WYSTAWY W 2012 ROKU


Galeria Bielska BWA

Plan wystaw na 2012 rok

6 stycznia - 12 lutego
Czesław Wieczorek - Malarstwo

kurator: Grażyna Cybulska
wernisaż: czwartek 5.01 godz. 18.00

Retrospektywna wystawa malarstwa artysty, który w swoich pracach podejmuje tematy związane ze skutkami minionej wojny, martyrologią Żydów, religijnością i obyczajowością, nasycając je gorzką ironią i przenikliwym komentarzem do współczesnych wydarzeń. Absolwent katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1958 roku, mieszka w Bystrej Śląskiej k. Bielska-Białej.
Więcej o wystawie >>

 

 

6 - 29 stycznia Hommage à Wiktor Górka (1922-2004)
Plakaty i inne prace ze zbiorów Henryka Górki i Dydo Poster Collection
kurator: Krzysztof Dydo
wernisaż: czwartek 5.01 godz. 18.00

Spotkanie z Krzysztofem Dydo: czwartek, 26 stycznia, godz. 17.00.
Wykład: „Wiktor Górka na tle epoki i fenomenu polskiej szkoły plakatu".

Wystawa prac wybitnego grafika i plakacisty (1922-2004), absolwenta krakowskiej ASP
z 1952 roku, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, projektującego plakaty lapidarne, oszczędne w formie, pełne wyrafinowanego dowcipu, z nowatorskim liternictwem. Jako twórca plakatu Górka określany bywa często jako „mistrz syntezy", „łowca nastroju", artysta zachowujący surowe rygory kompozycyjne, ale tworzący „formy lekkie, pełne urody życia". Artysta urodził się i zmarł w Bielsku-Białej, a twórcze lata swojego życie spędził w Krakowie, Warszawie, na Kubie i w Meksyku.
Więcej o wystawie >>

 

 

4 lutego - 4 marca
Katarzyna Kmita
- Must Have It
kurator: Joanna Stembalska
wernisaż: piątek 3.02 godz. 18.00

Wycinankowe warsztaty z Kasią Kmitą: sobota, 4 lutego 2012, godz. 11.00

Najnowsza wystawa absolwentki Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996), która swoją twórczością kontestuje wszechobecne kody identyfikacji wizualnej. W swoich pracach śmiało zestawia globalne marki z ludową wycinanką, wykorzystując w nich motywy ze świata mediów i reklamy. Artystka prześmiewczo komentuje mentalne matryce współczesności, pragnienie posiadania dóbr luksusowych, maniakalne metkowanie codzienności, oddawanie czci logotypom i ikonom popkultury.
Więcej o wystawie >>

 

 

22 lutego - 25 marca
Carole Benzaken
- Saviv, saviv / Wokół, wokół
kurator: Nathalie Hazan-Brunet
wernisaż: wtorek, 21.02 godz. 18.00

Multimedialny projekt, odnoszący się do starotestamentowej Księgi Ezechiela, przygotowany specjalnie dla Bielska-Białej, miasta, które mieszkająca w Paryżu artystka odwiedziła w 2010 roku, na zaproszenie Instytucji Kultury Ars Cameralis. Odkrycie, że galeria sztuki powstała na zgliszczach synagogi, którą w połowie września 1939 roku zburzyli hitlerowcy, podziałało na Carole Benzaken jak wezwanie. W październiku 2011 roku pierwszą ekspozycję związaną z bielskim projektem artystka zaprezentowała w Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu. Carole Benzaken jest absolwentką Supérieur d'Arts Plastiques oraz  Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts de Paris (1990). Jej twórczość szybko zyskała uznanie i już w 1994 roku paryska Fundacja Cartier (Cartier Foundation for Contemporary Art) poświęciła jej wystawę. Artystka jest laureatką nagrody Marcela Duchampa w 2004 roku, rok później miała wystawę indywidualną w Musée National d'Art Moderne, a w 2006 roku w MoMA
w Nowym Jorku.

Ekspozycja „Saviv saviv", której organizatorem jest Instytucja Kultury Ars Cameralis w Katowicach, powstała we współpracy z Galerią Bielską BWA, Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu MAHJ w Paryżu i Galerią Nathalie Obadia, Paris / Bruxelles
Więcej o wystawie >>

 

9 marca - 1 kwietnia
Agata Zbylut
- Nic nie jest takie jak mówią
wernisaż: czwartek 8.03 godz. 18.00

Najnowszy projekt artystki, która w swej twórczości podejmuje problematykę feministyczną w kontekście spraw codziennych i potocznego doświadczenia. Multimedialna wystawa, w której obiekty zestawione są z projekcjami wideo, dotyka idei marzenia, nadziei i jej braku. W realizacjach tych bohaterami są nie tylko ludzie, ale także psy. Pokazane zostają w momentach przełomowych - tak jak Łajka, która jest przygotowywana do swojej ostatniej podróży, czy Blondi - ukochana suka Hitlera, która zginęła z jego rąk w bunkrze wraz z Ewą Braun. Bohaterem projektu są również ludzie, tak jak wspomniana już Ewa Braun, szybujący w przestworzach na krześle ogrodowym Larry Walters czy jedyna współczesna postać - pani Helenka, sąsiadka spędzająca czas na spoglądaniu przez okno na podwórze studnię.

Agata Zbylut jest absolwentką Uniwersytetu w Zielonej Górze - dyplom w Pracowni Rysunku i Intermediów uzyskała w 1999 roku; doktorat obroniła na Uniwersytecie Sztuki w Poznaniu, na Wydziale Multimediów i Komunikacji Społecznej.

Od roku 2010 roku związana jest z Katedrą Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Więcej o wystawie >>

 

 

31 marca - 22 kwietnia
Rozstanie -
dyplomanci pracowni Leona Tarasewicza i Pawła Susida
wernisaż: piątek 30.03 godz. 18.00

Wystawa absolwentów z pracowni Leona Tarasewicza i Pawła Susida na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, będąca przykładem różnorodnego podejścia do problemu koloru i formy w malarstwie. Swoje prace pokażą: Radosław Jastrzębski, Justyna Kisielewicz, Aleksandra Kowalczyk, Grzegorz Kozera, Elżbieta Król i Zuzanna Ziółkowska. „Obok eksperymentów formalnych (Król, Kowalczyk) znajdziemy tu niemal tradycyjne przedstawienia realistyczne (Jastrzębski), ironiczną grę z kulturą masową (Kisielewicz) oraz surrealizujące, przesycone intensywnymi kolorami kompozycje (Ziółkowska). Wszystkie prace łączy jednak precyzyjne wykonanie i przemyślany dobór środków formalnych. Sprawia to, że prezentowane na wystawie cykle malarskie dają wgląd w najbardziej aktualne tendencje w młodym polskim malarstwie" - pisał o wystawie Jakub Banasiak.
Więcej o wystawie >>

 

4 - 29 kwietnia
Fotografia dzikiej przyrody 2011 / Wildlife Photographer of the Year 2011

kurator: Jerzy Zegarliński
wernisaż: poniedziałek 3.04 godz. 18.00

Najnowsze edycja wystawy, którą tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2011", organizowanego przez „BBC Wildlife Magazine" oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 roku

i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym na świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa pokazywana w kilkudziesięciu krajach na świecie, w Polsce po raz dziesiąty.
Więcej o wystawie>>

 

 

28 kwietnia - 17 czerwca
Mit i melancholia

kurator: Jolanta Ciesielska
wernisaż: piątek 27.04 godz. 18.00

„Projekt ma na celu zbadanie zmian zachodzących w obszarze sztuki polskiej w ostatnich dwudziestu latach, w związku ze zmianą paradygmatów kulturowych i społeczno-

politycznych. Za pośrednictwem dzieł zaproszonych artystów odnosi się do wielkich, uniwersalnych tematów, jak historia i egzystujące w jej kontekście mity, definiowanie problematyki życia i śmierci, kondycja artysty w czasach przemian wartości, zachowania kryzysowe, z równoczesną obserwacją zmian pokoleniowych" - pisze kuratorka wystawy, Jolanta Ciesielska.

W wystawie biorą udział artyści reprezentujących różne postawy artystyczne oraz trzy pokolenia twórców: Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Witosław Czerwonka, Krzysztof Gruse, Jakub Grzelak, Ryszard Grzyb, Jerzy Kosałka, Mariusz Kubielas, Kamil Kuskowski, Roman Lipski, Łódź Kaliska, Sławomir Marzec, Artur Malewski, Tomasz Mażewski, Andrzej Miastkowski, Agata Michowska, Marcin Mierzicki, Bartłomiej Otocki, Laura Pawela, Kamila Sokolnicka, Sędzia Główny, Grzegorz Sztwiertnia, Alicja Żebrowska. Wystawa zrealizowana jest przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego, Muzeum Współczesne Wrocław i Galerię Bielską BWA.
Więcej o wystawie >>

 

 

1 - 20 maja
Tadeusz Biernot
- Twarze
kurator: Agata Smalcerz

spotkanie z artystą: czwartek 10.05 godz. 17.00

 

Wielkoformatowe malarskie portrety artysty, który porzucił świetnie rozwijającą się karierę dizajnera i projektanta grafiki reklamowej na rzecz malarstwa. Artysta jest absolwentem katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem obronił w 1976 roku), gdzie przez wiele lat pracował jako wykładowca. W 1989 roku wyjechał do Włoch i tam został dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Zeta 2, projektując dla takich firm, jak Ariston, Guzzini, Teuco, SIDIS. W 1990 roku przeniósł się do Toronto w Kanadzie, kontynuując tam pracę dla największych agencji reklamowych (m.in. dla Globe and Mail, Hudson Bay Company, Cineplex Odeon, Astral Communication), zdobywając za swoje projekty wiele nagród. Jego projekt dla kanału TV „Space", kanadyjskiej sieci science fiction, otrzymał złoty medal w konkursie PROMAX Broadcast Design Awards w Nowym Jorku w 2003 roku. W 2002 roku został dyrektorem kreatywnym zespołu, który zreformował wizualnie renomowany kanadyjski „Fashion Magazine". Był współtwórcą magazynu „Fashion 18" - skierowanego do nastoletnich odbiorców. W 2002 roku został dyrektorem artystycznym „Fashion Magazine" w Toronto. Od 2005 roku poświęcił się wyłącznie malarstwu. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w USA, Kanadzie, Anglii, Francji, Włoszech, Niemczech i Polsce.
Więcej o wystawie >>

 

 

25 maja - 17 czerwca
Alexander Andrzej Łabiniec
- "Teatr mój widzę... ". Lalki i scenografie
kurator: Grażyna Cybulska
wernisaż: piątek 25.05 godz. 14.00

Wystawa prac artysty, który swoją twórczość dzielił między malarstwo a teatr, do którego zaprojektował dziesiątki scenografii. Alexander Andrzej Łabiniec (1930-2010) był absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował także
w Paryżu w Centre de Recherches d'Ambiances. Całe swoje życie związał z Bielskiem-Białą, gdzie pracował jako artysta, ale także był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych oraz Teatru Lalek „Banialuka". Był współtwórcą artystycznej formuły „Banialuki" jako teatru plastycznego i współautorem sukcesów tej sceny w Polsce i za granicą. Przez wiele lat blisko współpracował z telewizją, a zwłaszcza z ośrodkiem TVP w Katowicach, dla którego przygotowywał oprawę plastyczną programów kulturalnych i artystycznych, rozrywkowych, dokumentalnych i informacyjnych, a także scenografię dla Teatru Telewizji. Był też wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Cieszynie. Prowadził zajęcia ze studentami scenografii krakowskiej ASP. Otrzymał wiele prestiżowych nagród teatralnych
i artystycznych oraz odznaczeń państwowych.

Wystawa odbywa się w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej (25-30.05.2012).
Więcej o wystawie >>

 

 

23 czerwca - 26 sierpnia
Siggi Hofer & Marcin Maciejowski - FANTOM

kurator: Goschka Gawlik
wernisaż: piątek 22.06 godz. 18.00

„Od 2000 roku artyści pochodzący z tak różnych obszarów kulturowych jak Kraków (Polska) i Bressanone (Górna Adyga)  pracują równolegle nad zagadnieniem symbolicznych i kulturowych transgresji. Podstawowy dyskurs istotny dla każdego z nich dotyczy nieustannie zmieniającej się definicji reprezentacji, a szczególnie tego, w jaki sposób własne Ja i Inny  są kodowani  w systemie społecznych i kulturowych obrazów i instytucji. Jednym z kluczy do spotkania obydwóch artystów i ich działań w obrębie wystawy jest sens (bezsens) pojęcia „indywidualności" i „oryginalności" w dzisiejszej globalizującej się rzeczywistości w ramach istniejącego konsensu historyczno-kulturowego. Naśladujące się nawzajem obrazy i obiekty, parodiujące lub kontrujące się słowa, pojęcia i podmioty są jednocześnie wyrazem poszukiwań i ambiwalencji odnośnie tego kim jest / bywa dzisiaj indywiduum, kim jest artysta lub kim mógłby / zdaje się on być" - pisze o idei wystawy kuratorka, Goschka Gawlik.
Więcej o wystawie >>

 

 

5 - 27 września

Polska Biennale: Krystyna Pasterczyk - Alabaster
kurator: Agata Smalcerz
wernisaż: wtorek, 4 września, godz. 18.00

Wystawa rzeźb absolwentki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie (dyplom w 1986 roku), obecnie wykładowczyni w macierzystej uczelni. Artystka tak pisze o przesłaniu wystawy: „Idea przenikania się żywych i umarłych. Idea trwania subtelnego... Wiem, że ja - tutejsza i dzisiejsza - nie jestem ani przez chwilę ograniczona do świata doczesnego, przechodzę ciągle do tych, którzy istnieli wcześniej i do tych, którzy na pozór przyjdą po mnie... (...). Wystawa dedykowana Tym, którzy odeszli: Dalekim i Bliskim. Ich ‘alabastrowej' obecności: szlachetnej, subtelnej i przejrzystej. Tym, którzy trwają
w milczeniu obok nas i (z uśmiechem) podsuwają nam swe dawne myśli. Przeszłość powraca jakby była przyszłością; gdy to, co dokonane powraca jako to, czego należy dopełnić".

 

5 - 30 września
Małgorzata Łuczyna  - "Kompleks"

wernisaż: wtorek, 4 września, godz. 18.30

Na najnowszy projekt Małgorzaty Łuczyny pt. „Komlpeks" składa się wieloekranowa projekcja wideo oraz obiekt. Swoje prace artystka zrealizowała w czasie kilkumiesięcznego pobytu na stażu zagranicznym fundowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, który odbył się na Uniwersytecie Jana Evangelisty Purkyně w Uściu nad Łabą w Czechach na przełomie 2011/2012 roku. Artystka skoncentrowała się na temacie dotyczącym podróży, przemieszczania się - w aspekcie fizycznym i mentalnym.
- „Kompleks" to projekt łączący kilka działań, które zrealizowałam na terenie dzielnicy Předlice: wideoperformance, street art i obiekt, które później rozwinęłam o instalację interaktywną i wieloekranową projekcję wideo. Praca ta jest dla mnie studium wędrówki na wielu różnych płaszczyznach. Dlatego jest to praca nie tylko o miejscu, jakim są Předlice, ale o mnie i mojej konfrontacji z tą przestrzenią" - mówi Małgorzata Łuczyna.
Předlice, to przemysłowa dzielnica czeskiego miasta. Miejsce to przywodzi na myśl labirynt z kompleksem fabryk, magazynów i składów towarowych rozciągających się na przestrzeni wielu kilometrów kwadratowych.
Małgorzata Łuczyna jest absolwentką edukacji artystycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (2006), obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Fotografii Instytutu Sztuki na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się fotografią, sztuką wideo oraz różnymi formami działania w przestrzeni publicznej.
Podczas realizacji projektu „Kompleks" artystka korzystała ze współpracy: z Yauhenim Tsitko i Jackiem Złoczowskim przy realizacji nagrań wideo, oraz z Grzegorzem Łuczyną przy realizacji aplikacji interaktywnej/komputerowej.

 

Wystawy we wrześniu prezentowane są w Galerii Bielskiej BWA w ramach ogólnopolskiego projektu Polska Biennale.

 

6 października - 18 listopada


7. Wystawa Kuratorska "Bielskiej Jesieni" - "Samozapłon"
kurator: MIchał Suchora

wernisaż: piątek 5.10 godz. 17.00; oprowadzanie kuratorskie, godz. 16.00

Galeria Bielska BWA od 2000 roku, co dwa lata, na przemian z Biennale Malarstwa „Bielska Jesień", ogłasza konkurs dla kuratorów na scenariusz wystawy prezentującej najistotniejsze zjawiska w polskim malarstwie współczesnym. Do tej pory odbyło się sześć wystaw, według koncepcji wybranych kuratorów: „Pomiędzy estetyką a metafizyką" - Bożeny Czubak (w 2000 roku); „Zawody malarskie" (2001), kurator: Adam Szymczyk; „Piękno, czyli efekty malarskie" - duetu ex-girls, czyli Magdaleny Ujmy i Joanny Zielińskiej (2004); „Obrazy jak malowane" - Jarosława Lubiaka i Kamila Kuskowskiego (2006); „Iluzja jako źródło cierpień" - Agnieszki Żechowskiej (2008) oraz w 2010 roku wystawa „50 obrazów" na 50-lecie Galerii, którą poza konkursem przygotowała Agata Smalcerz.


W 2012 roku zwycięzcą konkursu został Michał Suchora z Warszawy, który
zaproponował projekt wystawy pt. "Samozapłon". Więcej o wystawie >>

 

 

23 listopada - 30 grudnia
Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA - najnowsze nabytki
wernisaż: czwartek, 22 listopada, godz. 18.00


Wystawa prac zakupionych w 2012 roku do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej".
Galeria zakupiła w 2012 roku 22 prace - zarówno wybitnych polskich artystów,  jak też prace cenionych twórców średniego i najmłodszego pokolenia, których wystawy odbywały się ostatnio w Galerii Bielskiej BWA. Ważną kontynuacją linii programowej kolekcji są obrazy z ostatniego Biennale Malarstwa „Bielska Jesień" (2011).
Oprócz malarstwa na wystawie prezentowane będą rzeźby, fotografie i wideoinstalacja.
Zaproszeni artyści: Rafał Borcz, Dariusz Fodczuk, Ryszard Grzyb, Izabela Gustowska, Paweł Hajncel, Koji Kamoji, Kijewski / Kocur, Katarzyna Kmita,  Zofia Kulik, Andrzej Lachowicz, Zbigniew Libera, Robert Maciejuk, Paweł Matyszewski, Jarosław Modzelewski,  Włodzimierz Pawlak, Jakub Pieleszek, Marek Rogulski, Jacek Sempoliński, Paweł Susid.


 
28 listopada - 30 grudnia 2012
 „Such a Place - Latvia/Takie miejsce - Łotwa"
Współczesna sztuka łotewska
wernisaż: wtorek, 27 listopada 2012, godz. 16.00


Wystawa prezentuje malarstwo i szkło artystyczne tworzone przez współczesnych artystów łotewskich. Ekspozycja przygotowywana we współpracy z Agija Sūna Art Gallery - najstarszą prywatną galerią sztuki współczesnej w Rydze, powstałą w 1992 roku, tuż po uzyskaniu przez Łotwę niepodległości (1991).
Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia przybliżające kulturę i sztukę łotewską.
Wystawa pod patronatem Ambasadora Republiki Łotewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

więcej o wystawie >>

 

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>