Sławomir Rumiak - MACUNAIMA WRACA DO SAO PAULO

Projekcja filmu, spotkanie z artystą: poniedziałek,
7 maja, 18.00


„Macunaima" to klasyczna pozycja w literaturze brazylijskiej - napisana w 1928 roku przez Mário de Andrade opowieść o bohaterze legend amazońskich, który udaje się do Sao Paulo. Największa dżungla świata znajduje się na terenie Brazylii, a największym miastem na południowej półkuli jest Sao Paulo. Odczytałem tę książkę jako sugestywny skrót myślowy - historię wyjścia naszego gatunku z lasu do miasta.

Mój wyobrażony Macunaima po blisko stu latach wraca do Sao Paulo, ale nie jest to już okres prosperity. Miejskie budynki okupują bezdomni, po ulicach wloką swój dobytek miejskie kolonie zbieracko-łowieckie. Ta sytuacja jest już bardzo widoczna w Sao Paulo, ale niewykluczone, że wcześniej czy później podejdzie pod nasze drzwi.

Nie interesuje mnie jednak kolejna miejska dystopia oparta na hipotetycznej katastrofie. Kluczem do filmu stało się dla mnie graffiti, na które natrafiłem w jednym z okupowanych budynków, ukazujące trzy mądre małpy. Jasna część miasta nie chce widzieć jego ciemnej strony. Wyobraziłem sobie sytuację odwrotną - w filmie pokazałem tylko bezdomnych; tysiące pozostałych mieszkańców wraz z insygniami ich dobrobytu - samochodami, eleganckim ubraniami, etc. - usunąłem cyfrowo w postprodukcji. *

                                                                                              Sławomir Rumiak

 

Sławomir Rumiak, Macunaima wraca do Sao Paulo, 2014-2015, kadr z filmu

 

Sławomir Rumiak, Macunaima wraca do Sao Paulo, 2014-2015, kadr z filmu

 

Sławomir Rumiak, Macunaima wraca do Sao Paulo, 2014-2015, kadr z filmu

 

Polska premiera filmu odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kultury  w Krakowie w 2015 roku podczas wystawy „Ślady ludzi. Cristiano Mascaro / Sławomir Rumiak"; brazylijska - w Instituto Tomie Ohtake w Sao Paulo 9 maja 2017 roku podczas prezentacji polskiej kultury w Brazylii przygotowanej przez Instytut Adama Mickiewicza pod marką Culture.pl.

Projekt „Ślady ludzi" Cristiano Mascaro i Sławomira Rumiaka - brazylijskiego fotografa i polskiego artysty multimedialnego - to niezwykły fotograficzno-filmowy obraz współczesnych miast obu krajów. Projekt zrealizowany został podczas rezydencji artystycznych w Polsce i Brazylii, Zaproszeni artyści - brazylijski fotograf Cristiano Mascaro oraz polski artysta wizualny Sławomir Rumiak, odwiedzili wzajemnie swoje kraje po to, by odkryć i zinterpretować je z perspektywy członka innego kręgu kulturowego. Kuratorem i pomysłodawca projektu był Stephan Stroux.

 

Sławomir Rumiak, fot. Krzysztof Morcinek

 

Sławomir Rumiak - urodził się w 1972 roku w Bielsku-Białej, fotograf, autor instalacji wideo, rysownik. Absolwent katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1999). Uznanie przyniosły mu cykle fotograficzne - m.in. projekt Prêt-à-Porter (2004), na który złożyła się seria obrazów kobiet pełna odniesień zarówno do historii sztuki, jak i do skomercjalizowanego, uprzedmiotowionego wizerunku kobiety w kulturze masowej. W 2007 roku w ramach pracy Wyjazd przejechał na rowerze trasę z Polski do Wenecji, sypiając podczas postojów na kempingach wewnątrz wykonanej przez siebie miniatury pawilonu polskiego na Biennale Sztuki w Wenecji. Rumiak jest doskonale rozpoznawalny w Japonii - współpracował między innymi z tokijskimi galeriami Il Tempo Gallery oraz Zeit Foto Salon, publikował swoje prace w japońskich magazynach fotograficznych i wykładał na tamtejszych uczelniach. Był też kuratorem dwóch wystaw sztuki japońskiej w Polsce: Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii (2010, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Muzeum Śląskie w Katowicach) oraz Atokata- wystawy indywidualnej Kishin Shinoyamy (2012, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach). 

*cytat i opis drogi twórczej za: Krzysztof Miękus, Artyści z kategorii fotografia: Sławomir Rumiak, Culture.pl, czerwiec 2016

 

Galeria Bielska BWA, poniedziałek, 7 maja 2018, godz. 18.00

„Macunaima wraca do Sao Paulo", 2014-2015, film

Scenariusz, reżyseria i montaż: Sławomir Rumiak
Muzyka: Kuba Suchar
Narrator: Alessandro Gagliardi
Czas trwania: 50 minut

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>