Czesław Wieczorek MALARSTWO

6 stycznia - 12 lutego 2012


Wernisaż - fotorelacja >>

 

Czesław Wieczorek, Mnich Świętokrzyski, 1982, olej, płótno, zapałki, 80 x 70 cm  Czesław Wieczorek, Portret kobiety, 1982, olej, płótno, 90 x 70 cm

 

Retrospektywna wystawa malarstwa Czesława Wieczorka, artysty tworzącego prace w oryginalnym, bardzo rozpoznawalnym stylu. Jego twórczość naznaczona jest wielką wrażliwością w odczuwaniu. Jest wyrazem nieustającego protestu artysty, niepokornego, wciąż niepogodzonego z rzeczywistością. Stylistyka jego malarstwa w samym zarysie idei plastycznej przypomina nieco starocerkiewną ikonę, ale przedstawiane treści są skrajnie odmienne - alegoryczno-apokaliptyczne.

„W swych pracach Czesław Wieczorek podejmuje tematy związane ze skutkami minionej wojny, martyrologią Żydów, religijnością i obyczajowością, nasycając je gorzką ironią i przenikliwym komentarzem do współczesnych wydarzeń. Obrazy te posiadają czytelną i lekko stylizowaną formę, którą artysta podkreśla wypukłym reliefem. Mocna, zdecydowana kolorystyka dopełnia całości kompozycji" - podkreśla Grażyna Cybulska, kuratorka wystawy.

Wystawa obejmuje kilkadziesiąt obrazów artysty, najstarszy pochodzi z 1965 roku ("Zatrzymany czas").

 

Czesław Wieczorek, Dwór, 2011, olej, płyta, 140x140 cm  Czesław Wieczorek, Jedwabne, 2000, olej, płótno

 

Czesław Wieczorek urodził się w 1931 roku w Zawierciu. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom uzyskał w 1958 roku w pracowni prof. Rafała Pomorskiego. Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków jest od 1960 roku. Był założycielem grupy młodych twórców Grupa 66. Uprawia malarstwo i grafikę użytkową.

Po studiach pracował w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowicach, był także redaktorem graficznym Wydawnictw Górniczo-Hutniczych (Wydawnictwo Śląsk).

Swoje prace prezentował na wielu prestiżowych ogólnopolskich wystawach i konkursach, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Sopocie (1965, III nagroda); Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. Jana Spychalskiego w Poznaniu (1985); Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (1985, 1988). Wielokrotnie uczestniczył w Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień" w Galerii Bielskiej BWA (1983, 1985, 1989, 1993, 1995, 1997), a także we wszystkich wystawach Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę specjalną na wystawie związkowej za najlepszy zestaw prac malarskich (1980). Brał także udział w wystawach za granicą (Francja, Niemcy).

Wystawa jest nagrodą dyrektora Galerii Bielskiej BWA dla najciekawszego artysty Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2011 (Bielsko-Biała, czerwiec - sierpień 2011).

Czesław Wieczorek mieszka w Bystrej Śląskiej k. Bielska-Białej.

Kuratorem wystawy jest Grażyna Cybulska.

Fotorelacja z wernisażu >>


Wystawa trwa od 6 stycznia do 12 lutego 2012 roku.

English Version >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>