W ZASIĘGU. Sztuka czeska XIX i XX wieku ze zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie

English version

Fotorelacja >>


______________________________________________________________________

 

„Wystawa prezentuje szeroki wybór najważniejszych dzieł sztuki z bogatych zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie. Pokaz oparty jest głównie na obrazach i rzeźbach autorstwa kluczowych postaci czeskiej sceny artystycznej od końca XIX wieku do lat sześćdziesiątych wieku XX. Zamiast skupiać się na kilku dominujących prądach, koncentrujemy się na najcenniejszych pracach, które odnoszą się do różnych tematów i przedziałów czasowych kolekcji.
Kompozycja wystawy opiera się na wybranych dziełach z XIX-wiecznej kolekcji, od prac czołowych postaci tzw. pokolenia założycieli czeskiej sztuki współczesnej, przez twórców z kręgu surrealizmu, kończąc na przedstawicielach innych tendencji w sztuce międzywojennej, w tym malarzach, których ekspresja odzwierciedla napięcie i dramat późnych lat 30. i 40. XX wieku. Wystawę dopełniają twórcy należący do pokolenia lat 60. XX wieku, kiedy to czeska sztuka przeżywała jeden ze swoich szczytowych okresów".

Pavlína Pyšná - kurator wystawy        

 

Václav Špála, (1885-1946), Martwa natura z jabłkami, 1934, olej, płótno, KGVUZ

 

Jan Kotík (1916-2002), Tereny, 1959-1960, olej, płótno, KGVUZ

 

Galeria Sztuki w Zlinie, jak niemal każda publiczna czeska galeria utrzymywana przez władze samorządowe, promuje sztukę poprzez organizowanie wystaw i wydarzeń artystycznych, edukację, wydawnictwa. W przeciwieństwie do Polski, gdzie podobnymi instytucjami są galerie dawnej sieci Biur Wystaw Artystycznych, zajmujące się wyłącznie sztuką współczesną, galerie czeskie pełnią ponadto funkcje muzeum regionalnego, gromadząc i eksponując kolekcję sztuki wcześniejszej, głównie z XIX i XX wieku.

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej prezentuje część kolekcji ze Zlinu. Tamtejsza Regionalna Galeria Sztuki (Krajské galerie výtvarného umění) posiada prace wybitnych artystów czeskich i słowackich, z których kilkadziesiąt przykładów z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby, reprezentujących różne kierunki, jak kubizm, surrealizm, symbolizm, abstrakcja, poezja wizualna, konceptualizm znajdzie się na bielskiej prezentacji. Warto dodać, że Zlin jest miastem które rozkwitło dzięki przedwojennej fabryce Bata, nie tylko produkującej obuwie, ale także promującej nowoczesność i modernizm, m.in. we wzornictwie i architekturze.
W 2017 roku galeria w Zlinie gościła wystawę „Po drugiej stronie (lustra) / Na druhé straně zrcadla", prezentującą malarstwo XXI wieku z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Wystawa "W zasięgu" jest swego rodzaju rewizytą.

                                                                       Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Oprowadza kuratorka Pavlína Pyšná
czwartek, 6 września 2018, godz. 17.00 (wstęp wolny)

Pavlína Pyšná - historyk sztuki, kuratorka i opiekun merytoryczny kolekcji obrazów, rysunków i grafik Krajské galerie výtvarného umění w Zlíně (Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie); specjalistka w zakresie problematyki czeskiego malarstwa i rzeźby XX wieku.

Czas trwania wystawy: 7 września - 28 października 2018 roku.

Wystawa w programie Festiwalu sztuki czeskiej w Galerii Bielskiej BWA >>

_____________________________________________________________________

Partnerzy projektu:

 

  Regionalne Galeria Sztukiw Zlinie_logo     Zlin_logo

 

Czeskie Centrum_logo

 

Ambasada Republiki Czeskiej _logo

 

100 lat niepodległej Czechosłowacji_logo

Wydarzenie organizowane w związku z 100 rocznicą powstania niepodległej Czechosłowacji.

 

________________________________________________________________________

 

Wystawa w programie Festiwalu sztuki czeskiej >>

____________________________________________________________________

O wystawie w mediach:

Na dobry początek 3.09.2018, "Galeria Bielska BWA nowy sezon rozpoczyna przy wsparciu sąsiadów zza południowej granicy", magazynszum.pl >>

TVP 3 Katowice, Z kulturą o..., w studiu TVP Katowice o wystawach w galerii mówi dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz, rozmowę prowadzi Marianna Dufek, 8.09.2018, emisja od 16'15" >>

TVP 3 Katowice, Z kulturą o..., Jesień w Galerii Bielskiej BWA. Dwie ważne czeskie wystawy, realizacja Ireneusz Kaznocha, emisja 15.09.2018, godz. 19.10, od 17'24'' do 21'38'' >>

                                  

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>