tyDzień Tańca

28-30 kwietnia 2010


Po raz trzeci Galeria Bielska BWA oraz Studio Tańca "Entrée" w Bielsku-Białej zorganizowali "Tydzień Tańca". Okazją jest Międzynarodowy Dzień Tańca, przypadający na dzień 29 kwietnia. Projekt łączy taniec, muzykę, film i fotografię. Jego program uzupełniają warsztaty taneczne, wykłady z historii tańca, koncert kameralny oraz happening w przestrzeni miejskiej. W przygotowanych przez tancerkę i choreografkę Aleksandrę Skowrońską działaniach artystycznych zabrały udział uczennice stworzonego przez nią Studia Tańca "Entrée". Prezentowany w Galerii Bielskiej BWA performance pt. "Zabawa w balet" pokazał, iż - znane z lekcji tańca klasycznego (baletu) - układy ciała tancerki mogą służyć także zabawie oraz wykorzystywaniu piękna ruchu na co dzień. W happeningu pt. "Drążek", który odbył się w pobliżu murów Zamku Sułkowskich, prz ul. Zamkowej (30 kwietnia, godz. 15.00-16.00), młode tancerki zapraszały przechodniów i osoby zainteresowane tańcem do udziału w pierwszej lekcji tańca klasycznego przy drążku, a następnie ramieniu tancerza. Nie była to jednak sala prób z lustrem, ale barierka przy chodniku.

 

Zabawa w balet, 2010, fot. Bartosz Lubicz-Gembalski   Zabawa w balet, 2010, fot. Bartosz Lubicz-Gembalski

 

Jedno z okien Galerii Bielskiej BWA (od strony ul. 3 Maja) zamieniło się w ekran, na którym prezentowany był film Rafała Zguda i Bartosza Lubicza-Gembalskiego, ukazujący tancerki w przestrzeni fabryki włókienniczej. Autorzy filmu zderzyli w nim "zaprogramowane" ruchy: tancerki i maszyny.
Z kolei Dariusz Łęczycki i Lucyna Szymiczek przedstawili film animowany pt. "Sekwencja ruchu". Wykorzystując klasyczne ruchy baletnicy i stosując technikę animacji poklatkowej ukazali artyzm ruchu tancerki. Fotografie Bartosza Lubicza-Gembalskiego z cyklu pt. "Zabawa w balet" prezentowane były w formie wideoprojekcji w holu galerii.
Wydarzeniom artystycznym towarzyszyły wykłady z historii tańca, warsztaty tańca klasycznego i współczesnego. Wydarzeniem był autorski wykład z historii i wiedzy o tańcu, który przedstawiła Iwona Pasińska, wybitna tancerka polska młodego pokolenia, choreografka i pedagog.

Więcej o projekcie oraz program "Tygodnia Tańca 2010" na www.tydzientanca.pl 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>