KOBIETY MOCY

22 czerwca do 28 lipca 2013         


____________________________________________________________________

Wernisaż wystawy był częścią programu projektu artystycznego
Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA (21 - 22 czerwca).

Więcej informacji o wystawach oraz program wydarzeń
Przesilenia Letniego w Galerii Bielskiej BWA  >>

Fotorelacje z wydarzeń >>

Film Leszka Buzderewicza na YouTube >>

 

___________________________________________________________________

 

Projekt „Kobiety Mocy" Katarzyny Majak jest efektem ponadrocznej pracy badawczej artystki, która dotarła do kilkudziesięciu kobiet w Polsce, reprezentujących współczesne nurty duchowe odwołujące się do szamanizmu, dawnych wierzeń słowiańskich lub pozaeuropejskich, ale też łączących wierzenia ludowe z prawosławiem. Są wśród nich szeptuchy, uzdrowicielki, zielarki, wizjonerki i wiedźmy - te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaniu z kontaktu z naturą. Wystawę tworzy 12 (spośród 29) fotograficznych portretów kobiet, zapis fragmentów rozmów z szeptuchami, a także filmy rejestrujące rytuał oczyszczania szałwią przestrzeni miasta oraz obiekty o znaczeniu magicznym, rytualnym.

 

Katarzyna Majak, Bea, ta która słucha lasu, z cyklu Kobiety Mocy, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery.   Katarzyna Majak, Maria, uzdrowicielka i wizjonerka, z cyklu Kobiety Mocy, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery.

 

Projekt, na który Katarzyna Majak otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był prezentowany m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku (USA), Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie (Słowenia), Central European House of Photography w Bratysławie (Słowacja), na wystawie „31 Women in Art Photography" w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku oraz w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Kuratorką wystawy jest Agnieszka Żechowska.

 

Katarzyna Majak, Kasia Emilia, jest, z cyklu Kobiety Mocy dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery.     Katarzyna Majak, Natalia LL, artystka, z cyklu Kobiety Mocy, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery.

 

„Bohaterki projektu reprezentują nurty pogańskiej i neopogańskiej duchowości, między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Artystka ukazała, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, kształtujące się w oparciu o dawne - rodzime przekazy, nauki Indian Ameryki Północnej, nauki szamanów z Peru czy nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z mityczną władczynią Matką Ziemią. Katarzyna Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, trzymające w dłoniach magiczne atrybuty (np. muszla, fajka, pióro, włókna lnu, miecz), które przypominają insygnia królewskie. Najmłodsza z kobiet ma trzydzieści lat, najstarsza - prawie dziewięćdziesiąt" - pisze Agnieszka Żechowska.

Katarzyna Majak jest artystką wizualną, autorką tekstów o fotografii, kuratorką wystaw, wykładowczynią. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Agnieszka Żechowska - kuratorka i teoretyczka sztuki. Kuratorka m.in. cyklu „Supermarket Sztuki" (Warszawa, 2002-2007), wystaw zbiorowych: „Witajcie w Mediach" (Królikarnia - Oddział Muzeum Narodowego, 2006), „Iluzja jako źródło cierpień" (Galeria Bielska BWA, 2008), „Pożądanie Patrzenie Przerażenie" (Warszawa, 2008), a także wystaw indywidualnych oraz przeglądów filmowych. Założycielka Fundacji Supermarket Sztuki (2004).

Wystawa trwa od 22 czerwca do 28 lipca 2013 roku.

______________________________________________

* "Wiedźmy, czarownice, uzdrowicielki",  z Katarzyną Majak o projekcie rozmawia Izabela Grelowska, portal Interia.pl >>

* Artinfo.pl >>

_____________________________________________

 

Strona projektu "Kobiety Mocy": www.womenofpower.pl

Patroni projektu:

 

            


     

 

Koordynacja projektu "Kobiety Mocy": Fundacja Supermarket Sztuki

_____________________________________________

Działalność Galerii Bielskiej BWA jest finansowana z budżetu Gminy Bielsko-Biała

Sponsorem Galerii Bielskiej BWA jest Aqua SA w Bielsku-Białej

 

 

_________________________

English version >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>