KRYSTYNA PASTERCZYK

Galeria w Trzyńcu (Czechy)

Fotorelacja z wernisażu >>


KRYSTYNA PASTERCZYK

„SPADANIE W GÓRĘ. Siła ciążenie i łaska*"/ "PADÁNÍ VZHŮRU. Tíže a milost*"

(*Simone Weil)

Galeria Miasta Trzyniec (Czechy)
13 lutego - 6 marca 2013 roku

Wernisaż: wtorek, 12 lutego, godz. 17.00

Wystawa „Spadanie w górę" jest próbą zwrócenia uwagi na sprawy istotne poprzez odwrócenie przyjętego porządku rzeczy. Autorka konstruując sytuacje rzeźbiarskie podkreśla cechy przedmiotów, odkrywa ich znaczenia i ustanawia nowe relacje. Obiekty, instalacje i projekcje wideo łączą w poetycki sposób fizyczne i duchowe aspekty rzeczywistości.

Kurator wystawy: Krzysztof Morcinek

Die Schatulle durchdringender Kälte / Szkatułka przejmującego zimna, 2001-2002, stal, sól, róże.

 

Różo jesteś snem pod moimi powiekami (karkołomna próba zatrzymania czasu), 2007, płatki róż, łzy, sól, (czas trwania – nieokreślony)

 

Mea culpa, 2006, rozłupane kamienie (granit, piaskowiec) z inskrypcją

 

Moja krew – Twoja krew, 1999, papier, ślady  krwi autorki i soków wiśni, orzecha, jeżyny (zrównoważone jako płyny, które wydaje naruszone ciało – kimkolwiek by ono nie było.

Krystyna Pasterczyk urodziła się w 1960 roku w Jaśle. W latach 1981-1986 studiowała na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Filii w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W roku 1986 zrealizowała dyplom z rzeźby w kamieniu pt. „Nagrobek dla Antona Frisy". Zajmuje się rzeźbą, obiektem, instalacją i wideo. W latach 90. współpracuje z Krzysztofem Morcinkiem i Andrzejem Szewczykiem w niezależnej Galerii Miejsce w Cieszynie.
Aktualnie artystka mieszka i pracuje w Cieszynie. Prowadzi pracownię rzeźby oraz intermediów w Katedrze Rzeźby Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie. Od 2009 roku prowadzi również pracownię rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Od 2010 roku realizuje autorski projekt Biblioteka Honoris dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jedną z prac zrealizowanych w tym projekcie jest rzeźba „Angelus dla Wojciecha Kilara", podarowana wybitnemu kompozytorowi.

Krystyna Pasterczyk posiada w dorobku kilka wystaw indywidualnych i udział w wielu zbiorowych. Wśród tych ostatnich znajduje się wystawa dedykowała nieżyjącemu już artyście Andrzejowi Szewczykowi pt. „Nad Kaczycami frunie 27 bocianów" (Centrum Kultury Zamek, Galeria Muzalewska, Poznań, 2012).

________________________________________________________________

Wystawa prac Krystyny Pasterczyk została zorganizowana we współpracy Galerii Bielskiej BWA i Galerii Miasta Trzyniec (Republika Czeska).

 

Bielsko-Biała i Trzyniec są miastami partnerskimi.

 

 

O wystawie na profilu facebookowym Galerii Miasta Trzyniec >>


 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>