z/ Obrazy jak malowane
cena: 12

Obrazy jak malowane

cena 12 zł + koszty przesyłki

"Obrazy jak malowane", pod redakcją Jarosława Lubiaka - książka wydana przez Galerię Bielską BWA poświęcona jest wideomalarstwu. Pretekstem do jej powstania była wystawa wideomalarstwa pod tym samym tytułem, jaką Galeria Bielska BWA prezentuje od 24 listopada do 29 grudnia 2006 roku. Pomysłodawcą wystawy był Jarosław Lubiak (współkurator Kamil Kuskowski), a powstała ona w efekcie konkursu dla kuratorów na scenariusz i realizację wystawy malarstwa współczesnego "Bielska Jesień". Organizatorem konkursu jest Galeria Bielska BWA. Krytycy, historycy sztuki oraz artysta biorący udział w projekcie, będący specjalistami w dziedzinie wideoartu, piszą w publikacji o wielu zjawiskach występujących na styku: malarstwo - sztuka wideo, przywołują myślicieli zajmujących się filozofią percepcji obrazu, zastanawiają się, jak (i na ile) artyści tworzący wideomalarstwo czerpią z tradycji malarskiej, i co z tego wynika. Autorzy tekstów odnoszą się także do pomysłu bielskiej wystawy, w której 12 polskich artystów przedstawia swoje projekcje wideo. Magdalenę Ujmę - autorkę rozdziału pt. "Życie po życiu" - kusi wręcz wizja wystawy.odwrotnej, ukazującej nie to, jak sztuka wideo czerpie z tradycji malarskiej, ale jak malarstwo sięga dziś po wideo (autorce chodzi o sięganie przez malarzy po motywy wzięte z ekranu telewizora, wideo i gazet). Agata Smalcerz we wstępie zaznacza, iż publikowane teksty znacznie rozszerzają problematykę wideomalarstwa egzemplifikowaną na wystawie. Dokonując ich wyboru, wydawca i kuratorzy nie zamykają problemu, ale mają nadzieję na rozpoczęcie dyskusji i poszerzenie jej zakresu.


Spis treści:

Agata Smalcerz - Dlaczego wideomalarstwo?
Jarosław Lubiak - Malarskość mal à propos
Magdalena Ujma - Życie po życiu
Piotr Krajewski - Plastyczne przygody nowych mediów
Małgorzata Jankowska - Poszukiwanie pełni możliwości. Malarskie symptomy w obrazach wideo
Kazimierz Piotrowski - Ambient painting
Marek Wasilewski - Uwaga: Światło? - notatki o malarstwie, filmie i wideo
Noty biograficzne

Książka wydana jest w formacie zbliżonym do A 5, posiada kolorową okładkę, liczy 86 stron i zawiera 13 kolorowych ilustracji. Zawiera płytę CD ze zdjęciami prac prezentowanych na wystawie "Obrazy jak malowane".
Autorami projektu graficznego są: Joanna Kulak i Mikołaj Śliwiński - This Way Design.
Nakład: 500 egzemplarzy, cena - 25 zł.
"Obrazy jak malowane" można kupić w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (zamówienia także przez Internet), a od stycznia 2007 roku także w księgarniach artystycznych w Polsce.

Publikacja została wydana dzięki pomocy Gminy Bielsko-Biała.
Sponsorem nagrody dla autorów zwycięskiego projektu jest Grupa Lotos S.A.
Patronat medialny: Magazyn o Sztuce Arteon, Pismo Artystyczne Format, Obieg, Exit. Nowa Sztuka w Polsce, Portal Rynku Sztuki Artinfo.pl, TVP Kultura, TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Biuletyn Fotograficzny.

(Jarosław Lubiak - Malarskość mal a propos)

cena: 12
Koszyk

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>