WATCH DOCS

Filmy, warsztaty, spotkania 24 - 26 maja


piątek, 24 maja, godz. 17.00 - 22.00

sobota i niedziela, 25, 26 maja, godz. 16.00 - 22.00

wstęp wolny

_______________________________________________________________________

11. Objazdowy Festiwal Filmowy

Program projekcji w Galerii Bielskiej BW >>

Warsztaty dla mężczyzn „O sile i słabości" >>

 

znak I love HRWATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie - jest jednym z największych i najstarszych na świecie festiwali filmowych o prawach człowieka. Organizowany od 2001 roku, poprzez najciekawsze filmy dokumentalne, wykłady i spotkania, każdego roku obiera sobie za cel zwrócenie uwagi na problematykę praw człowieka. Rokrocznie pokazy gromadzą około 70 tysięcy widzów w całej Polsce.

Nazwa festiwalu nawiązuje do angielskiego określenia „watch docs"(oglądaj dokumenty). Jednak gra słów z podobnie brzmiącym „watchdog" (pies stróżujący) sprawiła, że znakiem identyfikacyjnym każdego festiwalu jest pies. Określenie to jest używane w odniesieniu do stowarzyszeń, które monitorują działania władz publicznych. Mówi się o nich, że są „organizacjami stróżującymi".

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie" odbył się w grudniu 2012 roku w Warszawie. Od 2003 roku po warszawskich projekcjach festiwal tradycyjnie wyrusza w trasę w formie Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie". Dzięki pokazom współorganizowanym przez organizacje pozarządowe, ośrodki akademickie, teatry, kina i inne instytucje kultury 10. jubileuszowa edycja objazdowego festiwalu odwiedzi w tym roku około 40 miast.

W Bielsku-Białej WATCH DOCS jest już organizowany po raz piąty. Podczas trzydniowych pokazów zostaną zaprezentowane światowej klasy filmy dokumentalne oparte na warszawskim repertuarze. Jak co roku filmom towarzyszyć będą również wykłady specjalistów zajmujących się poszczególnymi kwestiami związanymi z prawami człowieka i spotkania z ciekawymi osobami. W tym roku gościem specjalnym będzie Ewa Hołuszko, bohaterka filmu Magdaleny Mosiewicz pt. „Ciągle wierzę".

Więcej o spotkaniu z Ewą Hołuszko >>

Opis wszystkich filmów prezentowanych podczas bielskiej edycji „WATCH DOCS">>

W ramach festiwalu, 25 maja w godzinach 10.00-15.00, odbędą się również warsztaty „O sile i słabości", skierowane wyłącznie do mężczyzn. Poprowadzi je psychoterapeuta Mikołaj Czyż (25 maja w godzinach 10-15 w Galerii Bielskiej BWA). Ponieważ grupa uczestników jest ograniczona do 15 osób, prosimy o wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym stowarzyszeniemontaz@gmail.com - szczegóły na stronie internetowej stowarzyszeniemontaz.pl oraz tutaj>>

Aby zwrócić uwagę na prawa osób niepełnosprawnych po raz pierwszy w historii bielskiej edycji „WATCH DOCS" wykłady będą tłumaczone symultanicznie na język migowy. Na festiwalu zostanie również pokazany film „Nigdzie w Europie" z audiodeskrypcją, czyli dodatkowym opisem słownym najważniejszych elementów obrazu, który pojawia się w przerwach pomiędzy dialogami - przygotowaną dla osób niewidomych lub słabowidzących (pokaz filmu w sobotę, 25 maja o godz. 16.00).

Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy, a współorganizatorami Stowarzyszenie Montaż i Galeria Bielska BWA. Wydarzenie jest współfinansowane przez gminę Bielsko-Biała.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Festiwal jest częścią programu XIV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki >>, organizowanego w dniach 23-25 maja przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>