Jarosław Fliciński - CASA COSMOS

27 kwietnia - 22 maja 2016        


English version

Mówi Jarosław Fliciński >>
Fotorelacja z otwarcia >>

 

 

Wystawa malarstwa, rysunków i obiektów Jarosława Flicińskiego, abstrakcjonisty, znanego z obrazów operujących prostymi formami geometrycznymi, czy też kompozycji ekspresyjnych, pulsujących kolorem, tworzonych z rozlewanych i mieszanych bezpośrednio na płótnie barw, nakładanych etapami. Artysta jest także twórcą wielkich malarskich environments wchodzących w twórczy dialog z architekturą przestrzeni ekspozycyjnej, otoczeniem zewnętrznym i światłem.
Na wystawie zobaczymy prace, które powstały w portugalskim domu artysty w Esteval w ciągu ostatnich pięciu lat (2010 - 2015).

Obrazy z serii „Homemade paintings", które powstawały w Esteval między 2010 i 2015 rokiem często mają więcej niż dwa metry szerokości na dwa metry długości. Akryl i olej wylewany był na nie etapami. Artysta, po nałożeniu farby, podnosił je, przekręcał. Uzyskane w ten sposób kompozycje stawały się wypadkową grawitacji, temperatury, ruchu jego ciała i powietrza napędzanego przez ocean. Nic tutaj nie było przypadkowe. Organiczny związek między otoczeniem i pracami, podkreśla tytuł serii. Odniesienie do miejsca to cecha charakterystyczna praktyki Flicińskiego, który zanim przeprowadził się z Warszawy do Esteval w 2010 roku, tworzył prace o silnym geometrycznym kręgosłupie, wynikającym z wschodnioeuopejskiego kontekstu (...).

                     Sylwia Serafinowicz, fragment tekstu "Niebieski księżyc" w katalogu wystawy

 

pracownia Jarosława Flicińskiego w Esteval

 

Jarosław Fliciński prezentował swoje obrazy w Galerii Bielskiej BWA dwukrotnie, na wystawach kuratorskich „Bielskiej Jesieni": w 1999 roku na wystawie „Pomiędzy estetyką a metafizyką", której koncepcję stworzyła Bożena Czubak, oraz w 2012 roku na wystawie „Samozapłon", której kuratorem był Michał Suchora. W 1999 roku prezentował obrazy z cyklu „Skoki do wody" oraz „Faites vos jeux" - będące abstrakcjami geometrycznymi, a trzynaście lat później zupełnie odmienne prace tworzone emalią alkidową na aluminium, z serii która stanowić będzie główny trzon wystawy Casa Cosmos.
Michał Suchora pisał wówczas w katalogu wystawy:
- „Pokazywane na „Samozapłonie" prace jak w soczewce skupiają wszystkie „anomalie" kolejnego etapu malarstwa Flicińskiego. Barwne formy pozbawione są dawnej, wewnętrznej spójności. Zastygłe lakiery sprawiają wrażenie, jakby zaraz miały spłynąć z płaszczyzny obrazu. Sam artysta mówi o nich: Moje obrazy zmieniają się niespodziewanie, ale jakby konsekwentnie. Spokojne na początku, zrzucają od jakiegoś czasu z siebie kolejny płaszcz, wygniatają lub wręcz wytapiają z niego raz jeszcze wszystkie kolory, które rozlewają się niekoniecznie przypadkowo, ale nieprzewidywalnie".

 

Jarosław Fliciński, All Fans Fol dat Once, 2011


Jarosław Fliciński - urodzony w 1963 roku w Gdańsku; w latach 1982-1986 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, a następnie na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom w 1991 roku). Malarz tworzy także fotografię i wideo. Jest jednym z najbardziej znanych w świecie polskich malarzy.

Sylwetka Jarosława Flicińskiego na portalu Culture.pl >>

Więcej informacji i zdjęć na stronie internetowej artysty >>

 

Jarosław Fliciński, Idąc w dół ulicą, 2011, akryl i emalia alkidowa na płótnie

 

_______________________________________________________________

 

Casa Cosmos. Homemade Paintings 2010-2015_okładkaWystawie towarzyszy katalog pt. "Jarosław Fliciński. Casa Cosmos. Homemade Paintings. 2010-2015" wydany w 2015 roku przez BWA w Tarnowie, z reprodukcjami niemal wszystkich obrazów namalowanych przez artystę w latach 2010-2015.

Katalog zawiera teksty m.in. o portugalskim regionie Algarve i tamtejszych domach autorstwa portugalskiej antropolożki Eglantiny Monteiro, eseje o sztuce Flicińskiego napisane przez Nuno Farię - kuratora portugalskich wystaw artysty,  oraz Sylwię Serafinowicz - kuratorkę Kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław, a także tytułowy tekst Jarosława Flicińskiego "Casa Cosmos". Autorem koncepcji wydawnictwa i projektu okładki jest sam artysta.

 

Projekt obejmujący wystawę i katalog zrealizowany został przez BWA w Tarnowie w 2015 roku dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Tarnowa.

O wystawie i projekcie BWA Tarnów >>

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA trwa od 27 kwietnia do 22 maja 2016 roku.

_____________________________________________________________

Uwaga! W trakcie NOCY Z KULTURĄ - 14 maja - bezpłatne zwiedzanie wystaw w godzinach otwarcia galerii od 15.00  do 22.00. Zapraszamy!

________________________________________________________-___

w mediach o wystawie:

"Bielsko-Biała. Wystawa Jarosława Flicińskiego w Galerii Bielskiej BWA", portal "Gazety Wyborczej", wyborcza.pl (11.05.2016) >>

Magdalena Nycz, "Obrazy z... mrówkami. Zamiast pędzlem - rusza płótnem", Kronika Beskidzka, Nr 18 (3090), str. 32  (pdf. >>)

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>