KASIA KMITA - MUST HAVE IT

4 lutego do 4 marca 2012


Fotorelacje >>

„Must Have It" - to tytuł najnowszej wystawy Kasi Kmity, wrocławskiej artystki, która swoją twórczością kontestuje wszechobecne kody identyfikacji wizualnej. Śmiało zestawia globalne marki z ludową wycinanką - pracochłonną techniką tradycyjnej twórczości łowickiej.
Kasia Kmita zasłynęła pracami łączącymi tradycyjną, wykonywaną ręcznie wycinankę z symbolami zachodniej popkultury. Wykorzystuje w nich motywy ze świata mediów i reklamy na tej samej zasadzie, na jakiej dawne artystki ludowe uwieczniały w swoich pracach motywy z otaczającego je świata przyrody.

 

Kasia Kmita, Billbord BIAŁY, 2011, papier, klej

 

W najnowszym projekcie „Must Have It" (z ang. Musisz to mieć) artystka oscyluje wokół problemu przemian estetycznych, które dokonały się w Polsce po 1989 roku, prześmiewczo komentując charakterystyczne dla pierwszego okresu polskiej transformacji mentalne matryce współczesności, pragnienie posiadania dóbr luksusowych, maniakalne metkowanie codzienności, oddawanie czci logotypom i ikonom popkultury. Również tytuł w języku angielskim nawiązuje do manii nadużywanie tego języka w kulturze i codziennym życiu. Wyrażenie „masthewy" funkcjonuje w żargonie internetowym, wyrażając potrzeby, jakie są narzucane młodym ludziom próbującym nadążać za modą.

 

Kasia Kmita, Channel, 2011, papier, klej       Kasia Kmita, Victoria, 2011, papier, klej

 

Cykl prac „Channel", „Konverse" i „Torebka Victoria" - wykonanych w technice wycinania, stylizowanych na wielkoformatowe glamourowe fotografie - przedstawia podróbki obiektów pożądania, symbole zagranicznych marek, które w momencie przełomu lat 90., za sprawą reklam i kolorowych czasopism, stały się fetyszami rodzącego się konsumpcjonizmu. Autentyczność nie była wówczas wartością nadrzędną. Dla wzbogacających się dopiero Polaków najważniejsze było samo posiadanie przedmiotu, choć trochę podobnego do oryginału.
Na wystawie zobaczyć będzie można także dwa billboardy („Biały" i „Czarny"), w których delikatne wycinanki, przedstawiające tradycyjne motywy roślinne, artystka splotła z koronkową kompozycją złożoną z logotypów i reklam, składających się na współczesną miejską florę.

Kasia Kmita urodziła się w 1972 roku w Nowej Rudzie, jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskała dyplom z malarstwa (1996). Brała udział w licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w Berlinie, Pradze, Amsterdamie, Londynie, Budapeszcie. Jest laureatką m.in. Nagrody Konkursu im. Eugeniusza Gepperta (1998), biennale „Rybie oko 4" w Słupsku oraz wyróżnienia magazynu TVP „Łossskot" dla najciekawszych postaci kultury 2007 roku. W 2011 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Bielska prezentacja jest drugą po premierowym pokazie projektu w Galerii Awangarda BWA Wrocław (do 8 stycznia 2012).
Kuratorką wystawy jest Joanna Stembalska.

Projekt "Must Have It" miał swoją premierę w grudniu 2011 roku w Galerii Awangarda, BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej.

Wystawa trwa od 4 lutego do 4 marca 2012 roku.

English Version

__________________________________________________


Sobota, 4 lutego 2012, godz. 11.00

WYCINANKOWE WARSZTATY Z KASIĄ KMITĄ

Kasia Kmita, wycinanka

 

 

 

 

 

 

Artystka poprowadzi warsztaty, podczas których będzie można się nauczyć podstawowych zasad tworzenia wycinanek. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych; mogą przyjść całe rodziny.

Wstęp wolny. Ilość osób ograniczona do ok. 20, zapisy w sekretariacie galerii.

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>