Marek Luzar. Wystawa scenografii filmowej

11 czerwca - 4 lipca 2010


Wystawa scenografii stworzonej przez Marka Luzara do filmów animowanych jego autorstwa, m.in. do najgłośniejszego filmu pt. "Tryptyk rzymski" według poematu Jana Pawła II oraz serii filmów z cyklu "Szkoła mędrców" i filmu "Czerwona łata" z serii "14 bajek z królestwa Lailonii" opartego na bajkach filozoficznych Leszka Kołakowskiego.  Na wystawie znajdą się również projekty i rysunki do jego debiutu filmowego pt. "Jeszcze jeden", opowiadającego o czasach stalinowskich. Do jego stworzenia posłużyły stare gazety polskie i rosyjskie, nadające mu charakter "dokumentu".

 

  Marek Luzar, Pieśń Julii, projekt         Marek Luzar, Tryptyk rzymski, projekt   

 

W "Tryptyku rzymskim" artysta zastosował wiele technik animacyjnych: od poddawania obróbce komputerowej zdjęć z żywego planu, poprzez animację klasycznych rysunków "starych mistrzów", skończywszy na klatkach malowanych farbami na papierze.
W serii krótkich filmów-grotesek z cyklu "Szkoła mędrców", Marek Luzar wykorzystał techniki animacji polegające m.in. na wycinankach i animacji "totalnej" naśladującej ruch kamery.

 

Marek Luzar, Mud pepole, projekt    Marek Luzar, Pieśń Julii, projekt

 

Marek Luzar urodził się w 1962 roku. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1988 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią filmową i teatralną, a także fotografią, filmem i animacją. Był wielokrotnym stypendystą m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Jana Pawła II w Rzymie i Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W 2008 roku został laureatem: nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej "Ikar 2008" za wydarzenie roku, jakim był film "Tryptyk rzymski" oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie zajmuje się projektem łączącym animację i żywego aktora.

Spotkanie z Markiem Luzarem - 1 lipca, godz. 17.00 (wstęp wolny)

Warsztaty artystyczne z Markiem Luzarem >>

Wystawa od 11 czerwca do 4 lipca 2010

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>