Józef Hołard (1957-2015)


_________________________________________________________________________

W poniedziałek, 19 stycznia 2015 roku, zmarł prof. Józef Hołard, znany i ceniony bielski artysta, wspaniały malarz i grafik, znany plakacista, pedagog i wykładowca związany z Instytutem Sztuki cieszyńskiego Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nominowany do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej Ikar 2013 - za dotychczasową wybitną działalność. W 2013 roku obchodził 30-lecie pracy twórczej.

Józef Hołard w Galerii Bielskiej BWA, fot. Krzysztof Morcinek

Zapamiętamy charakterystyczną postać artysty, uśmiech skrywany pod rondem kapelusza, fantazyjny szal - jak na powyższym zdjęciu wykonanym  podczas wernisażu wystawy „Mistrzowie warsztatu" w Galerii Bielskiej BWA w styczniu 2014 roku.

____________________________________________________________________

Józef Hołard urodził się 22 marca 1957 roku w Oświęcimiu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem z projektowania graficznego w pracowni prof. Tomasza Jury uzyskał w1983 roku. Od 1986 roku był pracownikiem Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2000 roku na stanowisku adiunkta II st. następnie jako kierownik Katedry Projektowania Graficznego. Profesor zwyczajny.
Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Brał udział w największych światowych konkursach plakatu, ogólnopolskich i międzynarodowych biennale i triennale plakatu, m.in. w Katowicach, Warszawie, Lahti (Finlandia), Toyamie, Ogaki (Japonia), Teheranie (Iran), Sofii (Bułgaria), Moskwie (Rosja), Pekinie, Hongkongu (Chiny), Wilnie (Litwa). Stale uczestniczył w prezentacjach twórczości bielskiego środowiska artystycznego, nie brakowało go w kolejnych edycjach Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych.


W swoim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień, m.in. w Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Bielska Jesień", w której brał udział niemal regularnie przez dwadzieścia lat: II nagroda - Srebrny Medal (1984); wyróżnienie (1986); II nagroda - Srebrny Medal (1987); I nagroda - Złoty Medal (1990); wyróżnienie (2001). Jest także laureatem I nagrody w XI Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. J. Spychalskiego na Obraz (1983). Wielokrotnie uczestniczył w Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach, m.in. Złotego Medalu (2009/2010) w The 3rd International Graphic Biennial of the Islamic World Iranian Academy of Arts w Teheranie (Iran). Zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie na Plakat Promujący IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów w Katowicach (2011). Został uhonorowany Nagrodą ASP w Krakowie (2007). Zajmował się plakatem, projektowaniem graficznym, malarstwem i rysunkiem.
Mieszkał w Bielsku-Białej.

Obrazy Józefa Hołarda urzekają specyficzną urodą plastyczną. Artysta stworzył swoisty język przekazu będący połączeniem cech wypowiedzi malarskiej, graficznej czy też zapożyczonej z poetyki plakatu. Do płaskich, malarsko-graficznych kompozycji wprowadzał różne rodzaje papieru, nitki, starą - mającą dla niego sentymentalną wartość - tkaninę.
W twórczości artysty równorzędną rolę odgrywały wątki intelektualne i wartości czysto piktoralne. Nie krył swych fascynacji kulturowych i literackich. Wręcz podkreślał ów kontekst poprzez tytuły, które często wypisywał na obrzeżach prac, włączając je do warstwy znaczeniowej obrazów. W realizowanym od 2000 roku malarskim cyklu „Według Umberto Eco" odnosił się do twórczości znanego włoskiego filozofa i mediewisty. Łączył symbolikę z ekspresją, a charakterystyczne ostre, drapieżne formy z piękną, stonowaną kolorystyką.
W maju 2005 roku Galeria Bielska BWA prezentowała indywidualną wystawę prac Józefa Hołarda, jego malarski cykl „Według Umberto Eco". Jego obraz pt. „Przeciąg w sarkofagu albo kometa" z 1986 roku znajduje się w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

W styczniu 2014 roku Józef Hołard uczestniczył w zorganizowanej przez Galerię Bielską BWA wystawie zbiorowej pt. „Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny". Do tej wystawy zaprojektował plakat i zaproszenie.

Pogrzeb artysty odbędzie się w czwartek 22 stycznia o godz. 14.00 w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła we Włosienicy k. Oświęcimia przy ul. Rzecznej 10.

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>