STREET ART I GRAFFITI W POLSCE

O graffiti od 1940 roku opowie Tomasz Sikorski
czwartek, 28 marca, 17.00


_____________________________________________________________________________

W trzyczęściowym cyklu pod hasłem „Street art i graffiti w Polsce" prezentowane są najnowsze albumy poświęcone sztuce ulicy w Polsce.
W ostatnie czwartki stycznia, lutego i marca 2013 roku Galeria Bielska BWA oraz Fundacja Klamra zapraszają na spotkania autorskie z twórcami trzech albumów: „Między anarchią a galerią. Polski street art część 2"; „Graffiti w PRL"; „Graffiti w Polsce 1940-2010".
Wstęp wolny.

 

okładka Elżbieta Dymna, Marcin Rutkiewicz - „Między anarchią a galerią. Polski street art część 2"
Spotkanie z autorami albumu - czwartek, 31 stycznia 2013, godz. 17.00

„Między anarchią a galerią. Polski street art część 2" - to najnowszy album autorskiego tandemu, będący niemal kompletnym opisem polskiego street artu, z tysiącem ilustracji dokumentujących sztukę ulicy. Autorzy diagnozują aktualny stan zjawiska, omawiają granice gatunku, przybliżają uliczne style i techniki twórcze, ich genezę (np. mural, szablon, instalacje i obiekty, vlepka, writing, street logo, graffiti abstrakcyjne, fotorealistyczne czy kolejowe), mówią o postawach artystycznych i sporach definicyjnych. Na tym tle prezentują sylwetki i prace kilkudziesięciu artystów.
Album „Między anarchią a galerią" jest kontynuacją opracowanego przez Elżbietę Dymną i Marcina Rutkiewicza albumu „Polski street art", wydanego w 2010 roku przez Fundację Sztuki Zewnętrznej i wydawnictwo Carta Blanca.
Fotorelacja ze spotkania >>

 


okładka Graffiti w PRLEwa Chabros, Grzegorz Kmita „Patyczak" - „Graffiti w PRL"
Spotkanie z autorami albumu - czwartek, 28 lutego 2013, godz. 17.00

Album „Graffiti w PRL" został wydany w 2011 roku przez wrocławski Instytut Pamięci Narodowej. Książka mówi o powojennym półwieczu w Polsce, zwanym okresem PRL-u (skrót od Polska Rzeczpospolita Ludowa), w którym w większym lub mniejszym nasileniu szalała instytucjonalna cenzura, a państwo miało monopol na informację. Efektem było przenoszenie poglądów, haseł wolnościowych i antypaństwowych na mury (podobnie, jak podczas okupacji niemieckiej).
Autorzy analizują fenomen graffiti w warunkach PRL, bogato ilustrują i omawiają różne etapy powstawania graffiti i akcje grafficiarzy, przytaczają relacje twórców oraz przykład sprawy operacyjnej wszczętej przez Służbę Bezpieczeństwa w celu wykrycia autorów antypaństwowych napisów z 1973 roku.

 

okładka

„Graffiti w Polsce 1940-2010"
Spotkanie z Tomaszem Sikorskim, współautorem albumu - 28 marca 2013, godz. 17.00

Ostatnie w trzyczęściowym cyklu spotkanie poświęcone sztuce ulicy. Gościem będzie Tomasz Sikorski, współautor, wraz z Marcinem Rutkiewiczem, albumu „Graffiti w Polsce 1940-2010", wydanego w 2011 roku przez wydawnictwo Carta Blanka i Fundację Sztuki Zewnęgtrznej, prezentującego historię graffiti w Polsce, od konspiracyjnych haseł malowanych na murach w czasie II wojny światowej, przez gwałtowny rozwój związany z aktywnością artystyczną i polityczną w latach 80., aż po twórczość pierwszej dekady XXI w. Album przedstawia prace i sylwetki najważniejszych i najciekawszych polskich twórców nurtu balansującego między spontaniczną, często nielegalną obecnością w przestrzeni publicznej, a działalnością prowadzoną z dużym rozmachem pod patronatem szacownych muzeów czy galerii sztuki.
Tomasz Sikorski skupi się na opowieści o graffiti w Polsce w latach 1940-1990.

Tomasz Sikorski - urodzony w 1953 roku w Warszawie. Artysta intermedialny, profesor w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadził m.in. Pracownię Dziekanka - interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i AM w Warszawie (1979-87). W latach 80. wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w USA. Jeden z pionierów polskiego graffiti (1985). Autor około 150 wystaw i pokazów indywidualnych. Mieszka w Warszawie i w Górach Izerskich.

Tomasz Sikorski - "Czy street-art jeest sztuką?" Czytaj >> (pdf.)

 

Zapowiedź kolejnych spotkań będących kontynuacją cyklu >>

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Organizatorami cyklu spotkań są Galeria Bielska BWA i Fundacja Klamra.

Fundacja Klamra

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>