Małgorzata MIRGA-TAS


W swoich obrazach używa intensywnych barw połączonych z mocnym konturem. Maluje sceny zauważone na romskich osiedlach, z udziałem ludzi, zwierząt, roślin i przedmiotów codziennego użytku.

Urodzona w 1978 roku w Zakopanem. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Józefa Sękowskiego (2004). Ukończyła zakopiańskie liceum plastyczne im. Antoniego Kenara. Stypendystka rządu amerykańskiego - International Visitor Leadership Program na temat „Promoting Social Good Through the Arts" (USA, 2015); uczestniczka międzynarodowego Romskiego Pleneru Rzeźbiarskiego, Muzeum Romskiej Kultury, Brno (Czechy, 2012). Wykładowczyni na niestacjonarnych studiach pedagogicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Autorka wystawy pt. „Dialogi Wakieribena" w Galerii Sztuki„Jatki", BWA Sokół, Nowy Targ (2011) oraz „Zalikierdo Drom/ Przerwana Podróż" (razem z Krzysztofem Gilem i Marcinem Tasem) w Domu Artysty Plastyka w Warszawie (2014).

Artystka angażuje się w różne projekty społeczne i artystyczne przeciwdziałające wykluczeniu i dyskryminacji rasowej, ksenofobii. Bierze udział w konferencjach, projektach dotyczących społeczności romskiej.

Zajmuję się rzeźbą i malarstwem. Moje prace są połączeniem technik malarskich, rysunku, wklejanych tkanin, cekinów itp. Jestem Romką, stąd źródłem inspiracji są Romowie, ich kultura, życie codzienne, historia. Od ponad dziesięciu lat jestem zaangażowaną działaczką i aktywistką romską pracującą głównie na polu edukacji i sztuki. Jestem organizatorką, kuratorką i koordynatorką projektu Romani Art, oraz corocznego (cztery edycje) międzynarodowego pleneru romskiego Jaw Dikh w Czarnej Górze.

wróć do tekstu >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>