6. FotoArtFestival 2015

16 - 30 października 2015


Biennale światowej fotografii w Bielsku-Białej

English version

 

Fotorelacja ze spotkania z Andrzejem i Inez Baturo >>

__________________________________________________________________

 

FAF logoPodczas tegorocznej edycji FotoArtFestival 2015 zobaczymy 15 dużych wystaw prac fotografików światowej sławy, pochodzących z różnych części świata - wśród nich włoski fotograf, Ernesto Bazan, mieszkający w USA, David Burdeny (Kanada), Petrut Calinescu (Rumunia), Enri Canaj (Albania), Ruud Van Empel (Holandia), Andreas Horvath (Austria), Aaron Huey (USA), Maciek Nabrdalik (Polska), Rafael Navarro (Hiszpania), Zed Nelson (Wielka Brytania), Chris Rain (Niemcy), Martin Wágner (Czechy), Irina Popova (Rosja), Klavdij Sluban (Francja) i Franco Zecchin (Włochy). Wszystkie wystawy prezentowane będą po raz pierwszy w Polsce - złoży się na nie niebagatelna ilość ok. 1500 najlepszych fotografii.

Festiwalowi towarzyszą ponadto dwie dodatkowe wystawy - FotoOpen - będąca efektem konkursu dla fotografów, dająca możliwość zaprezentowania się w profesjonalnych warunkach oraz „Digigraphie by Epson", prezentująca 18 prac autorstwa sześciu znanych polskich fotografików - wystawa najlepszej jakości wydruków o cechach kolekcjonerskich.

Festiwalowi nie przyświeca żaden główny temat, wręcz odwrotnie - prezentowane wystawy cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych.

Tak, jak w poprzednich edycjach wystawom towarzyszą spotkania z zaproszonymi artystami - dla niektórych będzie to pierwszy pobyt w Polsce. W trakcie tradycyjnie odbywającego się Maratonu Autorskiego (weekend 17-18 października), wydarzenia wyróżniającego festiwal, opowiedzą o swojej twórczości, poprowadzą wykłady, prelekcje, pokazy slajdów związane z fotografią, wezmą udział w dyskusjach.

Dla zainteresowanych fotografią i fotografujących organizatorzy przygotowali ponadto bezpłatne warsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21 i 28 października.

Dyrektorem programowy festiwalu jest Inez Baturo - pomysłodawczyni idei Foto Art Festivalu; dyrektorem generalnym Andrzej Baturo - obydwoje są znanymi fotografikami, prowadzą w Bielsku-Białej Fundację Centrum Fotografii oraz Galerię Fotografii „B&B".

 

grafika FAF 2015

 

_______________________________________________________________

WYSTAWY Z PROGRAMU 6. FAF 2015 W GALERII BIELSKIEJ BWA:

 

ERNESTO BAZAN (WŁOCHY/USA) - "KUBA"

© Ernesto Bazan, materiały organizatora

 

© Ernesto Bazan, materiały organizatora

Ernesto Bazan - wybitny dokumentalista o międzynarodowej sławie, nagradzany na prestiżowych światowych festiwalach i konkursach, przedstawi wystawę fotografii dokumentującej życie codzienne mieszkańców Kuby pt. „Kuba". Jest to polska premiera wystawy. Artysta, urodzony w Palermo w roku 1959, fotografować zaczął już jako 14-latek. Fotografię traktuje nie tylko jako zawód, ale jako misję i pasję. Od 1992 do 2006 roku mieszkał i fotografował na Kubie, tworząc unikatowe zdjęcia życia na wyspie. Fotografie te przyniosły mu wiele nagród fotograficznych, m.in. na World Press Photo, a także stypendia Fundacji Alicji Patterson i Fundacji Guggenheima. Artysta wystawiał w Europie, Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach znanych muzeów i w kolekcjach, m.in. MoMA i ICP w Nowym Jorku, SFMoMA w San Francisco, Muzeum Sztuk Pięknych w Houston, Fondazione Italiana della fotografia w Turynie i Biblioteque Nationale w Paryżu.

Artysta jest właścicielem oficyny wydawniczej BazanPhotos Publishing. Prowadzi także warsztaty fotograficzne w Ameryce Łacińskiej, poświęcone fotografowaniu oraz edycji zdjęć i publikacji. Jest autor kilku książek i albumów. Do Polski przyjeżdża po raz pierwszy.

______________________________________________________________

RUUD VAN EMPEL (HOLANDIA) - "ŚWIAT"

 

© Ruud van Empel, materiały organizatora

 

Ruud Van Empel - fotografik i artysta wizualny. Autor jest sławą fotografii światowej, zawdzięczający swoją karierę komputerowo przetwarzanym portretom. Artysta fotografował ludzi, rośliny, przedmioty, a następnie z poszczególnych fragmentów wybranych obiektów tworzył nowe byty, piękne, ale i nienaturalne zarazem. Wystawa prezentowana podczas 6. Foto Art. Festivalu jest przeglądem najsłynniejszych prac jego autorstwa i pochodzi ze zbiorów znanej i cenionej holenderskiej Flatland Gallery.

Ruud Van Empel urodził się w 1958 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w holenderskiej Bredzie. Mieszka i pracuje w Amsterdamie.

Jest autorem licznych wystaw indywidualnych, organizowanych w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach na świecie. Artysta pokazuje swe prace po raz pierwszy w Polsce.

______________________________________________________

Pozostałe wystawy pokazane będą w Galerii Fotografii B&B, Książnicy Beskidzkiej, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Zamek książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków (Rynek 27), Regionalnym Ośrodku Kultury, Galerii Sfera, Galerii Akademickiej ATH.
Szczegóły programowe wkrótce.

W Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11) mieścić się będą:
Centrum Festiwalowe
Biuro Prasowe
Meeting Point

INAUGURACJA FESTIWALU:
Teatr Polski, piątek, 16 października 2015, godz. 17.00

MARATON AUTORSKI:
sobota-niedziela, 17-18 października, godz. 10.00-19.00

Wyższa Szkoła Administracji, ul. Frycza-Modrzewskiego 12

KONFERENCJA PRASOWA W KRAKOWIE:
„Pauza In Garden", Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12, 6 października, godz. 18.00

Konferencja połączona z otwarciem wystawy "Artyści 6. FotoArtFestivalu 2015"

KONFERENCJA PRASOWA W WARSZAWIE:
Galeria Stara ZPAF, Warszawa, Plac Zamkowy 8, 12 października 2015

Bielską inaugurację 6. Foto Art Festivalu poprzedzi konferencja prasowa w warszawskiej Galerii Starej ZPAF.
W Galerii prezentowana będzie także festiwalowa wystawa autorstwa znakomitego dokumentalisty (fotografa i filmowca) z Austrii - Andreasa Horvatha, który wiele miesięcy spędził fotografując w czerni i bieli miasta, ludzi i krajobrazy Syberii.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE (wstęp wolny)
21, 28 października (środy), godz. 15.00-18.00

sala NOT-u, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 10

Organizatorami FotoArtFestivalu są Fundacja Centrum Fotografii, Gmina Bielsko-Biała.

Najnowsze informacje o wystawach i wydarzeniach i szczegóły programowe na stronie FotoArtFestival >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>