4. BFSW NA GÓRSKIM SZLAKU

sobota, 7 lipca
wernisaże wystaw:

14.00 - Szyndzielnia, Stara Stacja (górna stacja kolejki)
BTF 2017 - wystawa Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego

15.30-16.30 - spacer szlakiem na polanę Dębowca

17.00 - Gospoda Dębowiec (schronisko)
Beata Bojda - ETNO


Galeria Bielska BWA zaprasza w sobotę 7 lipca 2018 roku do udziału w górskiej wycieczce połączonej z wernisażami dwóch wystaw towarzyszących 4. Bielskiemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych 2018.

O godz. 14.00 w sali o nazwie Stara Stacja na górnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię* odbędzie się otwarcie wystawy Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego - „BTF 2017".
Wystawa na Szyndzielni rozpoczyna tegoroczne obchody 40-lecia istnienia Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego powstałego w 1978 roku, działającego początkowo przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej.
Wystawa prezentuje fotografie powstałe w 2017 roku autorstwa 12 członków BTF.
Są to: Joanna Balicka, Natalia Borowicz, Iza Ciszak, Agnieszka Dróżdż-Hyra, Kinga Obtułowicz, Beata Praszczak, Mariusz Bieniek, Daro Dudziak, Kazimierz Gajewski, Grzegorz Gawenda, Tadeusz Maślany, Lucjan Pawłowski.

 

Iza Ciszak, 2017

 

Po wernisażu, w godz. 15.30-16.30 organizatorzy proponują przejście szlakiem turystycznym z Szyndzielni na Dębowiec.

W Gospodzie Dębowiec (dawne schronisko na Dębowcu) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Beaty Bojdy pt. „Etno".

ETNO jest autorskim projektem Beaty Bojdy. Inspiracją do stworzenia cyklu portretów, których obecnie jest 21, były tzw. „pająki " wykonywane z papierowych kwiatów. Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Tam właśnie, w jednym ze skansenów, powstała część kwiatowych koron i wieniec ślubny. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.

Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

 

Beata Bojda, Etno, fot. Rita Lorenc

 

Beata Bojda - stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa  w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, jak „Make Up Trendy", który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE" który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu (2016, 2018). Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf  przy wielu produkcjach filmowych, między innymi w „Kochaj i tańcz", „Tancerze" czy ostatnio w „Agape" z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślik.  

ETNO przyniósł jej ogromną popularność. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko.

Wystawa ETNO, prezentowana w Gospodzie Dębowiec jest wyborem sześciu spośród 21 prac projektu ETNO. Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie: Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska oraz Adam Słowikowski.

 

 

Wystawy można oglądać do 26 sierpnia 2018 roku.

 

*Uwaga! W Galerii Bielskiej BWA są dostępne vouchery ze zniżką 20 proc. na przejazd kolejką linową na Szyndzielnię w dniu wernisażu. Ilość ograniczona.

 

Czytaj o 4. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018 >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>