Ewa Fodczuk MIEJSCA

Prace bielskiej artystki wprowadzają w stan wyciszenia i kontemplacji. "Interesują mnie miejsca, które mijam, w których przebywam. Obrazy tych miejsc, widok z okna, kąt pokoju staram się utrwalić, zatrzymać. Miejsca mijane codziennie i oglądane tak często, że stają się prawie niezauważalne" - mówi o swoich inspiracjach Ewa Fodczuk. W jej obrazach ważnym elementem jest światło i barwa, a banalne wnętrza, które znane są każdemu, np. narożnik pustego pokoju czy też tapicerka zwykłego tapczanu, stają się na jej płótnach miejscami wyjątkowymi, pretekstem do tworzenia mocno przemawiających do wyobraźni kompozycji. Specyficzną atmosferę tych fragmentów rzeczywistości charakteryzuje wyciszenie, kontemplacja, pewnego rodzaju zawieszenie w zamyśleniu wzroku. Proste formy i intensywnie przeżywany kolor mocno przemawiają do wyobraźni, kierując uwagę i emocję daleko od przedmiotów, które były pretekstem dla oglądanego obrazu. Obserwacje artystki prowadzą do tworzenia prostych architektonicznych form, skontrastowanych z czystym, głębokim kolorem.

 

Ewa Fodczuk,Bez tytułu, 2007, akryl na płótnie   Ewa Fodczuk, Bez tytułu, 2006-2007, akryl na płótnie

 

 

Ewa Fodczuk urodziła się w Warszawie w 1966 roku. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni malarstwa doc. Mieczysława Hermana uzyskała w 1992 roku. Artystka wielokrotnie współpracowała z Galerią Bielską BWA, biorąc udział w wystawach m.in.  "Bielska Jesień" (1997),  Wystawa Sztuki (2000 i 2004), Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych  (2007). W tym samym roku w Galerii "Fraktal" w Bielsku-Białej miała miejsce jej indywidualna wystawa.
W latach 2002-2004 prowadziła w Bielsku-Białej klub "Farbiarnia", znany z prezentacji niezwykle różnorodnych działań: muzycznych, teatralnych i plastycznych. Na co dzień zajmuje się edukacją artystyczną w Bielskiej Szkole Przemysłowej w Bielsku-Białej.

Kurator wystawy - Grażyna Cybulska

wróć


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>