W konkursie dla widzów na najciekawszy obraz 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011" oddanych zostało ponad 450 głosów. Publiczności najbardziej spodobał się obraz Artura Przebindowskiego z Krakowa pt. „Megalopolis XXX".

Widzowie Galerii Bielskiej BWA mieli już okazję wiosną 2011 roku poznać prace z cyklu „Megalopolis" podczas indywidualnej wystawy Artura Przebindowskiego, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z 1993 roku. Kilkanaście obrazów na wystawie „Megalopolis" - podobnie, jak obraz wybrany przez widzów „Bielskiej Jesieni 2011",  przedstawiało z lotu ptaka nieprawdopodobnie zagęszczone, zajmujące olbrzymią przestrzeń przedmieścia, ustawione ciasno obok siebie jednorodzinne domki i przylegające do siebie baraki, las dachów, anten satelitarnych. I tylko mieszkańców na płótnach nie widać.

 

„Miasto. I to miasto, którego siła rażenia przyprawia o zawrót głowy. Pozornie uporządkowane, ale tak naprawdę niedające się okiełznać jakimkolwiek próbom rozumowej klasyfikacji, bo choć jest teoretycznie podległe jednostce ludzkiej, uparcie wymyka się jej spod kontroli, doprowadzając swym chaotycznym ogromem do obłędu" - pisała o wystawie Artura Przebindowskiego Małgorzata I. Niemczyńska.

Głosy widzów były mocno rozproszone. Artur Przebindowski, zwycięzca konkursu, uzyskał 66 głosów. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Borcz z Krakowa, który 10 lat temu był laureatem Grand Prix „Bielskiej Jesieni 2001" - wówczas także po raz pierwszy w historii konkursu dla widzów (i ostatni, jak na razie) werdykt jury i publiczności był taki sam - zwyciężyła ekspresyjna praca Borcza przedstawiająca biegnące wilki. Dwie prezentowane na „Bielskiej Jesieni 2011" prace tego artysty: „Zatoka": i „Brzozy", uzyskały łącznie 64 głosy. Na trzecim miejscu znalazła się Ewa Juszkiewicz, głównie za sprawą obrazu pt. „Grzeczna uczennica", który uzyskał 31 spośród 45 głosów oddanych na obrazy tej młodej gdańskiej artystki. Praca ta uzyskała także wyróżnienie miesięcznika „Art & Business".

Wyniki konkursu dla widzów ogłoszone zostały w Galerii Bielskiej BWA oficjalnie podczas styczniowego wernisażu wystaw malarstwa Czesława Wieczorka i plakatu Wiktora Górki (5 stycznia 2012 roku, godz. 18.00). Troje uczestników konkursu dla widzów (wybranych losowo), zaproszonych na styczniowy wernisaż, otrzymało w nagrodę katalogi „Bielskiej Jesieni 2011. Nagrodą dla Artura Przebindowskiego jest dyplom informujący o werdykcie publiczności.

Wróć >>


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>