50 lat Galerii Bielskiej BWA

18 listopada do 31 grudnia 2010


 

Wirtualne panoramy >>

Relacje, recenzje, filmy:

obieg.pl / obiegtv, część I, "Wystawa jesienna" Roberta Kuśmirowskiego, oficjalne otwarcie

obieg.pl / obiegtv, część II, Koncert Marii Peszek

obieg.pl / obiegtv, część III, Hieny Postmoderny, koncert - performance

obieg.pl / obiegtv, cześć IV,  "50 obrazów" - wystawa kuratorska Agaty Smalcerz

Bielska Telewizja Internetowa / TV Bielsko  (z dn. 26.11.2010)

Bielska Telewizja Internetowa / TV Bielsko (z dn. 30.11.2010)

Bielsko MOVIE

Polskie Radio "Trójka" / "Teren Kultura"
Z Agatą Smalcerz rozmawia Agnieszka Obszańska

TVP Kultura, Informacje kulturalne z dn. 17 grudnia 2010 - o twórczości Roberta Kuśmirowskiego i jego najnowszej realizacji z Galerii Bielskiej BWA

Jerzy Truszkowski, 50 lat Galerii Bielskiej BWA, EXIT No.1(85) 2011, 5700 (pdf.)

Obieg.pl, Aleksander Hudzik, Dam to co mam, czyli Galeria Bielska pokazuje obrazy a Robert Kuśmirowski mistyfikuje >>

O.pl news

Art & Business, Nr 12/2010 (242), Warto zobaczyć: 50 obrazów: Robert Kuśmirowki. Wystawa jesienna, str. 32 (pdf.)

Relacje Interpretacje, Nr 4 (20) grudzień 2010, Moje BWA, R. Kaczmarek, H. Dobranowicz, Z. Michniowski, A. Smalcerz oraz M. Korzonkiewicz, M. Kliś, J. Leszczyński (pdf.)

Wanda Then, Klimat sprzed 50 lat, Dziennik Zachodni. Bielsko-Biała, 3 grudnia 2010, nr 48, str.12 (pdf.)

Serwis Telewizyjny Ratusza 29.11.2010 (od 3:50 min.) http://um.bielsko.pl/

Gazeta Wyborcza. Bielsko-Biała, Nr 271.7089 (20-21 listopada 2010), str. 8 (pdf.)

BB365.info

super-nowa.pl

um.bielsko-biała

insilesia.pl

Polityka, Nr 49 (2785), str. 81 (pdf.)

__________________________________________

50 lat Galerii Bielskiej BWA50 lat Galerii Bielskiej BWA

Jubileusz pod patronatem

Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta

 

 

 

 

 

 

"WYSTAWA JESIENNA" - KONCEPCJA I REALIZACJA ROBERT KUŚMIROWSKI 

Najnowszy projekt Roberta Kuśmirowskiego, który artysta zrealizował w dolnej sali ekspozycyjnej Galerii Bielskiej BWA na jej 50-lecie.
Sala ta jest historyczna, bowiem przed pół wiekiem w niej rozpoczął działalność - parterowy wówczas - prestiżowy, trochę snobistyczny, ale niezwykle aktywny w dziedzinie sztuki i kultury Pawilon Plastyków, protoplasta Galerii Bielskiej BWA, powstały z inicjatywy bielskich artystów.

 

Pawilon Plastyków, lata 60. XX wieku, fot. arch. Galerii Bielskiej BWA

 

Pawilon wystawowy bielskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków [w:] Album „Bielsko-Biała”, opracowanie fotograficzne Adam Jasiński, Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1964; Wystawa grafiki Ferdynanda Szypuły, 1962, fot. Adam Jasiński (retusz – Robert Kuśmirowski).

 Pawilon wystawowy bielskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków [w:] Album „Bielsko-Biała", opracowanie fotograficzne Adam Jasiński, Wydawnictwo „Śląsk", Katowice 1964; Wystawa grafiki Ferdynanda Szypuły, 1962, fot. Adam Jasiński (retusz - Robert Kuśmirowski).

Spotkanie z Robertem Kuśmirowskim odwołane!
Uprzejmie informujemy, że planowane na 9 grudnia 2010 roku spotkanie z Robertem Kuśmirowskim niestety się nie odbędzie. Przepraszamy.

 

"50 OBRAZÓW" - WYSTAWA KURATORSKA AGATY SMALCERZ

 

 

W ciągu półwiecza w Galerii Bielskiej BWA prezentowanych było wielu znakomitych artystów, polskich i zagranicznych, na wystawach indywidualnych i zbiorowych, jednorazowo lub wielokrotnie. Ich obecność w Bielsku-Białej w jakiś sposób wpłynęła na myślenie, percepcję czy rozumienie sztuki przez widzów, ale także miejscowych artystów. Przywołanie najważniejszych obrazów z minionego półwiecza, które były już w Galerii Bielskiej BWA kiedyś pokazywane, stanie się okazją nie tylko do przypomnienia dorobku galerii, ale także dyskusji i badań nad rolą sztuki
w rozwoju społeczeństwa.

 

                                                                                                       Agata Smalcerz

Andrzej Urbanowicz, Źrenica, 1997, olej, płyta, śr. 86,5 cm, kolekcja Galerii Bielskiej BWA        Karolina Zdunek, Lochy Manhattanu 2, 2008, olej na płótnie, dyptyk, 230 x 311cm, kolekcja Galerii Bielskiej BWA

 

Spis prac na wystawie >>

_____________________________________________________________

 

PROGRAM WIECZORU JUBILEUSZOWEGO
CZWARTEK, 18 listopada 2010 roku:
18.00 - uroczyste otwarcie wystaw:
"50 obrazów" - wystawa kuratorska Agaty Smalcerz
"Wystawa jesienna" - koncepcja i realizacja Robert Kuśmirowski

19.30 - koncert Marii Peszek, podczas którego artystka zaprezentowała utwory z debiutanckiej płyty "Miastomania" oraz najnowszego albumu "Maria Awaria".
Koncert odbył się w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (ul. Mickiewicza 20).
22.00 - "Hieny Postmoderny" - koncert-performance (klub Aquarium)
Wystąpili:
Bromberg
: Andrzej Przybielski - trąbka, Piotr Różycki - perkusja, Max Hexer - głos, tekst, taśmy magnetofonowe

Hieny Postmoderny: Irek Bubo Puchacz - gitara elektryczna, Michał Pikula - gitara basowa, Morgan Barbara Konopka - keyboard, Max Hexer - głos

MEMethic Xpress: Morgan Barbara Konopka - keyboard, fortepian, laptop, głos, Max Hexer - gitara basowa, Jacek Malicki - gitara elektryczna

 

Wystawy trwają od 18 listopada do 31 grudnia 2010

_____________________________________________________________

 

Tak było... 

10 lutego 1960 roku, wystawą Malarstwa i Grafiki, w której wzięło udział 53 autorów z całego województwa katowickiego, zainaugurowano w Bielsku-Białej działalność Pawilonu Plastyków - pierwszego tego typu obiektu na Śląsku, posiadającego salę wystawową
o powierzchni 200 metrów kwadratowych, połączoną z kawiarnią, w której odbywały się spotkania, wykłady o sztuce, spektakle teatralne i projekcje filmowe. Jego inicjatorami byli artyści zrzeszeni w miejscowym, liczącym wówczas 38 członków, Zarządzie Oddziału Związków Polskich Artystów Plastyków. Parterowy pawilon został zaprojektowany przez inżyniera architekta Mieczysława Szymusia i artystę plastyka Władysława Szostaka.

 

Widok na Pawilon Plastyków, ówczesna ul. Lenina, Bielsko-Biała, 1963. arch. Andrzej Poraniewski  Widok na Pawilon Plastyków, Bielsko-Biała, 1963, arch. Andrzej Poraniewski

 

Pawilon wybudowano w miejscu zburzonej przez Niemców w 1939 roku synagogi
(5 września 1991 roku na murze galerii odsłonięto tablicę pamiątkową przypominającą Dom Modlitwy Żydowskiej).

Takie były początki dzisiejszej 50-latki - Galerii Bielskiej BWA. Już dwa lata później, w 1962 roku, w Pawilonie odbył się Pierwszy Przegląd Malarstwa, Grafiki i Rzeźby o charakterze ogólnopolskim - poprzednik obecnego Biennale Malarstwa „Bielska Jesień". Ogólnopolskiemu konkursowi dla malarzy od 1970 roku patronuje Ministerstwo Kultury i Sztuki; od 1995 roku odbywa się on w formule biennale; od 1999 roku konkursowi towarzyszy wystawa kuratorska w cyklu „Bielska Jesień" (do 2009 roku odbyło się pięć edycji). W 2011 roku odbędzie się jubileuszowe, 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011".

Fasada Galerii Bielskiej BWA z archiwalnymi zdjęciami dawnej synagogi, Bielsko-Biała 2009, fot. K. Morcinek

_____________________________________________________________


Już pod koniec lat 50. głośno było w Bielsku o tym, że plastycy się pokazują. Pierwsze wystawy sztuki urządzaliśmy w foyer Teatru Polskiego, za dyrekcji Andrzeja Uramowicza. Naszym celem było pokazanie, jak duże i mocne jest w mieście środowisko plastyków, i że potrzebne jest tutaj BWA. W latach 1958-59 już projektowaliśmy budowę pawilonu. Szybko został wybudowany, bo były życzliwe trendy we władzach miejskich. No i stał się Pawilon Plastyków najbardziej uczęszczanym miejscem w Bielsku-Białej, miejscem spotkań ludzi, którzy potrzebowali kontaktu ze sztuką. Od razu też dążyliśmy do tego, by otworzył się szerzej, nie tylko na Bielsko. To było nasz credo.

                                                                                              Tadeusz Bajwoluk

Tadeusz Bajwoluk, 2010, fot. A. Smalcerz

 

 

 

 

 

Tadeusz Bajwoluk był współtwórcą Pawilonu Plastyków i jego programu, prezesem bielskiego Zarządu Oddziału ZPAP w latach 1961-1964.
Z jego inspiracji w 1961 roku powstała Grupa Beskid, którą utworzyli czołowi bielscy malarze: Ignacy Bieniek, Jan Grabowski, Kazimierz Kopczyński, Michał Kwaśny, Jan Zipper i Zenobiusz Zwolski.

Grupa Beskid, od lewej siedzą: Jan Zipper, Ignacy Bieniek, Kazimierz Kopczyński, Jan Grabowski; od lewej stoją: Michał Kwaśny, Zenobiusz Zwolski, fot. Zygmunt Gajdzik

________________________________________________________________

 

W 1974 roku bielski Pawilon Plastyków przekształcono w oficjalną filię katowickiego BWA. Pierwszym kierownikiem filii była Hanna Leska.
W listopadzie 1975 roku, wraz z powstaniem województwa bielskiego, powołano samodzielne Biuro Wystaw Artystycznych, podległe wojewodzie bielskiemu. Pierwszym dyrektorem został Andrzej Łabiniec (artysta zmarł 23 września 2010 roku). W 1989 roku, za dyrekcji Ryszarda Kaczmarka, rozbudowano budynek o dwie kondygnacje według projektu inż. arch. Tadeusza Wąsika. Wnętrza zaprojektował Andrzej Grabiwoda, w kawiarni powstała snycerska płaskorzeźba Adama Wolskiego.

 

Kawiarnia Aquarium posiada wymarzony klimat do kameralnych koncertów, spotkań i projekcji filmowych, fot. Grażyna Cybulska  Płaskorzeźba Adama Wolskiego, kawiarnia Aquarium, fot. Grażyna Cybulska

Kawiarnia Aquarium - miejsce koncertów, spotkań i  projekcji filmowych

 

Po rozbudowie, salę wystawową na parterze (pow. 140 m.kw.), uzupełniły: duża sala na piętrze (pow. 258 m.kw), kawiarnia, pomieszczenia biurowe i magazynowe. W 1994 roku, po przejęciu przez miasto, galeria staje się samorządową instytucją kultury, finansowaną z budżetu gminy Bielsko-Biała. Jej nazwa brzmi odtąd: Galeria Bielska BWA. Działalność galerii oparta jest na statucie wynikającym z idei funkcjonowania dawnej sieci Biur Wystaw Artystycznych, mających na celu upowszechnianie sztuki współczesnej. Jej podstawowe zadania to działalność wystawiennicza, edukacyjna, wydawnicza i informacyjna.

 

Dyrektorami Galerii Bielskiej BWA byli w kolejnych latach:
Andrzej Łabiniec (1976-1981)
Helena Dobranowicz (1981-1982 oraz 1991-1993)
Ryszard Kaczmarek (1982-1991)
Zbigniew Michniowski (1993-1994)
Małgorzata Kubica-Bilska (1994-2003)
Od 2003 roku galerią kieruje Agata Smalcerz


Galeria Bielska BWA jest miejską galerią promującą najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej - od malarstwa i grafiki, po fotografię, performance, instalację i sztukę nowych mediów.

Prezentuje wystawy, festiwale i akcje w przestrzeni publicznej. Prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjną i dokumentacyjną, gromadzi kolekcję dzieł sztuki, organizuje koncerty. Kolekcję galerii tworzy obecnie 557 dzieł sztuki: obrazów, grafik, rysunków, fotografii, obiektów, rzeźb i tkanin.


Galeria programowo lansuje malarstwo, jako dziedzinę sztuki o nieprzemijających, uniwersalnych wartościach, będącej w ostatnich czasach w defensywie wobec nowych mediów - w jubileuszowym roku podejmuje nowatorskie działania promujące malarstwo, organizując w czerwcu 2010 roku Targi Sztuki "Sfera Sztuki", a także poszerza zasięg swojego oddziaływania realizując w latach 2008-2011 międzynarodowy projekt „Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów", dofinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 

Dzięki  'Lokomotywie' zrealizowaliśmy kilka projektów artystycznych, w których współczesna sztuka pojawiła się w przestrzeni publicznej, nawiązując kontakt z mieszkańcami miasta. Od jesieni 2009 roku, na kilku skwerach w różnych częściach Bielska-Białej, spotkać możemy nowoczesne rzeźby, stworzone przez artystów polskich i norweskich, podczas rezydencji artystycznych "Incydenty". Współczesne malarstwo z kolei gościło w pasażu handlowym Galerii Sfera: szesnastu najlepszych malarzy z „Bielskiej Jesieni" sprzedawało tam swoje obrazy w dizajnerskich boksach, podczas trzech dni Targów Sztuki. Ponad trzydzieści spośród oferowanych tam obrazów zostało zakupionych i trafiło do domów mieszkańców Bielska-Białej i okolic.

Poszerzanie obszarów współuczestnictwa sztuki w codziennym życiu to jeden z elementów projektu; innym jest zachęcanie i stwarzanie możliwości współpracy w różnych dziedzinach aktywności, jak twórczość, biznes, zarządzanie, w których ważna jest kreatywność. Odbywa się to zarówno poprzez spotkania, konferencje, warsztaty, jak i poprzez działania wirtualne, z których najważniejsza jest strona internetowa z Punktem Informacyjnym-Konsultacyjnym, gdzie można dowiedzieć się o atrakcyjnych szkoleniach, konkursach, grantach. Działania te nie skończą się wraz z zakończeniem projektu „Lokomotywa" - powołana fundacja będzie kontynuatorem współpracy z różnymi podmiotami biznesu kreatywnego, organizacjami pozarządowymi i artystami w zakresie promowania sztuki i kreatywności oraz wzbogacania i poszerzania działalności galerii. Wymiernym aspektem funkcjonowania projektów unijnych jest także bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy do końca 2010 roku.

                                                                                 Agata Smalcerz, dyrektor
                                                                                   Galerii Bielskiej BWA

 

Opublikowany w styczniu 2010 roku ostatni ranking polskich galerii, sporządzany systematycznie przez publicystę tygodnika „Polityka" Piotra Sarzyńskiego, lokuje Galerię Bielską BWA na 5. miejscu wśród galerii publicznych, tuż po stołecznych gigantach: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, a także po Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (działa w tymczasowej siedzibie) oraz białostockim Arsenale.

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>