Agata Smalcerz o Targach Sztuki "Sfera Sztuki"

Wydarzenie, które przygotowuje Galeria Bielska BWA nie jest typowym przykładem targów sztuki, polegających zwykle na konfrontacji galerii, oferujących do sprzedaży prace związanych z nimi artystów. Targi Sztuki "Sfera sztuki" mają na celu zwrócenie uwagi na aspekt kolekcjonerski funkcjonowania sztuki i skierowanie uwagi na możliwość nie tylko podziwiania obrazów na wystawie, ale też wejścia w ich posiadanie i obcowania z nimi na co dzień, we własnym mieszkaniu.
Targi Sztuki w Bielsku-Białej opierają się na blisko pięćdziesięcioletnim doświadczeniu Galerii Bielskiej BWA w promowaniu malarstwa poprzez konkurs "Bielska Jesień". W stoiskach, usytuowanych w pasażu handlowym Galerii Sfera, publiczność będzie miała okazję obejrzeć i zakupić najnowsze obrazy najlepszych artystów wyłonionych podczas ostatniego 39. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2009". Oferta jest skierowana nie tylko do kolekcjonerów o długoletnim "stażu", ale też do początkujących pasjonatów kolekcjonowania. Galeria Bielska BWA poprzez cykl wykładów, spotkań, dyskusji i zdarzeń towarzyszących targom i wyprzedzających je, zachęca do kolekcjonowania każdego praktycznie miłośnika sztuki. Daje możliwość zakupu obrazów kilkunastu, głównie młodych, artystów, wybranych spośród kilkuset zgłoszonych do konkursu przez kompetentne grono ekspertów. Obrazy są więc wyselekcjonowane, a ich twórcy dobrze rokującymi lub już uznanymi artystami; zakup takiej pracy jest świetną okazją dobrego zainwestowania jeszcze stosunkowo niewielkich pieniędzy.
Na bielskie Targi Sztuki zostaną zaproszeni znani kolekcjonerzy, galerie prywatne - z których wiele już od dawna obserwuje "Bielską Jesień", wyławiając ciekawych artystów i włączając ich do swoich "stajni" - a także przedstawiciele regionalnych Zachęt, budujących własne kolekcje.
Podczas targów Galeria Bielska BWA zorganizuje także dyskusję na temat kolekcjonowania sztuki; wśród poruszanych tematów będzie m.in. omówienie pięcioletniego doświadczenia w funkcjonowaniu regionalnych kolekcji sztuki w ramach programu "Znaki czasu", a także analiza rynku sztuki w Polsce, rola galerii publicznych i prywatnych w promowaniu młodych artystów. Przygotowaniem lokalnego środowiska do targów jest trwający od lutego br., pięciomiesięczny "Kurs dla kolekcjonerów sztuki współczesnej", w którym wykładowcami są wybitni znawcy rynku sztuki w Polsce.
Problematyka rynku sztuki i organizacja targów sztuki jest nowatorskim aspektem działalności Galerii Bielskiej BWA, powstałym w wyniku realizacji projektu "Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów", współfinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy. Projekt ten ma na celu rozwinięcie współpracy środowiska biznesowego ze światem kultury i zbudowanie nowych relacji między sektorem publicznym i prywatnym.
Wejście w nowy obszar działania nie jest pozbawione ryzyka niepowodzenia, z czego organizatorzy zdają sobie sprawę, jednak różnorodne możliwości, które przy tej okazji się pojawiają stanowią zachętę do podjęcia ryzyka organizacji targów. Wysoka pozycja Galerii Bielskiej BWA, jako miejsca, które stawia na dobrą sztukę i jakość propozycji, daje gwarancję, że podjęte działania będą na odpowiednim poziomie. Artyści wybrani do promocji podczas targów sztuki reprezentują głównie młode pokolenie polskich artystów. Są jednak wśród nich także uznani twórcy, o różnorodnych doświadczeniach artystycznych, nie tylko w dziedzinie malarstwa (Jerzy Kosałka, Kamil Kuskowski) oraz malarze funkcjonujący na rynku zachodnim (Andrzej Cisowski). Niektórzy z twórców związani są już z galeriami prywatnymi, ale na czas targów reprezentowani będą przez Galerię Bielską BWA; dla innych udział w targach będzie debiutem na rynku sztuki. Wszyscy artyści są oryginalnymi osobowościami, reprezentującymi różne style, o odmiennych tematach swoich prac; każdy na swój sposób fascynujący. Ta różnorodność daje szanse, by każdy potencjalny nabywca znalazł swój ulubiony obraz, który, od momentu udziału w bielskich targach i zakupu, stanie się jego własnością.

                                                                                                    Agata Smalcerz

wróć>>


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>