FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2012

6 - 28 kwietnia 2013


_______________________________________________________________________

Logo wystawy

 

Po raz dziesiąty „Fotografia dzikiej przyrody/Wildlife Photographer of the Year" - światowa pokonkursowa wystawa najlepszych fotografii dzikiej przyrody - prezentowana będzie w Galerii Bielskiej BWA. Po jesiennym rozstrzygnięciu konkursu (8 października 2012 roku) i uroczystej gali oraz wystawie w Natural History Museum w Londynie, w 2013 roku wystawa odbywa swoje tournée po świecie, w tym także - już po raz jedenasty - po Polsce, goszcząc w salach wystawowych 12 miast, m.in. Warszawy, Wrocławia, Tarnowa, Szczecina i Sopotu.
Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego przez „BBC Worldwide" oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 roku i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym na świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody.

Fotografia Dzikiej Przyrody 2012, fragment ekspozycji, fot. K. Morcinek

Organizatorzy konkursu i wystawy pragną inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać najciekawsze zdjęcia ludziom na całym świecie - i przez to pobudzać ich do refleksji nad światem natury i dbałości o przyrodę.
Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 17 kategoriach oraz dwóch nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 48 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4,4 tys. autorów (w tym 53 Polaków) z 98 krajów. Są to największe liczby w całej 48-letniej już historii konkursu, potwierdzające zainteresowanie konkursem i jego rangę, jako największego i najbardziej prestiżowego na świecie w fotografii tego rodzaju.
Spośród nadesłanych prac za najlepsze zdjęcie edycji 2012 uznano obraz nurkujących pingwinów cesarskich pt. „Bubble-Jetting Emperors" („Władcy tryskających bąbelków") Kanadyjczyka Paula Nicklena, który otrzymał za nie tytuł Wildlife Photographer of the Year 2012. W kategoriach młodzieżowych tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2012 otrzymał Brytyjczyk Owen Hearn, za fotografię „Flight Paths" („Ścieżki lotu").

 

© Jasper Doest, Holandia, Relaks

 

© Pal Hermansen, Norwegia, Życie na zderzaku

 

© Jordi Chias, Hiszpania, Żółwi klejnot

 

© John E. Marriott, Kanada, Nastroszony


Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej także zdjęcia (dwa) wykonane przez polskich fotografów. Cezariusz Andrejczuk za pracę „A Movement of Trees" („Tańczące brzozy") zdobył wyróżnienie w kategorii „Botaniczne królestwa", a Bartek Kosiński otrzymał I Nagrodę w kategorii "Do 10 lat" za fotografię „Down Flight" („Lot o świcie"). Obaj pochodzą z Podlasia. Cezariusz Andrejczuk jest znanym i cenionym fotografikiem, operatorem i reżyserem filmowym. Wyróżnione zdjęcie jest jednym z cyklu „Ruchańce", w którym autor kreuje coś, co określa jako „fotomalarstwo" (fotografowanie w ruchu). Co do Bartka, to warto przypomnieć, iż równo dziesięć lat temu - w edycji konkursu i wystawy 2002 roku - jedną z prac, które tworzyły wystawę była fotografia autorstwa jego rodziców: Renaty i Marka Kosińskich. Było to pierwsze zdjęcie autorstwa Polaków, jakie pojawiło się w wówczas już prawie czterdziestoletniej historii tej światowej wystawy.

 

© Cezariusz Andrejczuk, Polska, Tańczące brzozy

 

© Bartek Kosiński, Polska, Lot o świcie

 

Sponsorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA są - już po raz piąty - Zakłady Tłuszczowe „Bielmar" Spółka z o.o. w Bielsku-Białej.
Dzięki temu wstęp na niezwykle popularną wystawę jest bezpłatny.
Galeria wydłuża także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji: od poniedziałku do piątku wystawę można zwiedzać od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian - w godz. 10.00-18.00.
Wystawa trwa od 6 do 28 kwietnia 2013 roku.

Fotorelacja z wernisażu >>

__________________________________________________________

 

Wildlife Photographer of the Year jest własnością Natural History Museum i BBC Worldwide:

logo NHM          logo BBC

 

Patronat honorowy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz Minister Środowiska

 

Organizacja wystawy w Polsce:

logo Zegart

 

Sponsor wystawy:

logo IGWP         

 

Sponsor wystawy w Bielsku-Białej:           

Zakłady Tłuszczowe Bielmar spółka z o.o. w Bielsku-Białej

 

Patronat medialny wystawy:

patroni medialni

 

 

_______________________________________________________________________________________

Strona www polskiej edycji wystawy: www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

_______________________________________________________________________________________

Wystawę polecają m.in.:
*TVP Katowice, Aktualności z dn. 5.04.2012, godz. 18.30 (o wystawie od 15 min 24 sek.) >>

*Iwona Sobczyk, „Dziko w bielskim BWA", katowicka „Gazeta Wyborcza" z dn. 6.04.2013 r., str. 4/Kultura (pdf.)

*Portal O.pl/News >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>