DOT PAINTING - KROPKOWE MALARSTWO ABORYGENÓW


Wywodzi się z kultury Aborygenów australijskich. Obrazy tworzone w tej technice to opowieści, które były tradycyjnie rysowane na piasku, by przekazywać własną tradycję i  kulturę młodszym pokoleniom.  Stanowiły szczególny język - opowiadały o Czasie Snu (Dreamtime), kiedy to praprzodkowie   przemierzali     ziemię, nadając jej formy, które widzimy obecnie. Dot painting czerpie także z tradycji malowania na ciele, skałach i przedmiotach sakralnych. Stawianie tysięcy pojedynczych punktów, które w efekcie tworzą spójną całość, było formą modlitwy, wymagającą cierpliwości oraz skupienia. Malarstwo   kropkowe posiada właściwości terapeutyczne -  uspokaja, wycisza i odpręża.

Sztuka Aborygenów jest osadzona w mitologii i posiada wymiar rytualny. Z drugiej   strony jest nieodłącznie związana z krajobrazem i miejscami, gdzie żyli,z otaczającą przyrodą - zwierzętami, roślinami, skałami. Także w dot paintingu oryginalnie zastosowanie miały piórka, patyczki, kamienie i naturalne pigmenty pustynnych piasków. Ta wyjątkowa technika malarska stwarza   wiele artystycznych możliwości, rozwija wyobraźnię.

Zajęcia obejmują krótkie wprowadzenie w tajniki malarstwa   Aborygenów oraz wyjaśnienie związków tej sztuki z religią i mitologią. Następnie uczestnicy samodzielnie tworzą własne   obrazy w stylu kropkowym, malując na kamieniach i patykach, które uczestnicy przynoszą ze sobą na warsztaty.

( Cena 10 zł)

wróć >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>