pokaz stworzonego specjalnie dla Bielska-Białej eksperymentalnego filmu Alicji Żebrowskiej i Jacka Lichonia >>
- ponadto w dniach 14-16 kwietnia odbędą się w galerii warsztaty animacji, które poprowadzi Marian Cholerek - artysta, jeden z filarów Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz warsztaty pisania scenariusza filmowego pod okiem Tomasza Gruszczyka, a także pokaz i warsztaty visual dj, które poprowadzi VJ Malaga.
Wydarzenia te należą do programu odbywającego się w dniach 14, 15 i 16 kwietnia 2014 roku 2. Uczniowskiego Kongresu Kultury w Bielsku-Białej, którego gościem honorowym będzie także Zbigniew Rybczyński, a który odbywa się w tym roku pod hasłem "Moje miasto, animacje..."
Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________
Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony