&

Konceptualność fotografii

NAKŁAD WYCZEPRANY

Autor przedstawia fotografię jako medium sztuki konceptualnej i sztuki ciała w drugiej połowie XX wieku, skupiając się głównie na polskich artystach. Im poświęca pierwszą część książki, omawiając m.in. twórczość Zdzisława Beksińskiego, Bronisława Schlabsa, Jerzego Lewczyńskiego, Zbigniewa Dłubaka, Andrzeja Pawłowskiego, Natalii LL i Zofii Kulik. W drugiej części skupi się na teorii fotografii.

Adam Sobota, absolwent polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego (1971, praca magisterska z teorii filmu), obronił doktorat z dziedziny filozofii sztuki (2000). Od 1973 roku pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, zajmując się zbiorem fotografii artystycznej Muzeum. Specjalizuje się w fotografii i problematyce sztuki współczesnej. Autor wielu publikacji i opracowań, m.in. książki pt. "Szlachetność techniki. Artystyczne dylematy fotografii w XIX i XX wieku" (Warszawa, 2001), redaktor publikacji pt. "Estetyka i racjonalność fotografii" (Wrocław, 2002). Był organizatorem i kuratorem wielu wystaw, którym towarzyszyły opracowania naukowe jego autorstwa. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Wstęp Agaty Smalcerz
Wprowadzenie Adama Soboty

Opracowanie graficzne: Ewa Pietrzyk
Wydanie książki sponsorowała Rafineria Czechowice S.A. w Czechowicach-Dziedzicach.
Książka do nabycia w Galerii Bielskiej BWA w cenie 15 zł.

&

Elżbieta Kuraj, Malarstwo

nakład wyczerpany

Katalog wydany w 2008 roku przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, przy współudziale Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Galerii Extravagance w Sosnowcu, BWA w Sieradzu oraz BWA w Kaliszu.

Katalog towarzyszy wystawie prezentującej obrazy artystki z ostatnich dziesięciu lat. Zawiera teksty autorskie, recenzje (fragmenty): Macieja Bieniasza, Kazimierza Cieślika, Bogdana Wegnera i Stanisława Rodzińskiego oraz notkę biograficzną z pełnym wykazem wystaw indywidualnych i udziału w wystawach zbiorowych.

Katalog 30-sto stronicowy z miękką oprawą; format: 24,5 x 20 cm; zawiera 28 barwnych reprodukcji; opracowanie graficzne - Janusz Karbowniczek. ISBN 978-83-89436-79-5.

Elżbieta Kuraj, ur. w 1956 roku w Sosnowcu. Studia ukończyła na katowickim Wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie jest pedagogiem w Instytucie Sztuki UŚ w Cieszynie i w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.

&

Natalia LL - Sny i śnienia

NAKŁAD WYCZERPANY

W marcu 2005 roku Galeria Bielska BWA oraz BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej, przy współudziale Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, wydały książkę Natalii LL pt. "Sny i śnienia".

Na 168 stronach książki przedstawione są zapisy 68 snów i śnień artystki, które poprzedza kilka tekstów Natalii LL o roli snu w sztuce - znanych już z jej poprzedniej książki pt. „Texty" -  a także teksty naukowców i artystów badających zjawisko snu, omawiających doświadczenia w modelu piramidy Cheopsa, a także opisujących aspekty energii geometronicznej.

Wstęp Agaty Smalcerz

Książka wydana jest w formacie A 5, posiada kolorową okładkę, zawiera czarno-białe ilustracje.
Opracowanie graficzne: Ewa Pietrzyk

&

Przekraczanie granic / Border Crossing

Katalog w trójjęzycznej wersji językowej (języki: angielski, walijski, polski) pt. „Border Crossing / Croesi'r Ffin / Przekraczanie granic" wydany w marcu 2007 roku przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej przy współpracy z UniwersytetemWalijskim oraz Szkołą Sztuki i Projektowania NEWI / School of Art & Design w Wrexham w Walii (Wielka Brytania). Towarzyszył przygotowanej przez Galerię Bielską BWA wystawie prezentującej w Wrexham prace 13 polskich artystów z Bielska-Białej i okolicy. Wystawa była drugą częścią czteroletniego projektu artystycznego finansowanego przez Arts Council of Wales, Wrexham Arts Centre i University of Wales NEWI w Wrexham. Polska prezentacja w Walii była odpowiedzią na wystawę „Borderlines / „Granice", która przedstawiała twórczość walijskich artystów z Wrexham i okolic w Galerii Bielskiej BWA w 2005 roku.
72-stronicowy kolorowy katalog w formacie 200 x 209 mm, zawiera 28 kolorowych reprodukcji prac, a także dwa zestawy zdjęć reportażowych z wystawy. Zawiera teksty krytyczne kuratorów: Aleca Shepley'a i Agaty Smalcerz, noty biograficzne i wypowiedzi autorskie artystów biorących udział w wystawie.
Projekt graficzny Krzysztof Morcinek; redakcja Grażyna Cybulska.; tłumaczenia: Jarosław Fejdych (język angielski), Elin Llwyd Morgan. Nakład 1000 egz.; ISBN 83-87984-44-2; katalog nie jest dostępny w sprzedaży.

&

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>