POLA. POLSKA LALKA ARTYSTYCZNA

29 kwietnia - 22maja 2016


Klaudia Gaugier, Avian

English version

Fotorelacja z otwarcia >>

Wystawa prac artystek skupionych w grupie Polska Lalka Artystyczna POLA, której głównym założeniem jest popularyzacja w Polsce lalkarstwa w jego najbardziej wartościowych, artystycznych formach. Stowarzyszeniu patronuje Józef Wilkoń i Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia.
Za lalkę artystyczną uważany jest obiekt plastyczny - rodzaj rzeźby portretujący człowieka. Jest to dzieło całkowicie autonomiczne, nie będące lalką teatralną, postacią ilustrującą jakąś fabułę, ani elementem większej kompozycji. Ważna jest siła przekazu estetycznego i emocjonalnego.

O wystawie pisze Elżbieta Dziwisz w tekście "Lalka prawdę ci powie":

W połowie jesieni, 25 października 2014 roku, ośmiu artystów - plastyków postanowiło założyć grupę Polska Lalka Artystyczna POLA (dziś jest ich w tej grupie dziewięcioro). Jeszcze nie minęły dwa lata, a oni zapraszają do obejrzenia już czwartej z kolei wystawy lalek, która towarzyszy w tym roku 27. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej, jaki w dniach 18-22 maja organizuje w Bielsku - Białej Teatr Lalek Banialuka. Na tej wystawie znajdzie się prawie sto lalek. Rozmaitych. O twarzach radosnych, ale też zagniewanych, wykrzywionych bólem, prześmiewczych, zafrasowanych, przyjaźnie uśmiechniętych, nawet przepojonych mistycznym uniesieniem. Każda lalka ma własny charakter oraz styl i niemal każda prowokuje do rozpoznawania odbitych w niej emocji. One posiadają nie tylko indywidualny kształt, ale jeszcze coś ponadto. Ale co? Niektórzy mówią: mają też i duszę... Może tak. Wszak powstały w pracowniach plastycznych artystów uznanych, a jednocześnie stale poszukujących nowych twórczych dróg, Klaudii Gaugier, Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk, Pauliny Kary, Inez Krupińskiej, Małgorzaty Maćkowiak i Mirosławy Truchty-Nowickiej (troje pozostałych członków grupy POLA tym razem pauzowało). Dlaczego dla ich artystycznej wypowiedzi lalki są takie ważne?Renata Gołaszewska-Adamczyk, KazioAni płaskie obrazy, ani rzeźby nie dawały mi możliwości wyrażania emocji, a emocje są w sztuce najistotniejsze. Dopiero lalki okazały się być perfekcyjnym medium do demonstrowania uczuć i każdej ludzkiej namiętności. Do tego doszedł jeszcze jeden bardzo istotny aspekt. Możliwość dodania przedmiotowi duchowości osiągniętej przez pozór życia wyrażający się w spojrzeniu, grymasie twarzy, czy geście. Tworzenie lalki jest dla mnie procesem polegającym na połączeniu tak właśnie rozumianej duchowości z materią, przez co przedmiot nabiera głębokiego wyrazu" - podsumowuje swój wybór drogi twórczej Klaudia Gaugier.
Aby ten głęboki wyraz, o którym mówi Klaudia Gaugier, zaistniał, artyści plastycy sięgają po materiały tekstylne, skóry naturalne, drewno, glinkę szamotową i porcelanową, papier- mâché, wosk pszczeli, runo wełniane, elementy z metalu i tworzą z nich ludzkie postacie. Rozmaite, jak każdy indywidualny los. Lalka prawdę ci powie. A przecież to prawda właśnie jest jądrem sztuki. Ta radosna i jasna, ale też inna, mroczna, a niekiedy bolesna, trudna do wyrażenia inaczej, jak tylko tak.
Wystawie artystów grupy POLA towarzyszy film dokumentalny Grzegorza Adamczyka i Jana Strękowskiego ukazujący sylwetki twórców lalek, ich artystyczne inspiracje i sam proces.

 

Kurator - Małgorzata Maćkowiak

 

 

Małgorzata Maćkowiak, Dyrektor
Artystki biorące udział w wystawie:


Klaudia Gaugier

Renata Gołaszewska-Adamczyk

Paulina Kara

Inez Krupińska

Małgorzata Maćkowiak

Mirosława Truchta-Nowicka

 

Wystawie artystów grupy POLA towarzyszy film dokumentalny pt. "Lalki nie są do zabawy" ukazujący sylwetki twórców lalek, ich artystyczne inspiracje i sam proces tworzenia oraz jezyk formalny tej dziedziny sztuki.
Scenariusz i reżyseria: Jan Strękowski
Zdjecia i montaż: Grzegorz Adamczyk
Muzyka: Klaudia Gaugier
Polska 2015

 

 

Wystawa towarzyszy XXVII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, organizowanemu przez Teatr Lalek Banialuka.

 

W czasie trwania festiwalu (18 - 22 maja) wstęp na wystawę wolny.

Finisaż wystawy - niedziela, 22 maja, godz. 12.30.

Więcej na stronie internetowej grupy POLA >>

 

_____________________________________________________________

Uwaga! W trakcie NOCY Z KULTURĄ - 14 maja - bezpłatne zwiedzanie wystaw w godzinach otwarcia galerii od 15.00 do 22.00. Zapraszamy!

_________________________________________________________

W mediach o wystawie:

"Festiwal pełen znakomitości. Lalkarze się cenią", Kronika Beskidzka, 1 maja 2016, Nr 20 (3092), str. 37 (pdf. >>)

Sylwia Chrapek, „Emocje artystycznych rzeźb - wystawa lalek Galerii Bielskiej BWA", Reflektor Ogólnopolskie czasopismo kulturalne rodem z Katowic(11.05.2016) >>

bb, "Lalki nie służą do zabawy, fotorelacja Krzysztof Morcinek, bielsko.biala.pl (10.05.2016) >>

"Pola. Polska lalka artystyczna", portal O.pl news (12.05.2016) >>

"Pola. Polska lalka artystyczna", portal Śląskie jest Trendy >>

"Pola. Polska lalka artystyczna w bielskiej BWA", portal Śląskie jest Trendy (aktualizacja 28.04.2016) >>

fe, Bielsko-Biała. Finisaż wystawy "Pola. Polska Lalka Artystyczna", fotorelacja, bielskobiala.wyborcza.pl  (22.05.2016)  >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>