Marta ANTONIAK


W swoich pracach testuje medium jakim jest malarstwo, szuka jego granic. Interesuje ją relacja między tradycjami malarstwa a kulturą masową.
Urodzona w 1986 roku w Zabrzu. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka (2011). Obecnie jest studentką Środowiskowych Studiów Doktoranckich w krakowskiej ASP.
W 2010 roku była uczestniczką programów rezydencjalnych: Jeune Création Européenne w Amarante (Portugalia) oraz Life-Long Learning Program Erasmus Scholarship w Enschede (Holandia).
Autorka wystaw indywidualnych w: BWA Sokół w Nowym Sączu (2014), COLLECTIVA gallery w Berlinie i Otwartej Pracowni w Krakowie (2012). W 2014 roku otrzymała nominację do projektu Polish Art Tomorrow; była uczestniczką 7. Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Finalistka 11. Konkursu Gepperta „Uwaga: malarstwo!", BWA Awangarda, Wrocław (2013).

Malarstwo Marty Antoniak w sugestywny sposób łączy to, co publiczne - związane ze sferą popkultury, blichtrem, krzykliwym makijażem rzeczywistości oraz to, co prywatne - odnoszące się do wspomnień, marzeń, podświadomych lęków. Jej twórczość stanowi barwny konglomerat wątków, które mają humanistyczny przekaz - dotyczą człowieka i jego funkcjonowania wśród prawd i mitów codzienności. Artystka w swoich obrazach innowacyjnie rozwija warsztat malarski, wzbogacając go o obiekty, formy graficzne i rysunkowe. Eksperymentuje z podobraziem i materią. Jej studia nad malarstwem przypominają zabiegi wytrawnego alchemika, który poszukuje „kamienia filozoficznego" wśród impastowo nakładanej farby akrylowej i zastygłego plastiku roztopionych zabawek.

Jakub Ciężki

wróć do tekstu >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>