Leon Tarasewicz

Leon Tarasewicz, Bielsko-Biała, 2009

Urodzony w 1957 roku w Stacji Waliły. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych
w Warszawie (dyplom z malarstwa w Pracowni prof. Tadeusza Dominika uzyskał w 1984 roku). Mieszka w rodzinnej wsi Stacja Waliły na Białostocczyźnie. Jest profesorem na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni.
W Polsce Leon Tarasewicz stale współpracuje z warszawską Galerią Foksal, gdzie zadebiutował w roku 1984, a także z lubelską Galerią Białą. Wielokrotnie pokazywał prace
w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (kilka znajduje się
w kolekcji). Brał udział w licznych zbiorowych prezentacjach sztuki polskiej za granicą; indywidualnie wystawiał m.in. kilkakrotnie w Springer & Winckler Galerie w Berlinie i we Frankfurcie nad Menem, w Gallerie Nordenhake w Malmö i Sztokholmie, w Galleria del Cavallino w Wenecji. Prezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji w 2001 roku (odtworzony fragment tamtej instalacji malarskiej można oglądać obecnie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu). Jest laureatem prestiżowych nagród, takich jak: Paszport Polityki, Nagroda im J. Cybisa, Nagroda Fundacji Nowosielskich.
Oprócz obrazów na płótnie artysta stworzył ponad 30 realizacji malarskich: bezpośrednio na ścianach, sztucznych przegrodach, sufitach, kolumnach i innych elementach architektonicznych (np. w Galerii Białej w Lublinie; w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej;
w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie), a także w przestrzeni miejskiej (m.in. na Plaza Real w Barcelonie w 2002 roku oraz w Poznaniu w 2003 roku). Kulminacją stała się jednak realizacja z 2003 roku w CSW Zamku Ujazdowskim, kiedy malarz wybudował skomplikowaną konstrukcję, którą wraz z podłogą pokrył masą z intensywnie zabarwionego cementu, nadając pojęciu „obraz" nowy sens.
Pełen inwencji, odkrywa coraz to nowe oblicza tak starej i, wydawałoby się, dobrze już rozpoznanej dyscypliny, jaką jest malarstwo. Podkreśla białoruskie korzenie, identyfikuje się z zamieszkującą tamte tereny mniejszością białoruską w Polsce. Wielokrotnie wypowiadał się publicznie o sprawach tejże mniejszości. Sprzyja inicjatywom mającym na celu ożywienie białoruskiej kultury. Tarasewicz ma również pasję pozaartystyczną - jest prezesem Związku Hodowców Kur Ozdobnych i posiadaczem przedstawicieli rzadkich gatunków tego ptactwa.

powrót


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>