EUROSHORTS 2016

Konkurs Filmujemy Bielsko-Białą rozstrzygnięty
Fotorelacja >>


Plakat Euroshorts 2016, projekt Piotr DudekEuroshorts jest festiwalem filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy. Istnieje od 1992 roku. Jego organizatorem jest Fundacja Młodego Kina - istniejący od 26 lat niezależny ośrodek kultury filmowej - której głównym celem jest wspieranie i wyróżnianie młodych filmowców z całego świata.

Jak co roku w programie projekcji znajdą się filmy nagrodzone i wyróżnione w konkursie międzynarodowym w kategoriach filmu fabularnego, dokumentalnego, eksperymentalnego i animowanego, a także pokazy twórczych filmów reklamowych - wśród nich popularna taśma „Amerykański Film Reklamowy" z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
Tegoroczny program tradycyjnie prezentuje różnorodne gatunkowo filmy krótkometrażowe, które po raz pierwszy podzielone zostały w zestawy ze względu na dominującą w nich tematykę, są to: AKCJA, KOMEDIE, MIŁOŚĆ i ŻYCIE ARTYSTY.

Premiera festiwalu miała miejsce w dniach 28 listopada - 4 grudnia 2016 roku w Gdańsku, a pokazy odbyły się następnie w Zielonej Górze, Warszawie i Katowicach.

Plakat festiwalu i identyfikację graficzną zaprojektował Piotr Dudek.

Program 25. Europejskiego Festiwalu Filmowego EUROSHORTS>>

Komentarz do prezentacji wygłosi Przemek Młyńczyk - reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu.

Organizatorem „Euroshorts" jest Fundacja Młodego Kina w Warszawie.

Projekcje:

21, 22, 23 marca 2017 (wtorek, środa, czwartek) - od godz. 18.00
(ceny biletów: jednodniowy - 7 zł; karnet trzydniowy -15 zł)

środa, 22 marca 2017, godz. 10.00 i 17.00 - pokazy filmów animowanych dla dzieci (wstęp bezpłatny)

__________________________________________________


Konkurs "Filmujemy Bielsko-Białą". 3 edycja
do 19 marca 2017

Szczegóły na stronie >>

 

WYNIKI KONKURSU "FILMUJEMY BIELSKO-BIAŁĄ" 3. edycja

Film o ulicy Górskiej najlepszy

W dniu inauguracji 25. Europejskiego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2016 w Galerii Bielskiej BWA rozstrzygnięto 3. edycję konkursu "Filmujemy Bielsko-Białą!". W tym roku w konkursie na 2-minutowy film dotyczący jednej z wybranych ulic, wzięło udział 10 filmów. Najlepszy okazał się obraz Pawła Małagowskiego „Zapomniane noworoczne zwyczaje w Straconce".

Zapomnianie zwyczaje w Straconce, realizacja Paweł MałagowskiFilm jest krótką opowieścią o zwyczaju skrapiania wodą wnętrza domu z okazji Nowego Roku. Wodę przynoszono z potoku w naczyniu, do którego wcześniej wrzucano monetę. Na filmie pokazano zrujnowaną chatę w otoczeniu zadbanych gospodarstw. Autor filmu zwyciężył także w ubiegłorocznej edycji konkursu "Filmujemy Bielsko-Białą!".

- Zwycięski film ma pomysł i dramaturgię. Zmusza do refleksji - ocenił podczas rozdania nagród Marcin Szendoł, członek jury konkursu.

Film można obejrzeć na stronie konkursu: www.filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala/

Autorami prac nadesłanych na 3. edycję konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą!" są w większości uczniowie bielskich szkół. Dla jednych film był formą spaceru lub przejażdżki, odkrywającą piękno i bogactwo architektury miasta, dla innych pretekstem do pokazania aktywności sportowej. Młodzi autorzy śmiało sięgali także po nowe środki techniki, na przykład wykorzystując ujęcia z kamery umieszczonej na dronie. Innym ciekawym pomysłem było połączenie obrazu dokumentalnego z animacją, a także zderzenie nietypowych dźwięków, nawiązujących do przeszłości miasta, z jego teraźniejszym obrazem w filmie „Wehikuł czasu" Kingi Janicy.

Trzecie miejsce w konkursie przypadło Jakubowi Wydrychowi i Tomaszowi Talikowi, którzy pokazali ulicę Zapora. Drugiego miejsca, z przyczyn formalnych, nie przyznano.

Laureat pierwszego miejsca, oprócz książek otrzymał dwa zaproszenia na koncert Gaby Kulki w Galerii Bielskiej BWA ufundowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Sonata oraz nagrodę pieniężną (100 zł). Wszyscy uczestnicy konkursu mogli obejrzeć swoje filmy na dużym ekranie podczas publicznego pokazu w pierwszym dniu Euroshorts 2016, który w Bielsku-Białej odbywa się w dniach 21-23 marca.

Wyboru ulic do tegorocznego konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą!" dokonał Jacek Zachara z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, które ufundowało kilkanaście nagród książkowych dla uczestników. Filmy oceniali: Małgorzata Łuczyna - artystka zajmująca się fotografią i sztuką nowych mediów oraz Marcin Szendoł - dziennikarz, założyciel i współwłaściciel telewizji Regionalna TV. Konkurs po raz trzeci zorganizowały Galeria Bielska BWA i Fundacja Młodego Kina w Warszawie.

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>