ZWIEDZANIE POPRZEZ DOTYK

Oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych i niedowidzących.
środa, 13 czerwca 2018, 14.00


 

Galeria Bielska BWA zaprasza osoby niewidome i niedowidzące na specjalne oprowadzanie po wystawie „Kono Donkili". Afrykański teatr lalek, podczas którego sztukę, z zasady wizualną, będzie można poznawać poprzez dotyk. Pierwszy raz takie oprowadzanie odbyło się podczas ubiegłorocznej wystawy rzeźby Agaty Agatowskiej „Dzień na Marsie". Uczestnicy wydarzenia, zarówno niewidomi i niedowidzący, jak i osoby widzące z nałożonymi na oczy specjalnymi zaciemnionymi okularami, mogli wówczas haptycznie rozpoznawać prezentowane na wystawie postaci, ich wyczuwane poprzez dotyk kształty, a także dzielić się swoimi wrażeniami. Podobnie będzie podczas oprowadzania po wystawie „Kono Donkili".
Z kilkudziesięciu prezentowanych na wystawie lalek afrykańskich zostanie wybranych kilkanaście, które niewidomi i niedowidzący będą mogli poznawać za pomocą zmysłu dotyku. To wyjątkowa możliwość dla tych osób, by mieć bezpośredni kontakt ze sztuką - w realiach galerii i muzeów dotykanie prezentowanych eksponatów, to rzadkość. Pomocnikami w poruszaniu się po wystawie oraz komentatorami poznawanych dzieł będą pracownicy galerii - historycy sztuki i plastycy.
To niejedyne działanie galerii ułatwiające dostęp do sztuki osobom niewidomym i niedowidzącym. Galeria przygotowała audiodeskrypcje wybranych dzieł ze swojej Kolekcji Sztuki, prezentując zbiory w zdigitalizowanej formie.

Więcej w zakładce „Galeria z audiodeskrypcją" http://kolekcja.galeriabielska.pl/

 

Oprowadzanie odbędzie się w środę, 13 czerwca o godz. 14.00

Galeria prosi o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w oprowadzaniu.

 

Oprowadzanie dla osób niewidomych i niedowidzących po wystawie Agaty Agatowskiej Dzień na Marsie, fot. Krzysztof Morcinek

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>