Bartosz KOKOSIŃSKI


Zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Nie interesuje go ilustracyjność medium malarstwa, ale sam proces tworzenia, fizyczność materii, z której powstaje obraz.

Urodzony w 1984 roku w Siewierzu. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i dr. Witolda Stelmachniewicza (2009). Stypendysta m.in. Marszałka Województwa Śląskiego (2012) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012, 2007 i 2002). W 2014 roku zajął pierwsze miejsce (razem z Ewą Juszkiewicz) w rankingu Kompas Młodej Sztuki. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców, Katowice (2013).

W 2013 roku zdobył cztery wyróżnienia w 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013", Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała: regulaminowe oraz redakcji kwartalników „Artluk" i „EXIT. Nowa Sztuka w Polsce" oraz portalu Obieg, a ponadto wyróżnienia: w I Międzynarodowym Konkursie Malarskim Modessqe i 9. Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu.

Jak pokazuje historia, sztuka wchłania wszystko. Być może historia sztuki również. Twórczość Bartosza Kokosińskiego zdaje się wyrastać z tej zasady, z pewnego chaosu rzeczywistości, który inkorporowany do pracy, nie może ułożyć się w spokojną i gładką formę. Niemniej musi poddać się jej rygorom, przez co rezultatem tych sił stają się obrazy znajdujące się na granicy, przechodzące w rzeźbę bądź instalację. Są to twory graniczne również ze względu na pewien potencjał transmutacji, przemiany materii rzeczy codziennych w sztukę. Powstałe prace kształtują się z „resztki po symbolicznym" a stojące za nimi historie są często opowieścią o rozpadzie. To destrukty, rozkruszone fragmenty świata zebrane na powrót i przetrawione przez blejtram. Niełatwo ustalić, gdzie przebiega granica obrazu. Jest to celowe rozmycie, poszerzenie pola walki o obszar poza płótnem.

Szymon Maliborski

wróć do tekstu >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>