Akcja „Ojo” Esperanzy Cortes na kasztanowcach przy Galerii Bielskiej BWA

25 sierpnia, godz. 16.00
Plac od strony ulicy Mickiewicza

Wstęp wolny

Kolejna artystyczna interwencja Esperanzy Cortes pod hasłem "Ojo" (z hiszp. "oko"). Tym razem artystka z USA kolumbijskiego pochodzenia umieściła ceramiczne oczy na kasztanowcach rosnących na placu przy Galerii Bielskiej BWA od strony ulicy Mickiewicza.
Dotychczas akcja odbyła się już na szczycie Szyndzielni przy starym Alpinarium oraz na rosnącej nad rzeką Białą przy ulicy Bystrzańskiej topoli czarnej - pomniku przyrody podpalonym w 2010 roku przez wandali.
Artystka umieszczając oczy na drzewach w symboliczny sposób zwraca uwagę na naturę, która "patrzy" na częstokroć destrukcyjne wobec niej działania człowieka.
Kasztany, które rosną przy Galerii Bielskiej BWA "pamiętają" jeszcze czasy, kiedy w miejscu obecnej Galerii stała synagoga, wysadzona i spalona przez Niemców we wrześniu w 1939 roku.

Partnerem akcji Esperanzy Cortes jest Klub Gaja.

 

Akcja OJO na kasztanowcach przy Galerii Bielskiej BWA, fot. K. Morcinek

więcej zdjęć >>


Kolejne interwencje artystyczne:

28 sierpnia 2011, godz. 13.00
Artystka powtórzyła akcję „Ojo" na Placu Zamkowym w Warszawie. Wydarzenie wpisuje się w program „Pikniku z Klimatem", wydarzenia zorganizowanego w ramach „Partnerstwa dla Klimatu" Ministerstwa Środowiska.

29 sierpnia 2011, godz. 16.00

Tym razem oczy zostały umieszczone na drzewach rosnących w pobliżu Banku PKO BP usytuowanego przy moście na ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej. Drzewa te zostały uratowane przed wycięciem w 1989 roku przez Jacka Bożka z Klubu Gaja.

30 sierpnia 2011, godz. 16.00
Ostatnia z interwencji artystycznych Esperanzy Cortes odbędzie się w Parku Esperanto przy ulicy Zamenhofa. Zarówno imię artystki jak i idea uniwersalnego języka Esperanto nawiązują etymologicznie do nadziei, którą Esperanza pokłada w naturze i jej zdolności do odradzania się bez pomocy człowieka.


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>