FINISAŻ WYSTAWY POKAZ 4.

23 czerwca - 28 sierpnia 2016        


________________________________________

czwartek, 25 sierpnia
- 17.00 - oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów
- DOTKNIJ SZTUKI BWA - inauguracja projektu na smartfony
- 19.00 - koncert Sławomir Pezda / Mateusz Gawęda Duo

fotorelacja >>

________________________________________

Finisaż stał się  zwieńczeniem trwającej przez całe wakacje prezentacji wybranych dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.
O wystawie opowiedziała Agata Smalcerz, kurator wystawy i autorka "Przewodnika po wystawie",  dostępnego dla widzów w dwóch odrębnych kolorowych ulotkach, odnoszących się do ekspozycji w sali dolnej i sali górnej galerii. O swoich pracach przedstawianych na wystawie i ich powstawaniu opowiedzieli także zaproszeni artyści.
Kolekcja stała się dla widzów dostępna także poprzez otwartą bezpłatną strefę informacji cyfrowej DOTKNIJ SZTUKI BWA adresowaną do posiadaczy smartfonów. Galeria przygotowała również nowe gadżety (koszulki, torby) z reprodukcjami wybranych prac ze swojej kolekcji. Można było w trakcie finisażu zakupić gadżety po cenie promocyjnej. Wieczór zakończył koncert jazzowy w Klubokawiarni Aquarium.

 

POKAZ 4., fragment ekspozycji, sala górna, fot. Krzysztof Morcinek

POKAZ 4., fragment ekspozycji, sala dolna, fot. Krzysztof Morcinek

________________________________________________________________

Na finisaż zapraszała Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:

- „Przez całe wakacje prezentowaliśmy wybrane prace 67 artystów polskich i trzech czeskich, które trafiły do naszej kolekcji w ostatnich latach. Są wśród nich prace artystów bardzo głośnych, ale też i mniej znanych; wszystkie tworzą ciekawą narrację o egzystencji człowieka i konfrontacji stworzonej przez niego kultury z doskonałością natury. Ekspozycja jest „gęsta", wątki przeplatają się i łączą, tworząc różne konteksty, także dla prac abstrakcyjnych. W trakcie oprowadzania kuratorskiego, na które serdecznie zapraszam, kilka tematów do dyskusji podejmę wraz z artystami, którzy zapowiedzieli swoją obecność.
Po raz pierwszy zaprezentujemy też serię koszulek z reprodukcjami prac z kolekcji. Na początek będą to dwa obrazy: „Źrenica" Andrzeja Urbanowicza z 1997 roku oraz „The End" Małgorzaty Rozenau z 2011 roku. Ten sam motyw pojawi się także na torbach płóciennych. Koszulkę z reprodukcją „The End" zaprezentuje osobiście autorka pracy".

W programie finisażu:

17.00 - Oprowadzanie kuratorskie z udziałem zaproszonych artystów.

Kurator Agata Smalcerz przedstawi wybrane wątki kolekcji reprezentowane na wystawie. Zaproszeni artyści opowiedzą o inspiracjach potrzebnych przy tworzeniu prac, widzowie zostaną zaproszeni do budowania nowych kontekstów i zestawiania narracji.

Masz smartfon? Zobacz naszą kolekcję!

Od czwartku 25 sierpnia br. w Galerii Bielskiej BWA zostanie aktywowana otwarta bezpłatna strefa informacji cyfrowej na smartfony. Wybierając Wi-Fi o nazwie DOTKNIJ SZTUKI BWA na placu za galerią, bez konieczności posiadania Internetu czy instalowania aplikacji, każdy będzie miał dostęp do najciekawszych dzieł z kolekcji sztuki galerii oraz aktualnych wydarzeń. Wystarczy wpisać w przeglądarce: www.brutalnybeton.com

Wi-Fi DOTKNIJ SZTUKI BWA, dzięki wspomaganiu technologią NFC, umożliwia także uzyskanie informacji o historii wzorów wyrytych na kaflach umieszczonych w betonowych podstawach ceramicznych ławek na placu. Wystarczy zbliżyć swój smartfon do białej kropki znajdującej się na środku kafla.

DOTKNIJ SZTUKI BWA to innowacyjny projekt autorstwa Michała Hyjka, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, prekursora idei darmowego, nieograniczonego dostępu do informacji cyfrowej w przestrzeni miejskiej. To pierwsza tak nowatorska realizacja w Bielsku-Białej. Zrealizowanie projektu było możliwe dzięki stypendium twórczemu Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

Więcej informacji na stronie artysty >>

____________________________________________________________

W trakcie finisażu zaprezentowane zostały nowe gadżety galerii z reprodukcjami wybranych prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA (koszulki, torby).

 

Małgorzata Rozenau w koszulce z reprodukcją swojej pracy

 

___________________________________________________________

19.00 - Koncert Sławomir Pezda / Mateusz Gawęda Duo (Klubokawiarnia Aquarium)

Gości finisażu  w Klubokawiarni Aquarium zagrali doceniani i nagradzani muzycy młodego pokolenia: Sławomir Pezda gra na saksofonie tenorowym, Mateusz Gawęda na fortepianie. Muzyka duetu to połączenie free jazzu, muzyki poważnej i współczesnej. W repertuarze wspólne kompozycje muzyków oraz kilka standardów jazzowych w bardzo nietypowych aranżacjach.

 

Pezda/Gawęda Duo, fot. archiwum artystów


Więcej o muzykach >>

 

Czas trwania wystawy: 23 czerwca - 28 sierpnia 2016 roku.
Wakacyjna cena biletu - 1 zł; w środy wstęp bezpłatny.

Czytaj o wystawie POKAZ 4. >>

______________________________________________

O wystawie piszą:

bielsko.biala.pl >>, BB365.info >>, super-nowa.pl/kultura >>, radio.katowice >>, asp.katowice.pl >>, 2bstyle.pl >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>