Marek Kijewski - Drżę więc cały, gdy mogę was ozłocić

od 15 maja do 18 czerwca 2009


Niezwykłe rzeźby Marka Kijewskiego i duetu Kijewski/Kocur

Kijewski/Kocur, (Zombie) Konny portret Andy'ego Warhola, 1998, fot. Mariusz Michalski

Retrospektywna wystawa poświęcona twórczości przedwcześnie zmarłego artysty Marka Kijewskiego (1955-2007). Po raz pierwszy, tuż po śmierci artysty, prezentowana była w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2008 roku. Tytuł ekspozycji zapożyczony został z akcji artystycznej Kijewskiego, która odbyła się w 1987 roku w Pracowni Dziekanka w Warszawie.

"Marek wsiadł na motor i próbował ruszyć z miejsca, ale celowo bezskutecznie. Po kilku próbach zapalił reflektory i rozpylił złoty proszek, który pokrył motor i stojących wokół ludzi. Motor był unieruchomiony, ale całe zdarzenie miało niezwykły, skumulowany ładunek energii. Marek poszukiwał energii w życiu i czerpał ją z różnych źródeł, czasami także zatrutych. Jego życie było bardzo spójne ze sztuką - czy może sztuka spójna z życiem. W sztuce szukał sposobów na wytworzenie napięć, czasami nawet krótkich spięć, różnicował potencjały i wyzwalał energię" - przypomina akcję artysty i rodowód tytułu kurator wystawy Ewa Gorządek z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

 


Marek Kijewski, bez tytułu, 1990

Tuż po studiach Marek Kijewski tworzył figuratywne rzeźby związane z nurtem „Nowej Ekspresji". Pod koniec 1987 roku kieruje twórczość w stronę kontemplacyjności, mistycznych dociekań i abstrakcji. Artysta stopniowo pozbawiał swoje rzeźby wymiaru fizycznego, realizując prace z wykorzystaniem światła (jarzeniówki, neony). Wprowadzał też do rzeźb kolor wraz z jego symboliką zaczerpniętą z pism prawosławnego teologa Pawła Florenskiego. W latach 90. tematem przewodnim prac Kijewskiego stała się kultura masowa. Artysta tworzył niezwykłe realizacje, zaskakujące połączeniem różnorodnych, najczęściej nierzeźbiarskich, materiałów, form, wątków i tradycji, zarówno z obszaru kultury wysokiej, jak i popularnej. Zdaniem Ewy Gorządek, Marek Kijewski swoimi realizacjami stworzył niezwykle oryginalny, wysoce subiektywny, a zarazem wspólny nam wszystkim słownik znaczeń składających się na pełną sprzeczności duchowość ponowoczesnej epoki.

„Był wybitnym rzeźbiarzem, którego dzieła przyczyniły się do unowocześnienia języka polskiej rzeźby współczesnej" - podkreśla Ewa Gorządek.

Większość prac na wystawie - np. słynny „(Zombie) Konny portret Andy'ego Warhola" oraz „Azja (Łaskawe spojrzenie Dżingis-Chana)" - jest autorstwa właśnie duetu Kijewski/Kocur. „Kocur", to pseudonim artystyczny Małgorzaty Malinowskiej, partnerki życiowej artysty,
z którą współpracował od 1996 roku. Od tego momentu dzieła duetu sygnowane są  Kijewski/Kocur.

Marek Kijewski (1955-2007) ukończył w 1985 roku warszawską Akademię Sztuk Pięknych, w której studiował rzeźbę pod kierunkiem prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. W latach 1985-87 współtworzył z Mirosławem Bałką i Mirosławem Filonikiem grupę artystyczną „Neue Bieriemiennost" („Świadomość").

 

 

Wykład Marka Goździewskiego o Marku Kijewskim
16 czerwca o godz. 17.00 (wstęp wolny)


Tuż przed zakończeniem wystawy, o życiu i drodze twórczej artysty opowie Marek Goździewski, kurator z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

"W twórczości Marka Kijewskiego niezmienną pozostawała droga - poszukiwanie wiedzy, która została zapomniana. Wiedzy o tym, jak odbywać podróże duchowo-mistyczne po poznanie i wiedzę. Wiedzy o różnych drogach, które do niego prowadzą, a które zostały zapomniane. Wiedzy zbieranej z całego świata, ze wszystkich kultur. Tę fascynującą drogę i tę równie fascynującą wiedzę trudno zrekonstruować, co nie oznacza, że nie warto próbować. Wymagać to będzie jednak kolejnej i na tyle, na ile można - dokładnej, rekonstrukcji nieistniejących, zachowanych czasem jedynie na zdjęciach, prac"
- mówi Marek Goździewski.

Zdjęcia z ekspozycji >>

Oprowadzanie kuratorskie, wernisaż >>

15 maja - 18 czerwca 2009  (obie sale)

powrót

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>