Paweł Warchoł


Paweł Warchoł, Holzmachina MVI-1, rysunek tuszem na kartonie, 100 x 70 cm

Urodzony 20 maja 1958 roku w Krakowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom z grafiki książkowej pod kierunkiem doc. Stanisława Kluski oraz z malarstwa i rysunku u doc. Romana Nowotarskiego (1984). Trzykrotny laureat nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem około 500 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.
Jego dzieła były wielokrotnie nagradzane. W ostatnich latach zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Sztuki „Majdanek 2000", Lublin (2000), 41. Międzynarodowym Konkursie Rysunku Fundacji Ynglada-Guillot, Barcelona (2004), 7. Międzynarodowym Biennale Rysunku, Pilzno (2010), 7. Międzynarodowym Biennale Rysunku, Melbourne (2013).
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką wydawniczą, plakatem oraz fotografią.


Paweł Warchoł, mistrz rysunku naszych czasów, do niedawna unikał zastosowania swej rewelacyjnej metody rysunkowej do tworzenia portretów ludzi. Tworzył natomiast iluzjonistyczne portrety nieistniejących przedmiotów, wymyślonych przez siebie gigantycznych Holzmachin. Jego sposób budowania przestrzeni obrazu za pomocą gęstej siatki cienkich kresek dawał niezwykły efekt trójwymiarowości i fotograficznej dokładności w odwzorowaniu desygnatu. W przypadku Holzmachin desygnat umiejscowiony był wyłącznie w wyobraźni artysty, widz dostawał jednak jego namacalny niemal wizerunek. W ostatnich latach Paweł Warchoł sięgnął jednak do modeli istniejących w świecie realnym. Skupił się na dwóch diametralnie odmiennych motywach dotyczących materialnego aspektu istnienia człowieka. Pierwszy, dość makabryczny w wyrazie, to krążki oświęcimskie, niejako jedyny materialny ślad istnienia, a raczej śmierci palonych w krematoriach więźniów KL Auschwitz. Drugi to naturalistyczne portrety rodziny Warchołów: cykl „Wujków" oraz autoportrety samego Pawła Warchoła.

Paweł Warchoł, Bunkier, 2000, rysunek tuszem na kartonie, 100 x 70 cm

 

Paweł Warchoł, Holzmachina MVI-1, rysunek tuszem na kartonie, 100 x 70 cm

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>