BOGDAN FRYMORGEN - KAZIMIERZ BEZ SŁÓW

Aquarium, 12 kwietnia - 16 czerwca 2013


Fotorelacja z wernisażu >>

_________________________________________________________________

Wystawa fotografii Bogdana Frymorgena, który w czarno-białych zdjęciach krakowskiego Kazimierza zawiera swoją fascynację historią tej żydowskiej niegdyś dzielnicy oraz jej dniem dzisiejszym. Fotografowanie zaułków Kazimierza, poszukiwanie charakterystycznych miejsc i ich specyficznej aury, portretowanie lokatorów starych kamienic, wydają się być także próbą przywrócenia do życia - i do zbiorowej pamięci - dawnych mieszkańców dzielnicy, których los skazał na zagładę. Przed wojną mieszkało tu kilkadziesiąt tysięcy Żydów.
Autor urodził się siedemnaście lat po zakończeniu II wojny światowej, w niewielkim mieście nieopodal Oświęcimia, do szkoły średniej uczęszczał w Bielsku-Białej. Jednak, jak wspomina, dorastał w nieświadomości ogromu tragedii Holokaustu. Przełomem było dla niego obejrzenie w czasie studiów w Krakowie filmu „Shoah" Claude'a Lanzmanna, a także coraz głębsze związki z Kazimierzem, w którym szukał śladów historii. Wiele lat później, po wyemigrowaniu do Wielkiej Brytanii, zaczął Kazimierz odwiedzać coraz częściej. Od 2006 roku fotografował dzielnicę, czego plonem był wydany w 2011 roku album pt. „Kazimierz bez słów". Zawarte w nim zdjęcia są współczesne, choć wyglądają tak, jakby wykonano je kilkadziesiąt lat wcześniej. Autor skoncentrował się na metaforycznej pustce tego miejsca, filtrując z kadrów tłumy turystów oblegających rosnącą ilość barów, klubów i restauracji, nadających dzielnicy rozrywkowy charakter. Czarno-białe zdjęcia albumu sprawiają, iż historia tych miejsc i zamieszkujących je niegdyś Żydów, stają przed oczami jak żywe, zyskując własną, niepowtarzalną narrację.

 

Bogdan Frymorgen, Krakowski Kazimierz

 

Bogdan Frymorgen, Krakowski Kazimierz

 

Bogdan Frymorgen, Krakowski Kazimierz

 

Bogdan Frymorgen, Krakowski Kazimierz

 

Bogdan Frymorgen - producent i dziennikarz radiowy. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1986 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Współpracuje z BBC World Service i RMF FM. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Związany z instytucjami kulturalnymi krakowskiego Kazimierza. Autor wystaw fotograficznych w Krakowie, Lublinie, Bielsku-Białej.

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA związana jest z jubileuszem 40-lecia LO IV im. KEN, którego Bogdan Frymorgen był absolwentem. Warto przypomnieć, iż Galeria Bielska BWA została wybudowana w miejscu dawnej synagogi, którą w 1939 roku zniszczyli hitlerowscy Niemcy.

W tym roku Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej oraz młodzież z IV LO im. KEN i innych bielskich szkół średnich, uczestniczą w ogólnopolskiej akcji społecznej „Żonkil", upamiętniającej 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.

symbol akcji społecznej

 

Więcej o akcji i obchodach rocznicy powstania >>

___________________________________________________________________

Po wernisażu odbędzie się koncert w udziałem Romana Sudlitza (fortepian) i Agnieszki Golik (wokal).

Wystawa trwa od 12 kwietnia do 16 czerwca 2013 roku.

O wystawie Bogdana Frymorgena pisze Magdalena Pawłowska, polonistka z IV LO im. KEN, współorganizatorka obchodów jubileuszu "czwórki" (pdf. >>)

 

Więcej o jubileuszowych spotkaniach, wystawach i absolwentach na stronie internetowej LO IV im. KEN >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>