Barbara NACHAJSKA-BROŻEK


Barbara NACHAJSKA-BROŻEK, Metopy, 2008, technika własna, 206 x 166 cmUrodzona w 1942 roku w Brzeszczach. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, uzyskując dyplom na Wydziale Tkaniny w pracowni tkactwa artystycznego prof. Antoniego Starczewskiego (1968).
Była wieloletnim pedagogiem w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej (1968 - 2002). Zajmuje się tkaniną unikatową, tworzy gobeliny klasyczne, wykonane techniką własną i patchworku. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. I Nagrody na III Międzynarodowym Nadbałtyckim Biennale Miniatury Tkackiej (1997), wielokrotnie nagradzana na Międzynarodowym Sympozjum Sztuka Włókna Warsztat Twórczy w Kowarach (1999, 2001, 2002, 2005, 2008, 2009, 2010); a także Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Włókna w Kowarach: wyróżnienie (2008); II nagroda (2009); I nagroda (2010). Laureatka Grand Prix za pracę pt. Majdan" na 8. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna 2014" w 2014 roku.
Swoje prace prezentowała na ponad 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Jej obecne portfolio technik w jakich tworzy wybiega daleko poza tradycyjne tkactwo. Zajmuje się m.in.: gobelinem klasycznym, patchworkiem, formami przestrzennymi, a także tkaninami wykonanymi w technice własnej. Technikę splotu traktuje niezwykle kreatywnie, umożliwiając włączenie swoich kompozycji w krąg dzieł unikatowych, wykraczających poza konwencjonalny gobelin. Jednak klasyczny porządek osnowy i wątku, i wciąż nowe pomysły pozwalające stwarzać niezwykłej urody dzieła, pozostał jej ulubionym medium. Inną stosowaną przez artystkę techniką jest szycie; za pomocą igły lub maszyny do szycia potrafi wyczarować niezwykłe, kolorowe aplikacje lub abstrakcyjne kompozycje patchworków. Te imponujące prace emanujące bliskością, wchodzą w interakcję z odbiorcą; nie tylko chce się je oglądać, ale także dotykać. Niezależnie od tego, czy są plątaniną włókien, patchworkiem, czy pełnym ciepła gobelinem - są towarzyszami codzienności.
                                                                                                 Agata Smalcerz

Barbara NACHAJSKA-BROŻEK, Było jest i będzie, 2010, technika własna, 137 x 180 cm

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>