II Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2011


II Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych
pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta

Zapraszamy do udziału w festiwalu, którego celem jest prezentacja dokonań twórczych bielskiego środowiska z ostatnich trzech lat. Podobnie jak w latach ubiegłych oczekujemy na zgłoszenia artystów mieszkających zarówno w Bielsku-Białej, jak i jego okolicach (Cieszyn, Żywiec, Ustroń, Skoczów, Czechowice-Dziedzice, Oświęcim, Wadowice i inne) oraz twórców zamieszkałych poza granicami miasta i kraju, ale odczuwających z Bielskiem-Białą silne więzi.

Pragniemy, aby „Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych" był kojarzony z szerokim spektrum sztuk wizualnych. Przyjmowane będą prace wykonane w takich technikach jak: rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, video, ceramika, tkanina artystyczna, wzornictwo przemysłowe, performance, działania w przestrzeni miejskiej i inne media.

Warto krótko przypomnieć historię bielskich wystaw środowiskowych.
Jesienne i wiosenne salony odbywały się od początku istnienia oddziału ZPAP w Bielsku-Białej: pierwsza wystawa miała miejsce w 1945 roku, w ówczesnej siedzibie, na Zamku Sułkowskich. Potem regularnie urządzano wystawy prezentujące najnowsze dokonania artystów. Sytuacja zmieniła się wraz ze stanem wojennym i rozwiązaniem Związku. Po raz pierwszy w nowej rzeczywistości politycznej wystawa środowiskowa odbyła się w 1991 roku: w BWA pokazano ponad 200 prac 50 artystów. Wystawy organizowano w BWA, przy współpracy Okręgu ZPAP. W kolejnych latach miały miejsce takie wydarzenia jak: „Wiosna ‘93", „Letni Salon Sztuki" (1995), „Zimowy Salon" (1998), „Wystawa Sztuki" w 2000 i 2004 roku, a w 2007 roku - „Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych". W różnych okresach wystawy miały charakter konkursu; ostatnio nagrodami były wystawa indywidualna z katalogiem (nagroda Dyrektor Galerii Bielskiej BWA) i zakup pracy do kolekcji (nagroda Dyrektor Muzeum w Bielsku-Białej). Wystawy zawsze mają charakter interdyscyplinarny, prezentują dokonania z zakresu różnych technik artystycznych. W 2007 roku niektóre realizacje zostały pokazane w przestrzeni publicznej miasta.

W roku 2011 obchodzimy 100-lecie Związku Polskich Artystów Plastyków oraz 65-lecie Okręgu bielskiego ZPAP. Zachęcamy wszystkich artystów do wzięcia udziału w wydarzeniach artystycznych, które będą tworzyły kształt „Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych". Szczegóły dotyczące terminów i formy zgłoszeń do festiwalu znajdują się w regulaminie.

Spośród uczestników wystawy dyrektor Galerii Bielskiej BWA wybierze najciekawszego, najbardziej obiecującego autora, któremu Galeria zaproponuje indywidualną wystawę twórczości w 2012 roku.

Podczas wernisażu zostanie wręczona Nagroda Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej za całokształt pracy twórczej.

Pokaz prac odbędzie się w takich miejscach jak: Galeria Bielska BWA, Muzeum w Bielsku-Białej (wyłącznie ceramika), Galeria B&B (prezentacja fotografii), EXPE Galeria Eksperymentalna i Galeria „de facto". Istnieje możliwość realizacji prac o szczególnym charakterze w przestrzeni miejskiej w Bielsku-Białej, jednak koszty tych pokazów należą wyłącznie do ich autorów. Organizatorzy mogą pomóc w zdobyciu stosownych pozwoleń.

Serdecznie zapraszamy

Dyrektor Galerii Bielskiej BWA: Agata Smalcerz

Prezes ZPAP Okręg Bielsko-Biała: Renata Szułczyńska

 

Organizatorzy: Galeria Bielska BWA, ZPAP Okręg Bielsko-Biała. Partnerzy: Galeria B&B, Galeria „de facto".

Regulamin >>

KARTA ZGŁOSZENIA >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>