FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2015

11 marca - 5 kwietnia 2016


Wildlife Photographer of the Year 2015

Wystawę tworzą prace z dorocznego konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2015", organizowanego od 1965 roku, początkowo przez BBC Worldwide, następnie w latach 1986-2014 także przez Natural History Museum w Londynie, a w 2015 roku już wyłącznie przez Muzeum. Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii Natury, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci.

Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają ją, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. Na najnowszą, 51. edycję, zgłoszono ponad 42 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów z 96 krajów. Zaproponowano nowe kategorie, jednocześnie zachęcając uczestników do wypróbowania najnowszych technologii fotografowania, dzięki czemu ciekawiej i wszechstronniej mogli zademonstrować różnorodność dzikiej przyrody i sposoby jej obrazowania.

© Floris van Breugel, USA, Postrzępiony spokój

 

© Andrey Gudkov, Rosja, Judo na Komodo

 

Życie, to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone.

Wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej przyszłą jakość. Zdjęcia z wystawy są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata krajobrazu, flory i fauny, w środowisku dzikim i cywilizowanym. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Wszystkie mają coś wspólnego - są niezwykłym źródłem piękna, zachwytu i radości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce. Także nasze.

Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz czterech  nagrodach specjalnych. Jest ich 100, autorstwa 76 fotografów z 23 krajów. Czy to oglądając bardzo osobiste, pojedyncze kadry, czy zestawy zdjęć, widać że wszystkich autorów łączą frapujące obrazy, znakomita narracja i wspólny cel: własne umiłowanie przyrody i chęć zaszczepienia takiej postawy u odbiorców ich dzieł.

Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2015. W obecnej edycji tytuł ten decyzją jury otrzymał Kanadyjczyk Don Gutoski za fotografię pt. „Opowieść o dwóch lisach", którą wykonał z dużej odległości w Parku Narodowym Wapusk w kanadyjskiej Manitobie. Fotograf zauważył rudego lisa polującego w śniegu. Gdy się zbliżył, zorientował się, że ofiarą był martwy już wówczas lis polarny. Don spędził trzy godziny na mrozie poniżej - 30°C, czekając aż rudy lis ostatecznie zaspokoi swój głód, po czym uniesie wypatroszone ciało lisa arktycznego i wlokąc je ze sobą, schowa na później. Zdjęcie skłania do refleksji związanych ze współistnieniem gatunków i stawiania pytań, czy rude lisy mogą zagrażać mniejszym, arktycznym, „kuzynom"?

W tundrze kanadyjskiej, za sprawą globalnego ocieplenia, rude lisy coraz częściej pojawiają się na terenach położonych na północy, stykając się ze swoimi mniejszymi krewnymi, lisami arktycznymi. Rude lisy nie stanowią dla lisów arktycznych konkurencji w polowaniu na małe zwierzęta, takie jak lemingi, ale są drapieżnikami, które im zagrażają. Nie zarejestrowano jeszcze wielu przypadków, gdy rude lisy zabijały lisy arktyczne, ale jest wysoce prawdopodobne, że konflikty między tymi ssakami staną się coraz częstsze.

Tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2015 otrzymał młody Czech z Brna Ondřej Pelánek, który podczas pobytu w Norwegii obserwował tokujące samce batalionów i uchwycił na zdjęciu niezwykle ekspresyjny, barwny moment ptasich zalotów („Bataliony na tokowisku").

 

© Rosamund Macfarlane, Wielka Brytania, Śnieżny zając

 

© Zsolt Kudich, Węgry, Poranek czapli

 

© Carlos Perez Naval, Hiszpania, Napić się, czy nie?

 

© Thomas P. Peschak, Niemcy/RPA, Rekinowy surfer

 

Wystawę, która swoją prapremierę ma zawsze jesienią w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, oglądają następnie miliony widzów w kilkudziesięciu państwach na świecie. W Polsce wystawa prezentowana jest już po raz 14., a w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej po raz trzynasty z rzędu. Następnie zobaczą ją jeszcze mieszkańcy m.in. Bytomia, Trójmiasta i Szklarskiej Poręby.

Fotorelacja z wernisażu >>

English version

 

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

Uwaga! Dzięki Zakładom Tłuszczowym „Bielmar", które od 2009 roku są sponsorem wystawy w Bielsku-Białej, w Galerii Bielskiej BWA ekspozycję można oglądać bezpłatnie. Galeria wydłuża także godziny otwarcia, by umożliwić zwiedzenie wystawy: od poniedziałku do piątku Galeria czynna jest już od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian, w godz. 10.00-18.00.

 

Wildlife Photographer of the Year jest stworzona i rozpowszechniana przez Natural History Museum w Londynie

Natural History Museum 

 
Główny sponsor wystawy w Bielsku-Białej:

Zakłady Tłuszczowe Bielmar w Bielsku-Białej Spółka z o.o.


Patronat medialny wystawy: 

   Poznaj świat

Organizacja wystawy w Polsce:


Zegart

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>