AGATA ZBYLUT - NIC NIE JEST TAKIE JAK MÓWIĄ

9 do 29 marca 2012


*TV Bielsko  *Fotorelacja


Wernisaż: czwartek, 8 marca, godz. 18.00.
"Nic nie jest takie jak mówią" - najnowszy projekt artystki, która w swej twórczości podejmuje problematykę feministyczną w kontekście spraw codziennych i potocznego doświadczenia.
Multimedialna wystawa, w której obiekty zestawione są z projekcjami wideo, dotyka idei marzenia, nadziei i jej braku. W realizacjach tych bohaterami są nie tylko ludzie, ale także psy. Pokazane one zostają w momentach przełomowych - tak jak Łajka, która jest przygotowywana do swojej ostatniej podróży w kosmos, czy Blondi - ukochana suka Hitlera, która zginęła z jego rąk w bunkrze wraz z Ewą Braun.

Agata Zbylut, Łajka, obiekt, technika mieszana (masa papierowa, sierść, materiał), animacja DVD, 2011

Bohaterem projektu są również ludzie, tak jak wspomniana już Ewa Braun, szybujący w przestworzach na krześle ogrodowym Larry Walters czy jedyna współczesna postać - pani Helenka, sąsiadka spędzająca czas na spoglądaniu przez okno na podwórze studnię.
Agata Zbylut w latach 1993-1999 roku studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze, dyplom w Pracowni Rysunku i Intermediów. W 2008 roku uzyskała tytuł doktora sztuk użytkowych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2008 roku jest adiunktem w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego; od roku 2010 pracuje jako adiunkt w Katedrze Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Fotografii.
W latach 2000-2005 była kuratorką Galerii Amfilada w Szczecinie. Od 2004 roku jest prezesem Stowarzyszenia Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg (2007, 2009, 2011). W latach 2009-2010 koordynatorka powstającego centrum sztuki współczesnej Trafostacja Sztuki Szczecin.
W 2005 została odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Twórczość artystyczną rozpoczęła w 1995 roku; uczestniczy w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Niemczech, na Białorusi, w Rosji, Francji i USA. W ostatnich latach przedstawiła indywidualne projekty: „Bohaterki są zmęczone" (Art Cube, Greifswald, Niemcy 2011), „W sztuce marzenia się spełniają, ale nie wszystkim (Muzeum Narodowe w Szczecinie, 2009; Galeria XX1, Mazowieckie Centrum Kultury, 2010).

Agata Zbylut o genezie i idei wystawy >>

Więcej na stronie artystki >>

O Agacie Zbylut na www.culture.pl >>

Czytaj także: Dzień Kobiet - czy mamy co świętować?


Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>