Agata Agatowska RZEŹBA

Ekspozycja rzeźby Agaty Agatowskiej, 2010, fot. A. Agatowska

"Wystawa Agaty Agatowskiej, to cykl najnowszych rzeźb artystki, które oszczędną formą nawiązują do stylistyki dwudziestolecia międzywojennego, ale są nieodłącznie związane ze współczesnością. David Bowie, lody na patyku, rakieta - to atrybuty "naszych" czasów, które w interpretacji artystki przybierają ponadczasowy, symboliczny wymiar. Rzeźbiarka wykorzystuje w swojej pracy mastic - materiał jeszcze mało znany w świecie sztuki
i odkrywa jego walory, dostosowując je do swoich potrzeb"- zapowiada Agata Smalcerz, kurator wystawy.

Ważną rolę w twórczości Agaty Agatowskiej odgrywa także współpraca artystki z teatrem (głównie Velvets Black & Light Theater w Wiesbaden), zarówno w roli scenografki, jak i aktorki. Artystka od 2001 roku związana jest z Galerią Bielską BWA. Brała wówczas udział w drugiej edycji wystawy "Kobieta o kobiecie", wystawiając trzy obiekty łączące rzeźbę i wideo, krytycznie odnoszące się do pozornie przezroczystego medium, jakim jest telewizja.

"Agata Agatowska na naszych oczach tworzy coś w rodzaju onirycznego teatru. W nim - jak w Carrollowskim lustrze - spotykają się światy, role i postaci. Na ich styku wyłaniają się figury i ich cienie, które są lustrzanym odbiciem rzeczywistości i powidokiem tożsamości" - pisze we wstępie do katalogu Roman Lewandowski.

 

 

 Ekspozycja rzeźby Agaty Agatowskiej, 2010, fot. A. Agatowska

 

Agata Agatowska urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom uzyskała w 2001 roku); obecnie doskonali swoje umiejętności w dziedzinie rzeźby i scenografii w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech. Artystka brała udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w Polsce i Niemczech, otrzymała dwie ważne nagrody w 2008 roku (nagrodę Darmstädter Sezession w Darmstadt w Niemczech oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko" w Słupsku).

Wystawa rzeźby Agaty Agatowskiej organizowana jest przez trzy galerie: Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej, BWA w Zielonej Górze i Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej w Słupsku. Towarzyszyć jej będzie katalog opatrzony wstępem Romana Lewandowskiego. 

Kurator wystawy - Agata Smalcerz

wróć


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>