Elżbieta Dzikowska - ZIEMIA Z BLISKA

30 lipca - 26 sierpnia 2009


Elżbieta Dzikowska podczas wernisażu wystawy ZIEMIA Z BLISKA, 30 lipca 2009Wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej ukazujących naturę z ciekawej perspektywy - artystka uczy szukać piękna w tym, co małe i umykające uwadze, zachęca do spojrzenia na świat poprzez strukturę kamienia, wody, piasku, kory drzewa a nawet błota. Na bielskiej wystawie prezentowane będą wybrane zdjęcia ze znanych już cyklów, jak np. „Świat na wodzie" czy „Świat na piasku", a także najnowsze fotografie artystki ukazujące fascynacje strukturą natury i jej elementami widzianymi z bliska. Swoje fotografie artystka określa jako realistyczne i abstrakcyjne zarazem.
"Od dawna fascynują mnie zdjęcia macro, fotografowałam z bliska kory drzew, przekroje drewna, ziemię, wodę, błoto, piasek, pokazując, że wszystko, co jest w sztuce, wywodzi się z natury. Wydaje mi się, że moje zdjęcia pokazują naturę najbardziej abstrakcyjną i abstrakcję najbardziej realistyczną. Sądzę, że ten sposób postrzegania świata zawdzięczam długotrwałemu kontaktowi ze sztuką współczesną" - mówi Elżbieta Dzikowska.

Swoją pierwszą wystawę fotograficzną inspirowaną naturą, zatytułowaną „Z bliska" Elżbieta Dzikowska zorganizowała w 1996 roku w warszawskiej Galerii Krytyków "Pokaz". Kolejną wystawą były "Megality", zrealizowane wspólnie z Hanną Zawa-Cywińską (2002-2005). Do jej ulubionych należą jednak wystawy fotografii z ostatnich lat, m.in.: "Świat na korze" i "Świat na wodzie" (Warszawa, 2005) oraz "Odniesienia", które powstały z fotografowanych przez nią maleńkich fragmentów przekrojów drzew (2006). "Ziemię z bliska" pokazała po raz pierwszy w Muzeum Okręgowym w Toruniu w 2007 roku. W tym samym roku ukazał się okazały album fotograficzny pt. "Ziemia z bliska"/"The Earth From Close Up" (Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała, 2007). Fotografie zostały w nim zaprezentowane w ośmiu rozdziałach, przedstawiając Świat na kamieniu, ziemi, błocie, wodzie, pomiędzy wodą i piaskiem, na piasku, na drewnie i na korze.

    Elżbieta Dzikowska, Świat na drzewie, Modrzew, Bieszczady, 2005       Elżbieta Dzikowska, Świat na piasku, Izrael, 2006

 

 

"To wspaniałe obrazy, których twórcą jest sama Natura, moją rolą jest tylko wydobycie ich na światło dzienne" - podkreśla Elżbieta Dzikowska.

Elżbieta Dzikowska - z wykształcenia sinolog i historyk sztuki, z zawodu dziennikarz i filmowiec, a z pasji fotograf i podróżnik. Znana m.in. z prezentowanego przez 23 lata w TVP, realizowanego wspólnie z mężem Tonym Halikiem, cyklu dokumentalnego "Pieprz i wanilia". Zafascynowana początkowo fotografią reporterską i dokumentalną, w latach 90. zwróciła się w stronę fotografowania zwierząt, roślin i minerałów, wydobywając z nich subtelne, podobne do siebie, ale często niewidoczne gołym okiem struktury i moduły. Było to wyrazem jej pasji w obserwowaniu Ziemi oraz poszukiwaniu punktów stycznych między kulturą a naturą.
Kurator wystawy - Agata Smalcerz.

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z Elżbietą Dzikowską - 30 lipca, godz. 19.00 (wstęp wolny)

Fotorelacja z wernisażu oraz ze spotkania »

Zdjęcia z wystawy

wystawa trwa od 30 lipca do 26 sierpnia 2009 (sala górna)

powrót

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>