Beata Tarnawa - W SERCU DRZEWA STOJĘ

Klubokawiarnia Aquarium
____________________
Fotorelacja z wernisażu >>

English version


Wystawa prezentuje akwarele i rysunki pędzlem z lat 1999-2017 inspirowane światem zwierząt i przyrodą.

 

Beata Tarnawa, bez tytułu

 

„Malarstwo Beaty Tarnawy jest jak baśń. Barwna opowieść z głębokim przesłaniem. Zwierzęta i przyroda współistnieją w niej z człowiekiem. Artystka personifikuje Matkę Ziemię, która daje życie i ogarnia swoim oddechem wszystkie istnienia. Można by nazwać to malarstwo religijnym, gdyby nie atrybuty, które są nieco odmienne od tych zakodowanych w historii sztuki. Te pełne pogody obrazy słodkich zwierząt mają też pełnić, podobną jak obrazy religijne, funkcję: przywoływać dobre emocje, uwrażliwiać na piękno i harmonię przyrody, dawać siłę do jej chronienia.

Beata używa prostych symboli i czystych kolorów z pełną świadomością ich przeznaczenia. Te malowane akwarelą  świetliste kompozycje są najczęściej przeznaczone na plakat lub okładkę wydawnictw Klubu Gaja, organizacji, która walczy z głupotą, chciwością, bezmyślnością ludzi, dla których zwierzęta, drzewa, rzeki są tylko źródłem dochodu. Te obrazy są sztandarem, za którym idą wszyscy, którzy chcą się temu sprzeciwić".   
                                                                                                       Agata Smalcerz

 

Beata Tarnawa jest artystką zaangażowaną, jej twórczość jest ściśle związana z działaniami Klubu Gaja - organizacji ekologicznej, w której działa blisko30 lat. W pracy korzysta z form malarstwa, sztuk wizualnych, scenografii, które wykorzystuje do działań społecznych.
Swoje malarstwo prezentowała na wystawach m.in. „Pośrodku ziemi stoję" (Warszawa, Kraków, Bielsko-Biała, 2001-2003); „Na jedną noc" (Warszawa, 2004); „Sztuka dla Ziemi (Galeria Bielska BWA, 2005); w 2014 roku prezentowała swoje prace w Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Autorka performansów - usypywania mandali z piasku, kamyków i ziemi m.in. „Mandala dla Ziemi" w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2005), „Mandala dla Wisły"- na Plaży Poniatówka nad Wisłą w Warszawie (2014). Współautorka spektakli i happeningów oraz spektakli ulicznych, które realizuje wspólnie z partnerem Jackiem Bożkiem, założycielem Klubu Gaja. Odpowiada za wizerunek kampanii i programów Klubu Gaja, autorka opracowań graficznych wydawnictw m.in. plakatów i książek.

wernisaż: poniedziałek, 22 maja, 14.00

Czas trwania wystawy: 22 maja - 11 czerwca 2017 roku.

Wystawa związana jest z 3. Festiwalem Ekodzieło 2017 organizowanym przez Klub Gaja.

Program Festiwalu >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>