GALERIA SŁOWA

Gość: prof. Michał Kliś
czwartek, 19 maja, 20.00


 

Gościem majowej GALERII SŁOWA będzie prof. Michał Kliś - malarz, grafik, plakacista, nauczyciel akademicki, w latach 2001-2005 pierwszy rektor nowo powstałej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

prof. Michał Kliś, fot. Krzysztof Morcinek

 

Michał Kliś urodził się 13 września 1945 roku w Bielsku-Białej. Łodygowianin. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom główny z plakatu u prof. Tadeusza Grabowskiego, z projektowania książki u prof. Stanisława Kluski, z malarstwa u prof. Andrzeja S. Kowalskiego (1974). W latach 2001-2005 pierwszy rektor usamodzielnionej  Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2000 roku profesor zwyczajny. Autor i uczestnik ponad 150 wystaw w kraju i za granicą; laureat prestiżowych nagród za plakaty i znaki graficzne. Laureat m.in. Srebrnego Medalu na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie w Czechach (1996); Złotego Medalu na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (edycje: 1987, 2001, 2011); I Nagrody w konkursie na logo Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (2008), wyróżnienia w konkursie na plakat IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga organizowanego przez Filharmonię Śląską w Katowicach (2011). Jest także laureatem m.in. Nagrody Prezydenta Katowic (2001), Nagrody Prezydenta Bielska-Białej IKAR 2001, Nagrody Wojciecha Korfantego (2003), Nagrody im. Karola Miarki (2003) oraz Nagrody indywidualnej Ministra Kulktury i Sztukiza wybitne osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne (2005). Uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim OOP.
Aktualnie prowadzi Międzykierunkową Pracownię Projektowania Plakatu oraz Pracownię Projektowania Komunikacji Wizualnej w katowickiej ASP.

GALERIA SŁOWA to nowa propozycja Galerii Bielskiej BWA, której ideą jest organizacja comiesięcznych spotkań z interesującymi ludźmi, którzy profesjonalnie lub hobbystycznie zajmują się kulturą lub sztuką i w sposób zajmujący umieją opowiadać o swojej wyjątkowej pasji. Gośćmi GALERII byli dotąd: Cezary Kozak i Krzysztof Płatek.
Spotkanie z prof. Michałem Klisiem odbędzie się w czwartek, 19 maja 2016 roku o godz. 20. Wstęp wolny.

Więcej o artyście na stronie katowickiej ASP >>

Michał Kliś i jego twórczość często goszczą w galeriach Bielska-Białej i Katowic, m.in. w Galerii Akademickiej ATH, Galerii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury.
W Galerii Bielskiej BWA artysta prezentował ostatnio swoją indywidualną wystawę w 2009 roku - był to cykl malarski pt. "Byki.
Więcej o wystawie "Byki", fotorelacja z wernisażu, zdjęcia z ekspozycji >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>