Janusz Karbowniczek


Janusz Karbowniczek, Spotkanie po latach, 2007, olej na płótnie, 100 x 120 cmUrodzony w 1950 roku w Przemyślu. Studia na Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z grafiki użytkowej pod kierunkiem prof. Tadeusza Grabowskiego i w Pracowni Książki prof. Stanisława Kluski (1975).
Od 1977 roku jest pedagogiem macierzystej uczelni. Obecnie na stanowisku profesora prowadzi Autorską Pracownię Rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Uczestnik Sympozjów na temat rysunku. Autor i organizator I Międzynarodowego Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych w Katowicach (2014).
Autor ponad 60 wystaw indywidualnych rysunku i malarstwa w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych na całym świecie. Laureat srebrnego medalu, Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień '79", Biuro Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej (1979); I Nagroda, Salon Zimowy, Radom (1987); II Nagroda, Wystawa malarstwa, rysunku i grafiki „Nadzieja jest w Nas", Poznań (1985); Grand Prix, Praca Roku, Katowice (1994); Nagroda Muzeum w Radomiu, Triennale Autoportretu, Radom (2006); Nagrody Regulaminowew kilku edycjach Pracy Roku, Katowice (2002, 2005, 2009). Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2013).

Obraz powstaje z kompromisu między pamięcią a niepamięcią, czyli z porozumienia między tym, co wyłuskaliśmy z arsenału wyobraźni, przypomnienia i inspiracji, a bezpośrednim zaskoczeniem estetycznym, iluminacją, przebłyskiem prawdy. Ta nieformalna ugoda między tym, co zaplanowaliśmy a tym, co nas w danej chwili zaskoczyło, uwiodło, jest polemiką własnej konsekwencji z fenomenem doświadczenia estetycznego i dyktatu samego obrazu.
                                   fragment tekstu autorskiego: „Obraz - fenomen kompromisów"

Janusz Karbowniczek, Dzień zwyczajny, 2006, olej na płótnie, 100 x 120 cm

Janusz Karbowniczek, Wspólny pokój, 1999, olej na płótnie, 100 x 120 cm

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>